BARF a šteňa

Kŕmite vašu fenku surovou stravou, ale nie ste sa istí, či je vhodné kŕmiť aj maličké šteňatá podľa Barf? 

edede

Odpoveď znie áno, ale musíte dodržiavať určité zásady ... 

Ak odchovávate vrh šteniat, viete, že zhruba v treťom týždni sa začínajú prikrmovať. Ak má fena málo mlieka, alebo sa jedná o veľmi početný vrh, môžete prvý príkrm podať už od 14.-15. dňa, bežne sa však začína až v 20. dňoch veku šteniat. 

Ako často prikrmovať?

1-2 krát denne, potrava by mala mať telesnú teplotu (asi 38 stupňov Celzia). Vo veku 4. týždňov prikrmujte už 2-3 krát denne (zohľadnite, koľko má fena mlieka a ako často šteňatá dojčí). 

Mlieko je základ

Prvý príkrm by mal mať mliečny základ, aby bol prechod na tuhú stravu čo najšetrnejší. Vzhľadom k tomu, že kravské mlieko spôsobuje často hnačku, je lepšie použiť mlieko kozie, ktoré je veľmi výživné. Obsahuje totiž viac bielkovín, tukov, vitamínov a minerálnych látok a predovšetkým je pre psov lepšie stráviteľné. 

Ak ste nezohnali kozie mlieko (stáva sa to často v zime, keď kozy moc nedoja), použite čerstvé plnotučné mlieko kravské, ktoré rozrieďte vodou (na 1l mlieka použite 2-3 dcl vody). 

Čo podať ako prvý príkrm?

Vyvarujte sa krupicovej kaše alebo piškót namočených v mlieku, ako skôr bývalo zvykom (obilie vo všeobecnosti nie je pre psov moc vhodné). Navyše tieto príkrmy môžu u šteniat spôsobovať hnačku a komplikujú prechod na mäsitú stravu. Z tohto dôvodu začínajte rovno mäsom v kombinácii s mliekom. Najprv vyberajte mäso dobre stráviteľné (kuracie alebo morčacie prsia), ktoré prvé 2-3 dni zľahka povarte. Spočiatku používajte len mäso premrazené, ktoré rozmrazujte v chlade (v chladničke), znížite tým možné riziko komplikácií (zvlášť v lete sa mäso rýchlo kazí a šteňatá by mohli mať hnačku). Pripravené mäso pomeľte a pridajte na jemno nastrúhanú mrkvu. Pomer mäsa a zeleniny by mal byť približne 80:20. Zmes dajte na 1-2 minúty do vriacej vody. Vzniknutá kaša (po prídavku kozieho alebo zriedeného kravského mlieka) by nemala byť ani príliš hustá, ani riedka, pretože v oboch prípadoch by sa šteňatám zle prijímala. Zo začiatku nemiešajte viac druhov mäsa a príloh do jednej kŕmenej dávky, aby mali šteňatá vždy dostatok času si na novú potravinu zvyknúť. Počas štvrtého týždňa veku pridajte ďalšie druhy mäsa (teľacie, chudé hovädzie, chudé jahňacie, varená ryba bez kostí). V tejto dobe už mäso variť nemusíte, robte to iba v prípade, ak ho šteňatá nebudú chcieť prijímať. Mrkvu, ktorú mixujete na čo najmenšie kúsky, stále sparte. Množstvo krmiva by malo byť také, aby ho šteniatka počas 6-10 minút zjedli. . 

Technika kŕmenia

Vzhľadom k tomu, že niektoré šteňatá sa trochu zdráhajú ochutnávať niečo nové, tak im pri prvých pokusoch musíte trochu pomôcť. Naberte trochu kaše na prst a dajte im ju do papuľky, prípadne im do mäsitej zmesi trochu namočte noštek. Aj keď bude spočiatku viac kaše na ich kožúškoch, než v bruškách, čoskoro sa správnu techniku ​​kŕmenia šneniatko naučí. 

 

Zdroj: BARF, Kŕmenie psa prirodzenou stravou, Kateřina Novosadová, nakladateľstvo Plot, 2011