Netradičné doplnky vo výžive exotického vtáctva - cvikla

Predstavujeme Vám ďalší netradičný doplnok vo výžive exotického vtáctva.

Pozrime sa na cviklu najprv z hľadiska jej zloženia. Sto gramov surovej cvikly obsahuje 43 kcal, 10 g sacharidov, z toho patria 3 g vláknine. V cvikle sa nachádza aj 1,6 g proteínov. O niečo zaujímavejšie je zastúpenie vitamínov a minerálov. 100 g cvikly pokryje odporúčané denné dávky (ďalej ODD) vitamínov nasledovne: provitamínu A na 1 %, vitamínu C na 8 %, vitamíny skupiny B okolo 2 – 3 % s výnimkou kyseliny listovej, ktorá tvorí 27 % ODD. Z minerálov a stopových prvkov je vo väčšej miere zastúpený mangán (16 % ODD), draslík (9 % ODD), horčík (6 % ODD), fosfor, meď  a železo (4 % ODD), sodík (3 % ODD), vápnik a zinok (2 % ODD) a selén (1 % ODD). Okrem toho je cvikla zdrojom antokyánov a ďalších antioxidantov.

cvikla

Cviklu poznali už starí Rimania. 

Je jedno či pestujeme odrodu s buľvou guľatou , valcovitou či iného tvaru a veľkosti. Každá odroda obsahuje veľa cenných minerálov, vitamínov a iných užitočných biologických zložiek.

Vďaka svojmu zloženiu konzumácia cvikly priaznivo ovplyvňuje činnosť mozgu, nervov a tráviaceho ústrojenstva. Napomáha vylučovaniu prebytočných solí z tela a tým posilňuje organizmus, keďže usadzovanie soli v orgánoch telo oslabuje. Z obličiek , pečene ale aj čriev odstraňuje aj iné nežiaduce látky, ktoré sa do tela dostávajú z prostredia a nesprávneho stravovania. Znižuje prekyslenie organizmu, pôsobí antibakteriálne. Posilňuje cievy, zabraňuje ich kôrnateniu. Cvikla navyše obsahuje aj kyselinu listovú. 

Kvalitná buľva má mať čo najtmavšiu farbu, málo výrazné kruhy a nesmie mať zdrevnatené časti. Potravinárstvo sa v posledných rokoch znovu vracia k prírodným farbivám a cvikla je významným zdrojom červených pigmentov.

Prvý krát sme cviklu vyskúšali na základe rady dlhoročného chovateľa agapornisov. Aké bolo naše prekvapenie, po prvotnej nedôvere, ako sa naše agapornisy na cviklu vrhli.

Neskôr sme ju podávali andulkám, drobotine a kanárikom.

Pri papagájoch a andulkách krájame cviklu na kolieska a drobotine a kanárikom ju podávame nastrúhanú.

Všetky naše vtáčiky ju prijímajú omnoho radšej ako jablko a podľa našich skúseností je omnoho lepšie podávať cviklu, lebo v žiadnom množstve nespôsobuje hnačku ako to môže nastať pri podávaní ovocia. Naše farebné kanáriky, vďaka zdroju červených pigmentov v cvikle, majú krásnu sýtu farbu i bez pridávania farbív. / CAN-TAX /

Osvedčilo sa nám podávať ju vo zvýšenej miere / 2 x do týždňa / na začiatku chovnej sezóny, keď ešte nie je k dispozícii zelené kŕmenie a v čase odchovu mláďat.

Ak ste cviklu ešte Vašim zverencom nepodávali, odporúčame ju vyskúšať a budete prekvapení ako rýchlo si na ňu vtáčiky zvyknú.