Netradičné doplnky vo výžive exotického vtáctva - vaječné škrupiny

Prinášame Vám, v rámci nášho seriálu o netradičných doplnkoch výživy exotického vtáctva, ďalší netradičný doplnok - vaječné škrupiny mleté. V našom chove ich používame niekoľko rokov a odporúčame ich všetkým chovateľom. Existuje síce veľké množstvo vitamínových doplnkov s vápnikom, ale pri vaječných škrupinách ide o čisto prírodný produkt.

škrupiny

  • Obsah minerálnych látok - priemer v 1 kg:   Popol - 88,7%, Vápnik - 35%, Fosfor - 0,22%, Sodík - 0,15%, Draslík - 0,1%, Horčík - 0,41%, Železo - 21 mg. 

 

  • Charakteristika:   Vaječné škrupiny, ktoré ponúkame, pochádzajú od českej firmy zaoberajúce sa spracovaním slepačích vajec pre potravinársky priemysel. Druhotnou surovinou sú potom škrupiny, ktoré sa tepelne ošetria proti zárodkom salmonelózy, vysušia sa a pomelú na jemnú múčku - a to vrátane blany.

Vaječná škrupinová blana je bohatým zdrojom kolagénu , glykózaminoglykánu a elastínu - látok potrebných pre výživu kĺbov. Tieto blany sa v múčke prejavujú ako väčšie pružné kúsky.  

Škrupiny sú prirodzenou, prírodnou surovinou, obdobne ako vápenec. 

Krátkodobé, alebo nárazové predávkovanie vaječnými škrupinami vôbec nijak neublíži. Nejde o minerálny koncentrát, alebo medikament, ale o prirodzenú surovinu a vták si z nej vezme len toľko, koľko jeho organizmus potrebuje.

  • Skladovanie a spotreba:   múčka z vaječných škrupín skladujte dobre uzatvorenú v PVC obalu a v suchu.

Spotrebujte najlepšie do 12 mesiacov od zakúpenia. Pri správnom skladovaní vydrží aj niekoľko rokov.

  •  Možnosti použitia:   Existuje niekoľko spôsobov ako ich podávať exotickým vtákom. Dajú sa pridávať do gritu, dá sa pridávať do naklíčeného zrna, vaječnej zmesi.... My využívame pridávanie do vaječnej zmesi. Práve keď sa podáva vaječná zmes potrebujú vtáky väčší prísun prírodného vápnika.

Jemne namleté škrupiny z vajec sa ľahko obaľujú na mokré semená, alebo sa ľahko zapracujú do vaječnej zmesi. 

 

(1 zarovnaná čajová lyžička zodpovedá asi 4 g našej múčky z vaječných škrupín)