Ako odchovávať morčatá

Pokiaľ chcete odchovávať mláďatá svojich obľúbených morčiat, je potrebné vedieť, kedy samičku pripustiť a ako sa o ňu v čase gravidity a dojčenia starať. 

morčiatka a

Najlepšia doba pre odchov mláďat je jar a leto, kedy je dostatok trávy, ovocia a zeleniny - a tiež svetla. Ak ale vek samičky nedovoľuje čakať, je možné ju pripustiť aj v zime. Musí však byť ubytovaná v izbovej teplote a musí mať dostatok čerstvého kŕmenia.

Ako prebieha rozmnožovanie morčiat?

  • Samičku zaraďujeme do chovu, ak dosiahne váhy 700 g a veku približne piatich mesiacov.
  • Ruja u samičiek prebieha raz za 16 dní.
  • Gravidita trvá 58-75 dní.

 

Gravidné a dojčiace samičky musia mať dostatok kvalitnej stravy. Nie je však dobré ju prekrmovať, zvlášť potom obilnými zmeskami, kukuricou alebo slnečnicou. Obsahujú totiž veľa tuku, ktorý by samičke rozhodne nesvedčil.

Najlepšie je kŕmiť senom a zeleninou - paprikou, paradajkami, šalátom, mrkvou, kŕmnu repou a podobne.

 

Ak samček nijako výrazne samičku neobťažuje, môžu spolu zostať až do doby pred pôrodom. Pre samičku je síce dôležitý pokoj, ale zároveň tiež primeraný pohyb, takže ju môžete nechať občas prebehnúť.

Blížiaci sa pôrod väčšinou spoznáte podľa rozložitej postavy samičky, aj keď niekedy môže prekvapiť len jedným mláďaťom. Môžete ju tiež vážiť, v posledných 14 dňoch gravidity priberá veľmi rýchlo, alebo jej veľmi opatrne prehmatať bruško.

Samičky morčiat rodia v priemere 3-4 mláďatá, úplne vyvinuté, schopné už za niekoľko hodín sami ochutnávať potravu.

Pôrod väčšinou prebieha bez problémov, takže nie je nutné do neho zasahovať. Po pôrode každého mláďaťa vychádza placenta, ktorú samička zožerie. Je to dôležité pre tvorbu mlieka, takže ju rozhodne neodstraňujte.

Samička väčšinou hneď po pôrode začína mláďatá dojčiť a čistiť. Ak je vyčerpaná, mláďatá vysušte mäkkou handričkou a vráťte k matke. Tá ich väčšinou prijme bez problémov a do 24 hodín ich začne dojčiť.

Materské mlieko mláďatá potrebujú aspoň do veku 3-4 týždňov, kedy dosiahnu váhu minimálne 250 g. Potom je možné morčiatka od matky odstaviť. 

Ak sa stane, že samica mlieko nemá, prípadne uhynie, alebo mláďatá odmieta, môžete sa pokúsiť mláďatá adoptovať inej dojčiacej samici. Pokiaľ ju nemáte, začnite dokrmovať ručne.

Je možné použiť sušené mlieko pre mačky, ktoré je pre tieto účely najlepšie. Mlieko rozmiešajte podľa návodu a mláďatá dokrmujte injekčnou striekačkou bez ihly každé dve hodiny. Po niekoľkých dňoch je možné intervaly predlžovať, záleží na tom, ako morčiatka priberajú na váhe a ako sa o jedlo hlásia.