Hoci sa mačiatka rodia s mnohými vrodenými znalosťami, je toho ešte veľa, čo sa musia naučiť.
Aj lovenie je príkladom naučeného správania. Ak matka žije vonku, začne do pelechu prinášať korisť, keď sú mačiatka staré asi tri týždne. Najprv prináša korisť mŕtvu, pojedá ju a mačiatka ju pri tom sledujú. Neskôr začne prinášať korisť živú, usmrcuje ju pred mačiatkami a tie ju potom jedia. Nakoniec prináša korisť živú a čaká, až ju mačiatka sami zabijú. Mačiatka sa učia lepšie od svojich matiek, než od iných mačiek.
Lov nie je u mačiek vecou inštinktu. Mačiatka matiek, ktoré nelovia, sa nemusia nikdy naučiť loviť.
Ďalším naučeným návykom je používanie WC, to sa mačiatka tiež naučia podľa matkinho príkladu. Kým nevidia svoju matku používať WC, nevedia, že sa riadia inštinktom, keď výkaly zahrabávajú.
Mačky môžeme naučiť, aby dali najavo, že majú rady určité jedlo, teplo, spoločnosť a naopak, že neznášajú vodu, chlad, niektoré zvuky. Je možné ich naučiť, aby prišli na zavolanie, váľali sudy, otvárali dvere, aportoval, hrali sa s hračkami.
Možno ich tiež naučiť, aby niektoré veci nerobili - napríklad neškriabali nábytok. Keď im však chcete niečo zakázať, je dobré použiť len mierne zastrašujúce prostriedky, ktoré nie sú priamo spojené s vašou osobou.
Predpokladom pre učenie je láska ku zvieraťu, trpezlivosť, dôslednosť, autorita, opakovanie a odmeny. Nikdy nie tresty. Potrestaná mačka sa môže zaťať, uraziť alebo sa stať aj agresívna.
Mačky dokážu mnohé - zamňukať, keď chcú pustiť von, dať najavo nespokojnosť, svoje pocity, môžu sa naučiť počuť na svoje meno, ak je jednoduché a zreteľne vyslovené. Zvlášť dobre mačky reagujú na mená zakončené samohláskou "i", napríklad Kitty, Sissi, Miki. Aby sa už malé mačiatko naučilo počuť na svoje meno, volajte na neho pred každým jedlom, aby si tento zvuk spájalo s príjemným zážitkom z jedla. Návyk posilňujte pri každej príležitosti, napríklad pri hre.