Aj Váš pes môže mať chrípku

Vedeli Ste, že aj Váš pes sa môže nachladiť či ochorieť na chrípku?

Chrípka sa u psov prejavuje podobne ako u ľudí: kašlú a kýchajú, sú unavení. A podobne ako my, aj naši štvornohí kamaráti sa môžu nakaziť v spoločnosti, pri vzájomnom kontakte s ostatnými psíkmi. Nebezpečné môže byť aj prechladnutie.

 

Psov môžu v zime postihnúť katary až zápaly horných dýchacích ciest s kašľom, kýchaním, niekedy zvýšenou teplotou, nechutenstvom a telesnú únavou. Ochorenie je vírusového pôvodu, často navyše komplikované prítomnosťou niektorých baktérií. Medzi chovateľmi sa v takýchto prípadoch hovorí o takzvanom psinkovom kašli, na ktorom sa podieľajú rôzne škodlivé vplyvy, ako sú napríklad znečistené životné prostredie a rad rôznych alergií.

Kde hrozí nákaza?

Chrípkové ochorenie psov sa najľahšie šíri tam, kde býva väčší počet zvierat pohromade, ako sú napríklad výstavy, spoločný výcvik, ale tiež pri vychádzkach v parkoch, kde sa psy stýkajú. Vzájomne sa očuchávajú, spoločne šantia a tak majú maximálnu možnosť si vzájomne odovzdávať infekciu.

 

  • Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou pri vdýchnutí kvapôčok nosového hlienu chorých psov.
  • Od prechladnutia psa napríklad pri daždivom a chladnom počasí, alebo pri mimoriadnej telesnej zaťaži je už len krôčik k prepuknutiu  chrípky nášho štvornohého kamaráta.

 

Otužilci a maznáčikovia

Psy zvyknutí žiť po celý rok v podmienkach "studeného odchovu" na dvore v búde bývajú ďaleko viac odolní voči ochoreniu spôsobenému chladom ako zvieratá, ktoré sa po väčšinu času zdržiavajú v mestských vyhriatych bytoch a zaťažujú ich časté zmeny teplôt.

Pre tých menej odolných psíkov, alebo pre psích maródov si môžete zaobstarať napríklad vyhrievaciu podložku, ktorú ponúkame v akcii v našom e-shope.