Odchyt, transport a karanténa exotického vtáctva

V krátkosti Vám priblížime ako na odchyt, transport a karanténu exotického vtáctva. V ďalšom článku Vám predstavíme naše karanténne zariadenie.

Odchyt vtákov
Jedným zo stresujúcich momentov pre chovateľa ale hlavne pre našich operených zverencov je odchyt. 

Pri odchyte používajú niektorí chovatelia hrubé rukavice, ktoré síce môžu ochrániť majiteľa, ale papagája môžu zraniť. Najlepšie je chytať papagája bez rukavíc úchopom za hlavou, aby sa vták nemohol otočiť a štípnuť. Prípadne s tenšími rukavicami. Najlepším riešením je vhodná sieť pre danú veľkosť vtákov. Na malého astrilda nepoužijeme ťažkú ​​sieť, ktorá je pomalá a neobratným úderom by malého jedinca mohla aj zabiť. Na menšie vtáky sú ideálne ľahké sieťky,  s ktorými sa dá svižne chytať. Často majú obruč z tenkého oceľového drôtu, takže vtáky nezraní. Sieťovina by mala byť taká, aby sa v nej vták pokiaľ možno nemohol zachytiť.

Na väčšie papagáje, ktorí nelietajú tak rýchlo, je dobrá sieť s pevnejšou obručou aj s pevnejšou sieťovinou, alebo dokonca z látky. Nie je vhodné vo voliére naháňať vtákmi bez siete. Časom sa nám odchyt podarí, ale vtáky budú značne vyčerpaní. V klietkach, ktoré nie sú príliš veľkých rozmerov (a odchyt sa nám javí ako ľahký), by sme tiež mali použiť sieťku. Zabránime prílišnému zničeniu peria alebo aj zraneniam.

Doporučujeme vybrať si z profesionálnych vyhovujúcich odchytových sieťok z našej ponuky.

Transport vtákov
Po nákupe nových jedincov nastáva otázka prepravy. Ak sa bude prevoz konať na krátku vzdialenosť, nejedná sa o veľký problém. 

Na dlhšie vzdialenosti by sme už mali byť v strehu a dobre sa na to pripraviť. K týmto účelom je nutné zvoliť i vhodné transportné klietky. V prvej skupine je transport menších druhov papagájov, astrildovitých, alebo kanárikov. Na túto skupinu môžeme vrelo odporučiť plastové prepravné klietky. Nezabúdajme na to aby mali vtáky nepretržitú možnosť prístupu ku kŕmeniu a vode.

Na dlhšie vzdialenosti je dobré vtákom do prenosiek vložiť klasy senegalského prosa, ktoré zobú s obľubou. Aj na dlhú vzdialenosť by vtáky zvládli transport bez vody a zrnín. Avšak stres spôsobený prepravou a ešte hlad a smäd k dobrej zdravotnej pohode veľmi neprispeje. U väčších vtákov musíme pri transporte myslieť aj na odolnosť prepravnej klietky. Silné papagáje, ktorí sú v strese, majú tendenciu sa z prepravnej klietky dostať von. Prepravná klietka na veľké papagáje je ideálne plechová, plastová alebo drevená, ale urobená tak, aby sa papagáj nemal za čo zachytiť.   

Karanténa vtákov
Karanténa je jednou z vecí, ktoré sú chovateľmi často porušované. Trvá cca 40 dní a má prebiehať oddelene od existujúceho chovu.

Podľa našich skúseností nie je žiadúce karanténu obchádzať a možno i na pohľad zdravý vták môže ukrývať zákernú chorobu. Správne umiestnená karanténa musí byť mimo chovného zariadenia, kde máme svoj chov. Ako vybaviť karanténu a ako kŕmiť našich zverencov Vám priblížime v nasledujúcom článku.