Ako chrániť chrup psa pred zubným kameňom

Ako chrániť chrup psa pred zubným kameňom a následným zápalom ďasien?

Treba psovi čistiť chrup? Názory chovateľov i veterinárov sa líšia. Isté je, že prevencia je dôležitá predovšetkým u malých plemien a nemusí spočívať len v pomerne ťažkom čistení zubov kefkou.

čistenie zubov psa

Majiteľ psa väčšinou prichádza k veterinárovi až vtedy, keď zistí, že jeho miláčikovi značne páchne z ústnej dutiny. Tento zápach nie je zo žalúdka, ako sa mnohí chovatelia domnievajú, ale zo zapálených ďasien. Stačí trochu poodkryť pysk vášho psa a zistíte, že hneď na krčku špicáka je hnedý nános. Táto usadenina čiže zubný kameň je dôsledkom súčinnosti baktérií, ktoré v dutine ústnej normálne žijú, a látok obsiahnutých v slinách.

  • Najprv vzniká povlak čiže plak.
  • Pokiaľ nie je pravidelne odstraňovaný, postupne narastá, dráždi a odďaľuje ďasná od krčkov zubov.
  • Baktérie vyvolajú zápal ďasien, neskôr sa vytvoria zubné vačky, uvoľňujú sa a vypadávajú zuby.

 

Tento proces je sprevádzaný nielen pachom z ústnej dutiny, ale aj bolestivosťou, ktorá spôsobí, že pes horšie prijíma potravu. Ak chovateľ podcení tento stav, môžu sa baktérie uvoľniť do krvi a dostať sa tak do srdca a obličiek, a tým priamo ohroziť život zvieraťa.

Ako problémom predísť? Je známe, že u veľkých plemien sa zubný kameň vyskytuje skôr ojedinele, avšak u niektorých malých plemien (jazvečík, jorkšír, pudel) je nadmerná tvorba zubného kameňa dedičná. U týchto zvierat je preto potrebné venovať ústnej hygiene zvýšenú pozornosť.

Ak sa majiteľ rozhodne psovi zuby čistiť, je potrebné použiť špeciálnu kefku (najlepšie gumový návlek na prst) a špeciálne ochutenú pastu pre psov. Na tento zákrok je nutné začať zvykať už šteňa, a to v pravidelných denných intervaloch. Väčšine psov je takýto zákrok značne nepríjemný a väčšina majiteľov naň jednoducho nemá čas. 
Najlepšie je dvakrát ročne zájsť so psom na kontrolu chrupu k veterinárovi, ktorý podľa potreby (spravidla 1 x ročne), bezbolestne odstráni zubný kameň ultrazvukom. Ďalej je vhodné psom pravidelne dávať predmety, ktoré odstraňujú zubný povlak a tým preukázateľne znižujú tvorbu zubného kameňa. Ide o špeciálne vyrábané kosti z byvolej kože alebo o ešte účinnejšie žuvačky či enzymatické žuvacie plátky. Psom, ktorí o predmety z byvolej kože nemajú záujem, prospejú sušené šľachy, prasačie uši a ďalšie aromatické a teda lákavejšie pochúťky na žuvanie.