Zoznámte sa s andulkou

Andulka, milý a veselý papagájec vlnkovaný

Papagájec vlnkovaný čiže andulka je doma najčastejšie chovaným vtáčikom. Jej povaha si každého získa. Ako andulku ubytovať, kŕmiť, ako sa o ňu starať?

andddu

Vďaka krásnemu sfarbeniu a milej a priateľskej povahe sú andulky najobľúbenejšími malými papagájmi. Pôvodné, prirodzené sfarbenie papagájcov vlnkovaných ( Psittacus undulatus ) je jasne zelené, ale dlhoročným chovom bolo vyšľachtených veľa farebných mutácií.

Andulky sa dožívajú až 14 rokov, vyžadujú teda starostlivosť a spoločnosť po dlhú dobu.

 

V prírode sa andulky živia semenami tráv, rady tiež zalietavajú na dozrievajúce pšeničné polia a jedálniček si spestrujú ovocím.

Základom kŕmenia tvoria špeciálne zmesi pre andulky alebo krmivo pre drobné exoty, v ktorom by nemalo chýbať proso, senegalské proso, lúpaný ovos, lesknica a semienka ľanu . 

  • Nevyhnutným doplnkom je ovocie a zelenina, najmä jablká, hrušky, banány, hrozno, mrkva, šalát. Na nové čerstvé plodiny si často potrebuje dlho zvykať, ale nakoniec ich ochutná.
  • Veľmi prospešné je aj zelené kŕmenie, listy púpavy, klásky skorocelu, šťaveľa i obľúbená hviezdica prostredná.
  • Ako zdroj minerálov potrebujú andulky sépiovú kosť, o ktorú si navyše brúsi zobáčik. 
  • V období kŕmenia mláďat chovatelia kŕmnu dávku obohacujú o vaječnú zmes a vitamíny.

 

Klietka by mala byť 100 cm dlhá, 80 cm vysoká a 40 cm široká. .

Základné vybavenie klietky sú bidielka z opracovaného dreva, ktoré je vhodné doplniť vetvičkami s kôrou o priemere 12-22 cm a umiestniť ich vodorovne aj šikmo v priestore klietky. 

Medzi ďalšie vybavenie patrí miska na kŕmenie, napájačka , kúpeľnička.  Andulky ocenia aj rôzne závesné hračky , povrazové hojdačky. Najvhodnejším miestom pre umiestnenie klietky v byte je obývacia izba, kde sa cez deň najviac zdržiavame, a andulka sa nebude cítiť osamotená. Nevhodná je kuchyňa kvôli škodlivým parám z varenia a prievanu (väčšinou je pootvorené okno), z ktorého môže vták ochorieť aj zomrieť. 

 

V priestrannej voliére, kde možno chovať aj väčší počet anduliek majú andujky priestor na prelet. Ak sú chované v menšej klietke v byte, je potrebné ich nechať preletieť po byte. 

 

Andulky v prírode žijú v trvalých pároch a tie sa ešte združujú v početných kŕdľoch . Samota je preto niečo, na čo absolútne nie je vybavená a ak je o samote častejšie, psychicky veľmi trpí. Naopak so svojimi ľuďmi je vo svojom živle, so všetkými sa rada porozpráva, pristáva im na hlave, nežne im oďobává ucho ... je rovnako spoločenská, ako napríklad pes. 

Na andulku je teda potrebné mať dostatok času. Ak sa obávate, že sa jej každodenne venovať môcť nebudete, nemusíte sa jej hneď vzdávať úplne - môžete si zadovážiť pár a dokonca odchovávať mladé. Andulky sa v zajatí rozmnožujú veľmi ľahko. 

Papagájec si na nové prostredie i ľudí najľahšie zvyká vo veku piatich týždňov.

  • Najprv sa vzájomne spoznávajte, približujte sa pomaly, vystríhajte sa prudkých pohybov aj hlučnosti.
  • Až keď andulka neprejavuje strach, môžete ju začať zvykať na ruku - najlepšie cez podávaný klások chutného prosa.
  • Najdôležitejšia je trpezlivosť, andulka sa osmelí niekedy až po dlhšej dobe, záleží na individuálnej povahe.

Andulky majú rady, keď na ne ľudia hovoria. Pozorne vás počúvajú. Slová a vety potom opakujú. Dôležitá je trpezlivosť. Každý papagájec sa však nenaučí rozprávať, ale bude rád opakovať pískanie melódie. Napriek tomu na neho neprestávajte hovoriť, pretože tak najlepšie vníma vašu blízkosť a pozornosť a užíva si ju.  

 

Pretože andulky sú obdarené vysokou rozmnožovacou schopnosťou, svedomitý chovateľ najneskôr po treťom hniezdení hniezdnu búdku odstráni, aby nedošlo k prílišnému vyčerpaniu chovného páru. V opačnom prípade spravidla dochádza v chove k degeneračným vlastnostiam mláďat.

V zajatí ale môžu zahniezdiť kedykoľvek v priebehu roka, ak im pripravíte vhodné podmienky.

  • Vo voliére či v priestrannej klietke musí mať pár anduliek hniezdnu búdku s pripravenou jamkou na hniezdenie.
  • Samička asi ôsmy deň po spárení obdeň znesie štyri až šesť vajíčok. Inkubačná doba trvá 18 dní. Po vyletení mláďat (asi za 30 dní) spravidla nasleduje druhá znáška a po nej hneď tretia.
  • Mladé andulky preperia za tri až štyri mesiace, kedy im narastie trvalé perie a sú pohlavne dospelé (samčekom sa sfarbí nadnozdrie do modra).  

 

Andulky možno vo veľkej voliére a väčšom počte chovať aj celoročne vonku. V oblastiach Austrálie, odkiaľ pochádzajú, panujú veľké horúčavy striedané v noci citeľným chladom. Teplotné rozdiely mnohokrát dosahujú až 40 ° C. Preto je organizmus andulky veľmi odolný.

Zdravé vtáky nepotrebujú vykurované priestory a môžu zostať cez zimu vo vonkajšej voliére. Časť voliéry samozrejme musí byť chránená pred snehom a vetrom, mali by mať tiež možnosť schovať sa do vnútorných, najlepšie mierne temperovaných priestorov, ak prídu silnejšie mrazy. My chováme naše andulky celoročne vonku.