Starostlivosť o psie labky v zime

Neúprosný príchod zimného počasia a mrazíkov útočí na naše ruky. My si ich chránime rukavicami a vhodným krémom. Ale čo majú robiť takí psi, ktorí našľapujú na boso po studenom, zamrznutom snehu, ktorý je navyše hlavne v našich mestských uliciach pokrytý patričnou vrstvou posypov v podobe kamienkov alebo soli, ktorá dokáže poriadne potrápiť labky našich štvornohých zverencov?

pes v snehu  pes a sneh

Výrobcovia psích potrieb mysleli aj na ochranu inak bezbranných psích vankúšikov a vyvinuli pre nich krémy na psie labky. Ich výhodou je, že cenová relácia je dostupná snáď pre každého, pretože nepatrí do sortimentu luxusných doplnkov pre psích maznáčikov. Krémy sú vyrábané na báze vazelíny, ktorá labku naozaj premastí.

Natierať je vhodné v prvom rade pred prechádzkou. A to ako vankúšiky, tak aj ružovkastú kožičku okolo, kde nie je srsť. Po príchode domov psie labky osprchujeme teplejšou vlažnou vodou a zbavíme ich tak čiastočiek snehu a soli na dolných častiach končatín, prípadne môžeme ešte umyť psím šampónom, ktoré sú navrhnuté tak, aby chlpáčikom zbytočne neodmasťovali kožu a nespôsobovali tak ďalšie popraskaniny, nepálili, a neboli pre psov nijako nepríjemné. Po spŕške opäť aplikujeme ochranný krém, ktorý spodnú časť končatín hydratuje a dodá potrebné látky k ich regenerácii. Natrieme však len veľmi slabú vrstvu, pretože mastné odtlačky psích labiek sú nežiaduce snáď pre všetkých majiteľov chlpatých nezbedníkov.

Ak chcete byť naozaj starostliví a nič nezanedbať, spolu s krémom na labky si môžete zaobstarať aj dobrý ošetrujúci balzam na pazúriky. Pochopiteľne aj tie sú v časoch mrazov v ohrození. Štiepia sa a lámu, môžu spôsobiť psíkovi bolestivé zranenie, ktoré môže viesť aj k nutnosti použiť lekárničku alebo navštíviť veterinára. Bezpečne tomu zabránite balzamami obsahujúcimi výživné látky, ktoré pazúriky chránia práve proti štiepeniu a lámaniu. 

Okrem aplikácie ochranných krémov a balzamov sú k dostaniu i psie topánočky zo všemožných materiálov rôznej kvality, s podrážkou i bez. V prípade, že sa rozhodnete pre túto variantu, majte na pamäti, že pes patrí medzi psovité šelmy a nie je na žiadne topánočky zvyknutý. Nevedia sa v nich pohybovať, nevedia, ako sa v nich chodí, nieto ešte behá. Preto je vhodné, aby si pes najprv na svoje nové topánočky postupne zvykol. Doma obujte jednu topánku, nech si chôdzu s ňou "ohmatá". Postupne pridávávajte topánku po topánke, až má všetky štyri a veselo s nimi pobehuje po miestnosti. Psie topánočky majú bezpochyby tú výhodu, že všetku starosť o psie labky odvedú za vás. Nie je potreba žiadneho umývania, žiadnych krémov ani iných ošetrujúcich prípravkov. Ak vynecháme obúvanie, ktoré vzhľadom k ich veľkosti a dosť možno aj tvaru, je neľahké. 

psie topánočky

Veľa psov má sneh rád. Vyvádzajú na ňom, naháňajú sa za snehobielymi guľami a veselo sa v ňom rýpu. Všetku radosť ale môžu pokaziť poranené labky od soli či zmrznutého snehu. Navyše sa jedná o nepríjemné a boľavé zranenia, ktoré sa neľahko hoja a to tým skôr, keď pes jednoducho von musí, a to hneď niekoľkokrát denne. Preto by sme mali dbať minimálne o to, aby po príchode z vonku na koži nezostávali zvyšky nečistôt a labky prinajmenšom poriadne umyť a osušiť.