Zoznámte sa so zebričkou austrálskou

Vyskytuje sa v celej Austrálii, okrem pralesa, pri pobreží a na polostrove York, a tiež na viacerých ostrovoch Malých Súnd. Bola vysadená aj na mnohých iných miestach sveta, kde sa tiež úspešne rozmnožuje. Živí sa drobnými semenami, ktoré zbiera na zemi. Stavia si hniezda fľaškovitého tvaru, do ktorých kladie zvyčajne 4 - 8 vajec. Hniezdi po dažďoch, a to i viackrát za sebou, pričom sa stáva, že zahniezdia už i dvojmesačné zebričky, v tej istej sezóne, ako sa samy vyliahli. V Európe dnes patria k najrozšírenejším a najobľúbenejším astrildom, ktoré sú dostupné pre každého a veľmi vhodné pre začiatočníkov.

zebrička1

Určenie pohlavia:


Samček: V prírodnom sfarbení je šedý. Má oranžové škvrny na lícach a zobáku ohraničené čiernym prúžkom. Po bokoch má tiež oranžové škvrny s bielym pruhovaním. Od zobáku až po prsia má čierne zebrovanie (podľa toho má aj meno). Brucho má biele,na prsiach čiernu kresbu a chvost je čierny s priečnym pruhovaním. Je omnoho krajšie sfarbený ako samička.

Samička: Je šedá, len bruško má biele, slzné prúžky pri zobáku a chvost je čierny s bielym pruhovaním.

 

Kŕmenie:


Potravou zebričiek sú krmivá rastlinného, živočíšneho a minerálneho pôvodu. Podstatnú časť kŕmnej dávky tvoria rozličné druhy semien ako proso( žlté, červené, biele atď.), senegalské proso (mohár senegalský), proso talianske(mohár taliansky), mohár, cirok obyčajný, lesknica, niger, ovos. Voľne žijúce vtáky žerú polozrelé semená radšej než vysušené, preto ich vtákom chovaným v zajatí podávame naklíčené.

Tiež semená divokých rastlín sú pre zebričky vhodnou potravou počas celého vegetačného obdobia. Skrmujeme ich v polozrelom i v suchom stave.Vhodné sú predovšetkým semená rebríčka, hviezdice prostrednej, púpavy prostrednej, púpavy lekárskej, kapsičky pastierskej, starčeka obyčajného, skorocelu väčšieho a iných burín.
 
Zelené kŕmenie podávame počas vegetačného obdobia vždy čerstvé, v zimných mesiacoch sušené.Je zdrojom minerálnych látok a vitamínov a podporuje trávenie, preto je dôležitým doplnkom základnej zložky potravy.

Z ovocia sa najčastejšie skrmujú čerstvé jablká, ktoré vždy pred podávaním šúpeme, pretože šupka obsahuje popri trieslovinách a éterických olejoch aj ťažko stráviteľný tanín.

Počas chovnej sezóny podávame živočíšne proteíny vo forme vaječnej zmesi a dostatok minerálnych látok vo forme minerálnych doplnkov.

Rozmnožovanie

V zdravých a dobre udržiavaných chovoch sú zebričky austrálske neobyčajne plodné a starostlivo odchovávajú mláďatá. V zajatí sa počet vajec v znáške pohybuje od 3 do 9, no stáva sa že zebričky vyvedú úspešne aj 10 mláďat. Zebričkám dávame k dispozícii búdky  rozmerov 11,5×13×13 cm . Ako stavebný materiál používame sisalové vlákna, kokosové, malé listy, trávu, púpavové listy, vlákna a srsť. Inkubačné obdobie v zajatí trvá 12 - 16 dní. Čerstvo vyliahnuté mláďatá sú pokryté riedkym bielym páperčekom. Koža mláďat je spočiatku mäsovej farby, po troch dňoch sa začína meniť tak, že asi o 7 dní je takmer čierna. Zobák vyliahnutého mláďata je rohovej farby a od 2. - 3. dňa začína od konca černieť a po 2 týždňoch je celý čierny. Oči mláďat sa začínajú postupne otvárať na 8. deň a otvoria sa úplne po 11. dňoch. Krúžkujem ich krúžkami o priemere 2,7 mm vo veku 7 až 8 dní. Prvé ručné letky vyrastajú na 7 deň, chvostové perá po 10 dňoch a krycie perie na 11. - 12. deň. Mláďatá sú úplne operené asi vo veku 21 dní, keď sú schopné samostatne lietať,sú však odkázané potravou ešte na svojich rodičov a na noc sa vracajú späť do hniezda. Úplne sú samostatné po 5 týždňoch, len ojedinele ich rodičia dokrmujú dlhšie ako 8 týždňov. Vo veku 6 týždňov sa zobák mláďat začína prefarbovať od základne na oranžovo, po 60 - 70 dňoch je už celý oranžový. Mláďatá začínajú pŕchnuť asi vo veku 8 týždňov a preperia sa na sfarbenie dospelých vo veku 12 až 14 týždňov. Hlasové prejavy sa často vyskytujú už pri mláďatách vo veku 4 - 6 týždňov.