Netradičné doplnky vo výžive exotického vtáctva - pangamin

Prinášame Vám ďalší netradičný doplnok vo výžive exotického vtáctva pangamin, alebo inak pivovarské kvasnice.

Pivovarské kvasnice vznikajú ako vedľajší produkt pri výrobe piva. V priebehu kvasenia sa v nádržiach rýchlo množia, premieňajú cukor na alkohol a klesajú ku dnu. Usadené kvasnice sa odpúšťajú (procesu sa hovorí odstrel) a potom sušia. Prášok sa používa do kŕmnych zmesí alebo sa z neho vyrábajú vločky či lisujú tablety.

 

 

Čo pivovarské kvasinky obsahujú

Sušené kvasinky majú bohatý obsah dobre stráviteľných bielkovín (v sušine okolo 40%) a cenných aminokyselín, cukrov a najmä komplexu vitamínu B - tiamín (B1) 125 mg / kg, riboflavín (B2) 45 mg / kg, pyridoxín (B6) 45 mg / kg. Obsahujú tiež minerály a stopové prvky, napr. Vápnik (1,6 g / kg), fosfor (12,3 g / kg), draslík (20 g / kg), horčík (0,8 g / kg), selén (5 , 58 mg / kg), železo (91 mg / kg), mangán (4 mg / kg), zinok (24,5 mg / kg), meď (20,5 mg / kg).

Podieľajú sa na látkovej výmene proteínov, tukov a uhľohydrátov, sú zdrojom biologicky účinných látok.

Sušené kvasinky sa skladujú v suchu a chlade.

Využitie pre hydinu

Sliepkam je výhodné podávať kvasnice najmä v jesennom a zimnom období.

Osvedčili sa mám aj pri odchove kurčiat. U pivovarníckych kvasníc sa odporúčajú nasledujúce denné dávky na 10 ks: mladá hydina do 4 týždňov veku 1 g, od 5 do 12 týždňov veku: 2 g, pre sliepky, kačice, bažanty 3-5 g, husiam a moriakom 10-15 g. Vhodné je ich pridanie do vlhkej miešanky. 

 

Využitie pre exotické vtáctvo

Pri exotických vtákoch priaznivo pôsobia na kvalitu peria. Odporúčame ich podávať pred výstavou. Veľmi dobré výsledky máme pri pridávaní do vaječných zvesí pre odchov mláďat. Neodporúčame ich pridávať pred začiatkom znášky. Môžu ovplyvniť dobu znášky.

Predávame ich v dvoch prevedeniach: ako práškové kvasnice alebo granulované kvasnice.

V ponuke sú i špeciálne určené pre poštové holuby.