Ako rozoznať kvalitu granúl pre psov

Pri výbere granúl odporúčame riadiť sa nasledujúcimi radami:

 

1) Nevyberajte krmivo podľa reklamy, farebnosti obalu, ceny, ale pri výbere sa spoľahnite na svoje vedomosti!

Vyberajte len krmivo, ktoré rešpektuje psa ako mäsožravca.

 

2) Pozrite sa na obal Vášho súčasného krmiva - na sekciu "Zloženie".

Sú všetky suroviny definované? Je na prvom mieste deklarácia typu : kuracia múčka", "rybia múčka", jahňacia múčka"? Na prvom mieste je vždy uvedená surovina, ktorej obsah v krmive je najvyšší. Nemali by ste tam nájsť "vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, mäsové deriváty, ap.". V zložení by nemala byť informácia o prítomnosti týchto surovín : kukuričná múčka, kukuričný glutén, hydrolyzovaná kukuričná múčka. Keby ste kukuricu v rôznej podobe zrátali, razom by sa ocitla ako surovina na prvom mieste.

 

3) Pozrite sa na farbu granúl 

Sú Vaše granule farebné (červené, zelené, žlté, modré, ap.)? To je nevhodné - buďte si istí, že sú chemicky prifarbované.

 

4) Urobte pokus s hutnosťou a naboptnaním granúl.

Zoberte pohár s vodou a vhoďte do nej Vašu granulu. Asi po pol hodine zistíte jej kvalitu. Granule by mali napučať len minimálne. Čím menej napučia, tým lepšie pre žalúdok a trávenie psa - minimalizujú riziko torzie žalúdka. Granule by sa ale nemali ani rozpadnúť. Najkvalitnejšie granule neplávajú, ale klesnú ku dnu. V suchom stave sa kvalitné granule vyznačujú vysokou hutnosťou a tvrdosťou (len  ťažko sa dajú rozpoliť) a priaznivo pôsobia na zuby psa.

 

Rešpektujte psa ako mäsožravca a pozrite sa, čo by krmivo pre psov vo všeobecnosti nemalo obsahovať

 

vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu - miesto čerstvého mäsa sa spracúvajú zobáky, krv, črevá a pod.

vedľajšie produkty rastlinného pôvodu, obilniny, rastlinné deriváty ap. - bližšie nešpecifikované suroviny umožňujú výrobcom lacné náhražky.

sója, sójové bôby, sójový olej - nepriaznivo ovplyvňuje bielkoviny a tuky v krmive, krmivo sa stáva horšie stráviteľným

sojové, nepresne specifikované rastlinné oleje - potenciálne alergény.
(rastlinné oleje v kombinácii s vysokým obsahom vitamínu A a veľkého množstva rastlinných zložiek môžu spôsobovať zmenu farby srsti (žltnutie, biele fľaky a hrdzavenie srsti)

alergény - lepok, sója, chcemické konzervanty, farbivá, vajcia, mlieko,atď. - u citlivých a alergických psov spôsobujú problémy ako hnačky, chudnutie, zvracanie..........

zchutňovadlá - môžu spôsobiť zažívacie ťažkosti a alergie

 

IDEÁLNE ZLOŽENIE GRANÚL

na prvom mieste deklarácia ako "kuracia, rybia, jahňacia múčka" len v krmivách pre seniorov a psov s nadváhou môžu byť na prvom mieste uvedené rastlinné zložky, ale zase musia byť presne definované, napr. "ryža", "kukurica", "jačmeň", "ovos", z dôvodu nižšieho príjmu energie

živočíšne oleje ako "rybí tuj", "kurací tuk", - prírodná konzervácia zmesou vitamínov E (tokoferoly), vitamínu C a rozmarýnu

kvalitné rastlinné oleje - najme púpalkový, kukuričný

ovocie, bylinky -  probiotiká, vitamíny nepoškodené teplom, organický vápnik, chelátové formy stopových prvkov apod.

Než KÚPITE GRANULE PREČÍTAJTE SI ZLOŽENIE

Podľa zákona o krmivách musí byť každé krmivo deklarované. Túto deklaráciu spravidla nájdete na zadnej strane obalu. Tam sa nachádzajú dôležité údaje o tom, koľko obsahuje krmivo % bielkovín (dusíkatých látok), tukov, vlákniny, popolovín, či vlhkosti. Nájdete tam i obsah vitamínov. Ak sa chce krmivo tváriť superprémiovo, nemalo by mať na prvom mieste medzi komponentami obilie (výnimku môže tvoriť receptúra Light, alebo Senior).

Čo by malo krmivo obsahovať a čo nie?

Na prvom mieste by ste mali nájsť deklarovanie typu : kuracia, rybia, jahňacia múčka. V žiadnom prípade by ste tam nemali nájsť vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, mäsové deriváty a podobne. Suroviny na etikete musia byť zaradené za sebou v zostupnom poradí. To znamená, že na prvom mieste je surovina, ktorej je v krmive najvyšší percentuálny podiel, na druhom mieste tá, ktorej množstvo je druhé najvyššie, atď. Na druhom, či na ďalších miestach sa môžu objaviť obiloviny. Aj tie však musia byť jednoznačne deklarované - napr. pšenica, ryža, ovos, jačmeň, kukurca, atď. Za nejasnú deklaráciu je možné považovať označenie : vedľajšie produkty rastlinného pôvodu, rastlinné deriváty a pod. Argument, že výrobca neuvádza konkrétne zoženie, pretože je to výrobné tajomstvo na tomto mieste neobstojí. Neoznačenie obiloviny vlastne môže výrobcovi umožniť aj to, že sa vo výrobe použijú akékoľvek obiloviny, v nejednom prípade tie nalacnejšie , ktoré sa na na trhu dajú zohnať.

Medzi rastlinnými produktami sa v krmivách často objavuje sója, sójové bôby, či sójový olej. Táto surovina sa v krmive chová zaujímavo. Ovplyvní nám v deklarácii krmiva dve položky a to bielkoviny a tuky. S prídavkami sóje ako vstupnej suroviny sa dá vyrobiť krmivo s menšími nákladmi, ktoré ale obsahuje vysoké množstvo proteínov (30% a viac). Tieto proteíny sú však organizmom psa nedostatočne trávené. Rovnako nám sója navyšuje percento tuku v krmive.

Pes však nie je vegeterián, ale mäsožravec, preto nie je žiadnym tajomstvom, že živočíšne bielkoviny a tuky sú pre psa užitočnejšie, než rastlinné ingrediencie. Nerozhoduje totiž množstvo, ale kvalita vstupných surovín v krmive.

Ak budete pri výbere krmiva postupovať vyššie uvedeným spôsobom, veľa značiek krmív jednoducho výberovým sitom neprejde a o to jednoduchší výber Vám ostane.

Trochu zložitejšie bude zorientovaťsa napr. v oblasti ochucovadiel s príchuťou kuraťa, ap. Je to rovnaké ako keď miesto rumu je použitá rumová esencia. Ochucovadlá sa bežne pridávajú aj do krmív pre dobytok. Ako ochucovadlo môže byť použitá aj kŕmna soľ. Kvalitné krmivo by preto malo obsahovať čo najnižšie percento soli.

Jednotlivé krmivá, alebo aspoň tie, ktoré sa tvária ako kvalitné nazabúdajú uvádzať, že obsahujú vyvážené množstvo nenasýtených mastných kyselín Omega 3 a Omega 6. V prevážnej miere je zdrojom Omega 3 kyselín ľanové semienko. Je to ale tá najlepšia varianta? Ďaleko optimálnejšie a pre psa využiteľnejším zdrojom Omega 3 je rybia múčka. 

Na čo si dať pri výbere krmiva pozor!

Najzložitejšie je orientovať sa v alergénoch v granuliach.

Patrí medzi ne sója, chcemické konzervanty, vajíčka, mlieko, pšeničný lepok, potravinárske farbivá, atď. Pre zdravého psa nemusia byť problémom. No pre citlivých psov však často stačí i malá koncentrácia a môže vzniknúť veľký problém. Najlepší spôsob, ako sa alergiám vyhnúť, je zvoliť krmivo, ktoré obsahuje alergénov čo najmenej.

 

Pozor na konzervanty.

Chemické konzervanty by sa, samozrejme, v superprémiových krmivách nemali používať, taký je dnes celosvetový trend. V krmivách prémiovej rady, či ešte nižších, sa s nimi stretnete. Spôsob konzervácie totiž dosť zásadným spôsobom ovplyvňuje výrobné náklady. 

 

Obylniny v granuliach.

Je nespochybniteľné, že časť psej populácie trpí alergiou na pšeničný lepok. Pozor ale i na kukuricu. Stráviteľnosť jednotlivých druhov obilovín je rôzna, čo ovplyvňuje celkovú stráviteľnosť krmiva. Pre názorné porovnanie : stráviteľnosť ryže je 72%, pšenice 60% , kukurice 54%.

Ak sa zamyslíte nad údajmi stráviteľnosti niektorých obilnín, je jasné, že čím viac obilnín, tým stráviteľnosť krmiva klesá. 

 

Potravinárske farbivá.

Potravinárske farbivá sa môžu vyskytovať aj v krmivách, ktoré inak farebné nie sú. V rámci filozofie niektorých firiem je to, že používajú farbivá pre zjednotenie farieb všetkých granúl. Pri krmivách, ktoré sa vyrábajú na prírodnej báze, môžete nájsť granule, ktoré sa farebne líšia. Farba týchto granúl je totiž ovplyvnená druhom použitých surovín. 

 

Betakarotén

V poslednej dobe sa často stretávame s otázkou týkajúcou sa obsahu betakaroténu. Tu vo všeobecnosti platí, že rovnaká rastlina pestovaná v rôznych podmienkach bude mať aj rôzny obsah betakaroténu. Čím horšie a náročnejšie sú podmienky pestovania, tým je obsah karoténu vyšší. Dá sa teda jednoducho konštatovať, že čím vyšší je v krmive podiel rastlinnej zložky, tým vyšší je aj podiel betakaroténu. Dá sa predpokladať, že z ohľadom na nižší obsah betakaroténu v krmive, bude výhodnejšie používať zemiakové úsušky, alebo ryžu. Vyšší obsah betakaroténu nájdeme v pšenici. V prípade kukurice zrno má samé o sebe krásnu žltú farbu.

V našom e-shope petparadise.sk sa snažíme ku každému druhu granúl pridať kompletné zloženie a uľahčiť Vám výber.