Čo by ste mali vedieť pred kúpou papagája

singapore-parrots-parrot-9103672-lPapagáj si získava srdcia chovateľov svojou hravou povahou, krásnym sfarbením peria či napodobňovaním ľudskej reči a rôznych zvukov. Obdiv však k chovu nestačí. Je potrebné vedieť si dobre vybrať druh papagája a vedieť  sa správne o vybraný druh starať.

V článku Vám laickou rečou poradíme, na čo by Ste mali myslieť pred kúpou papagája.

 

 

 

Čeľaď papagájov obsahuje asi 326 druhov a 816 poddruhov, z ktorých si každý druh vyžaduje inú starostlivosť. Môžeme však rozdeliť papagáje na dve základné skupiny. Do jednej patria rýchli vytrvalí letci (napr. andulka, rozela, korela) s dlhým chvostom, ktorí potrebujú viac pohybu a iné chovné podmienky ako druhá podčeľaď. Preto je potrebné sa ešte pred nákupom papagája rozhodnúť, aký druh papagája by sa hodil k nášmu životnému štýlu. Papagáje sú monogamné zvieratá. Vo voľnej prírode tvoria pár so svojimi partnermi zväčša na celý život. Chov jednotlivého papagája sa neodporúča, hlavne pokiaľ mu nemôžeme venovať veľa času. Radšej si hneď kúpme dva vtáky. Ak sa ale predsa len rozhodneme pre jednotlivca, mali by sme sa mu intenzívne venovať aspoň dve - tri hodiny denne. Väčšina druhov papagájov pochádza zo subtropických a tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky, Afriky, Ázie či Austrálie. Vo voľnej prírode obývajú najrôznejšie biotopy – od hôr, pralesov, púští cez skalné útesy až po mestá. Podľa dĺžky tela rozlišujeme tri typy: malé, stredné a veľké. Najmenšie druhy môžu mať 10cm, a najväčšie dosahujú až jeden meter. Mávajú pestrofarebné perie hýriace sa najrôznejšími tónmi farieb. Farba operenia papagájom slúži v prírode ako maskovanie, keď ich perie splýva s listami stromov. Dôležitú úlohu má farba peria aj pri dvorení a v živote v kŕdli. Medzi ich spoločné vlastnosti patrí už spomínaná vernosť a oddanosť. Strata partnera alebo majiteľa im môže spôsobiť psychickú traumu, ktorá nezriedka vedie k ich úhynu. Ďalšou typickou črtou je vyberavosť pri zachádzaní s potravou. Tento jav vyplýva zo života papagájov vo voľnej prírode, kde je ponuka potravy naozaj široká. Ich dĺžka života sa líši v závislosti od druhu vtáka a od chovných podmienok. Malé papagáje sa dožívajú asi 18 rokov, stredné dosahujú 20 až 30 rokov, a mnohé väčšie druhy až 50 rokov. Patria medzi najinteligentnejšie vtáky na svete. Sú vynaliezavé, majú dobrú pamäť a schopnosť imitovať rôzne zvuky, napr. plač, smiech, mňaukanie mačky a iné. Táto schopnosť súvisí s ich citlivým sluchom a veľmi špecifickým zvukovým prejavom, ktorý v trópoch umožňuje spoločný život v kŕdli, páre, ako aj spolužitie párov a ich mladých.

Tak ako každý človek či zviera, má aj papagáj vlastnosti, ktoré nám môžu liezť na nervy. Ide o jeho zvučný hlas, neustále dožadovanie sa pozornosti, robenie neporiadku či ničenie vecí. Papagáj ostáva na duševnej úrovni celý život dieťaťom. Majiteľ by sa mal s týmto faktom zmieriť, nie zviera trestať. Niektorým činnostiam sa dá predísť alebo ich jednoducho vyriešiť. Perie a trus odstránime metličkou, z textílie alebo drsnej plochy ich vykefujeme, prípadne umyjeme mydlom. Vzácne predmety odstránime z jeho dosahu.

Najskôr si dôkladne preštudujte všetko o Vami vybranom papagájovi a až potom sa rozhodnite pre kúpu. Je dobré ak sa môžete poradiť so skúseným chovateľom. Po výbere druhu papagája by ste si mali kúpiť k jeho rozmerom a potrebe pohybu, vhodnú klietku s potrebným vybavením. Urobte tak ešte predtým, než si zadovážite samotného papagája.

Najmenej z dvoch strán rohovej klietky by mali byť naprieč položené tyčky, aby mohol papagáj dobre šplhať. Vzdialenosť tyčiek by mala byť aspoň 15mm, nanajvýš 25mm. Dvierka klietky musia byť dostatočne veľké na to, aby sa cez ne dostal vták sediaci na našej ruke. Závora na dvierkach musí byť tak pevná, aby ich papagáj nemohol otvoriť zobákom. Bezpečnosť dvierok môžete podporiť umiestnením karabínky. Z dna klietky odstránte mrežu, a nahraďte ju dnom z pevného ohňovzdorného materiálu so zásuvkou piesku. K dvom miskám prikúpte ešte dve nerezové závesné misky.

Papagáj môže žiť v klietke alebo voliére, prípadne striedavo v oboch. Ani najväčšia voliéra by však nemala byť pre papagája jediným priestorom. V každom prípade by mal mať možnosť si polietať a mať osobný kontakt s majiteľom. Klietku alebo voliéru umiestnite do miestnosti, kde sa rodina zdržuje najčastejšie. Vhodný je svetlý priestorný kút. Vyvarujte sa však takému miestu, kde dopadá priame svetlo, alebo tam býva prievan. Taktiež nie je dobrým miestom priestor pod oknom alebo v kuchyni, kde by výpary z varenia alebo prievan mohli škodiť Vášmu operencovi. Klietka by mala stáť pevne, a byť vo výške našich očí. Vtáci bývajú nepokojní, keď sa niečo deje nad nimi.

Bydielka volíme z prírodných materiálov z nejedovatých druhov drevín. Vetvy musia byť dostatočne silné. Môžete použiť drevo brezy, javora, buku, dubu či vlašského orechu. Na okusovanie si vyberieme vetvy z mäkšieho dreva, napr. z topoľa, vŕby, lipy alebo gaštanu. Vetvy na bidielka musíme pred umiestnením v klietke pozorne umyť a vydrhnúť, aby sme odstránili zvyšky kyslého dažďa. Drevo nesmie byť ošetrené chemickým postrekom! Bidielka pevne uchytíme k drôtom klietky a priviažeme lanom. Vetvy by mali také hrubé, aby sa pazúry papagája pri ich obopnutí nedotýkali.

Na to, aby sme papagája nejako zamestnali, dáme mu do klietky alebo voliéry vetvu z mäkkého dreva na okusovanie a olupovanie kôry. Zabaví sa aj so silným konopným povrazom s uzlom, nerezovou reťazou s veľkými očkami, prázdnymi papierovými kotúčmi, zrkadielkom či drevenými hračkami

singapore-parrots-parrot-9103672-l

Ešte predtým, ako sa rozhodnete zaobstarať si papagája, mali by ste súhlasiť s nasledujúcimi bodmi:

1. naša rodina je pripravená prijať za papagája zodpovednosť, a to po celú dĺžku jeho života

2. papagáj bude mať u nás doma adekvátny priestor na život

3. budeme mať na nášho miláčika dostatok času

4. počítame s tým, že chov papagája niečo stojí

5. sme vyrovnaní s tým, že papagáj urobí veľa neporiadku, ktorý musíme často upratovať

6. máme k dispozícií osobu, ktorá sa postará o papagája v čase našej neprítomnosti (pobyt v nemocnici, dovolenka)

7. sme si vedomí, že papagáj nie je vhodný do rodiny s malými deťmi, pretože ich môže zobákom zraniť

8. v našej rodine nie je nikto alergický na vtáčie perie

9. ak máme v našej domácnosti nejaké zvieratá, sme si istí, že sa budú s papagájom dobre znášať (pes si dokáže na papagája zvyknúť, mačka nie; taktiež malé cicavce a drobné vtáky nie sú vhodné)

10. sme zmierení s tým, že naše zvieratko sa nemusí nikdy naučiť rozprávať