Ako si získate dôveru papagája

 

Kúpili ste si papagája a potrebujete si získať jeho dôveru?

 

Papagáje sú tvory spoločenské a ich správanie závisí aj od toho, kto a ako im spoločenstvo vytvorí. Dôležitým momentom je uvedomiť si,že pre "Vášho miláčika" budete vlastne súčasťou "kŕdľa". 

Prv, než si kúpite papagája, vyberte si druh a naštudujte si, čo je preň vhodné a aké sú jeho povahové črty. Tie závisia od druhu, ale aj od jednotlivca. Nehodnoťte len to, či je vhodný on k vám, ale prehodnoťte aj to, či ste vhodní vy k nemu a či mu dokážete vytvoriť vhodné podmienky. Majte na mysli, že nemusí spĺňať len vaše pozitívne očakávania, ale pripravte sa na to že bude hlučný, robí neporiadok, špiní, ohrýza veci.
Kým Vás papagáj prijme, je spočiatku vyplašený a neistý, zvykajúc si na nové prostredie. 
V závislosti od toho, z akého prostredia ste papagája nadobudli, je aj jeho výška dôvery - nedôvery k ľuďom. Toto štádium pozorujete potom, čo sa "udomácni" v klietke /umiestnenie najlepšie do rohu miestnosti mimo prievan tak, aby mal možnosť sedávať vo výške vašich očí - vo voliére najvyššie umiestnený konár/. 
Spočiatku by ste mu mali rozhodne dopriať kľud. Nasledujúce dni budú rozhodujúce pre vzťah s ním,no a čo pokazíte, budete ťažko naprávať. Pristupujte k nemu v kľude a pomaly, bez prudkých pohybov a hlučnosti. Jeho počiatočná plachosť môže rýchlo miznúť. Pokiaľ sa tak nestane, a máte doma "divocha", budete potrebovať viac trpezlivosti a času. V tom prípade ho nechajte v kľude a pokúšajte sa nenápadne vzbudzovať jeho zvedavosť.


Papagáje sú zvedavé. Táto ich vlastnosť vám nahráva. Až keď sa papagáj v klietke "udomácni", to je, keď sa neplaší a neudiera o klietku, pri výmene misiek s jedlom, až vtedy pristúpte k rozširovaniu jeho zvedavosti, pretože v opačnom prípade, by v strachu vašu dobrú vôľu ani nevnímal. Splašene môže reagovať aj na vaše oblečenie, ktoré sa mení, prípadne na väčšie predmety vo vašich rukách - tašky, uterák atď... Musíte sa naučiť chápať ho - predstaviť sa v jeho situácii jeho myslením
Z klietky plachého papagája rozhodne nevypúšťajte. Iný prístup samozrejme volte, ak máte papagája ručne dokŕmeného a krotkého, kedy vás o konkrétnom prístupe k nemu, poučil pôvodný majiteľ, ktorý pokiaľ viedol papagája ku krotkosti, skrátil tým aj obdobie privykania si papagája v inom prostredí. Neznamená to však,že papagáj nebude prechádzať privykacím obdobím u vás. 
V miskách mu ponúknite kvalitnú zmes vhodnú pre daný druh a každý deň čistú vodu a to aj na kúpanie. Do samostatnej misky dajte maškrty v podobe nie veľkého množstva nakrájaného ovocia, zeleniny, piškótu a nepražené arašidy / pozor nikdy mu nedávajte pražené arašidy kúpené v obchode, ale iba kúpené v chovateľských potrebách ako napr.lúpané arašidy alebo arašidy nelúpané/.

Pre papagáje je prirodzené robiť činnosti spoločne, harmonizovať. Vzbudzujte v ňom zvedavosť a dôveru. Hrajte sa z jeho dobre známou maškrtou, alebo ovocím tak, aby vás dobre videl. Mal by zvedavo prísť bližšie k vám. Cez pletivo mu pomaly skúste ponúknuť kúsok. Ak sa vzdiali, počkajte chvíľu, či sa nerozhodne vziať si ponúkaný kúsok z ruky a ak nie, položte mu ho do misky, alebo na konár. Túto rutinu dodržiavajte aj potom, keď už bude krotký a to aj mimo klietky, pretože to by mala byť súčasť denného venovania sa vášmu maznáčikovi. Časom od vás prijme maškrtu aj z ruky.


To, čo sa papagáje nerozhodnú sami preskúmať a je pre ne nové, toho sa boja. Majú strach z neznámych ľudí priestorov a predmetov. Všetko "nové" preto dávkujte pomaly. Aj prvý prelet, alebo vybratie z klietky sú preň novinkou, aj keď si zvnútra klietky prostredie v období privykania isto zmapoval. Prvé vypustenie je nutné uskutočniť v miestnosti, kde sa nachádza klietka. Jeho klietka je jeho bezpečné teritórium, kde má mať všetko potrebné. Iba vtedy sa do nej bude vracať bez odporu, s vôľou a aj sám. Vypusteniu predchádza teda zvládnutie podania maškrty z ruky, pričom túto môžte postupne skúsiť podať cez otvorené dvierka klietky. Pokiaľ sa bojí, nepokračujte a pokus zopakujte inokedy. Až si pri otvorených dvierkach navykne na kontakt s maškrtou a s vašou rukou, môžte zvažovať vypustenie mimo klietku. 


Snažte sa zabrániť úrazom, ktoré sa môžu stať pri prevrhnutí predmetov, následnom vyľakaní a náraze po splašenom lietaní.Po otvorení dvierok klietky, mu skúste pomaly podať ruku, či ju príjme a takto ho vezmite von, alebo si vylezie mimo klietku sám.
Nechajte ho mimo klietku približne hodinu a neodchádzajte z miestnosti. Môžu sa vyskytnúť aj neočakávané situácie, ktoré budete potrebovať zvládnuť. Maškrtu od vás môže a nemusí prijať a vy mu nič nevnucte. On sleduje situáciu v miestnosti z iného pohľadu, než z klietky, sleduje aj vás a sústredí sa na prípadné možné nebezpečenstvo. Len úplne krotký, alebo chorý papagáj sa stáva nepozorným voči dianiu okolo neho. Nepodávajte mu bežné krmivo mimo klietku, nemal by totiž dôvod sa do nej vrátiť. Sú situácie, kedy sa mu do klietky aj ako hladnému nechce, alebo má problém nájsť si spôsob. Skúste mu ponúknuť ruku a preniesť ho do nej, aj keď tento "ideálny" spôsob nie vždy funguje. Vyplašil sa? Nechajte ho chvíľu tak. Je veľa spôsobov, ako ho dostať dnu, ale odpoveďou na to sú dané situácie a všetky tu nie je možné opísať. Pokiaľ sám do klietky nevojde a zotrváva na nejakom mieste, počkajte do zotmenia, zhasnite a v danej chvíli ho ľahko bez stresu chytíte uterákom, prenesiete do klietky. Vtedy na neho nerozprávajte, aby tento svoj zážitok negatívne nepripisoval vám.


Papagáje sú inteligentné, môžete od nich očakávať poslúchnutie na povel a návyky spájané s vetou, či slovom, ktoré budete neustále pri danej situácii opakovať. Je to ale vec dlhšieho obdobia. Keďže sú maškrtné , objavte, ktorá súčasť krmiva naň "zaberá". Táto vám ho pomôže usmerniť k návykom. Odpozorujte, po čom ako po prvom siahne po podaní krmiva a doplnkovej potravy /varená cestovina, oriešok, piškóta, ovocie.../. Presne to mu dávajte pri zatváraní do klietky, s opakovaním príslušného slova, vyjadrujúceho danú situáciu / napr. "ideme domov", "choď do klietky".../. Len trpezlivosťou docielite váš zámer, aj keď sa niekedy chová splašene a neočakávane. Nenaháňajte ho a hľadajte iné spôsoby, ako ho nalákať do klietky.
Slová , vety a zvuky sa naučí imitovať. Schopnosť rozprávať závisí od druhu papagája, schopnosť vnímať a rozumieť, závisí od vás. Papagáj má svoje nálady. Niekedy o vás nejaví záujem, akceptujte to. Nerušte ho, keď si čistí perie, spí, alebo sa kúpe atď. Ak sa okúpal večer, nezhasnite skôr, než sa usuší a prečistí perie. Nikdy ho nefénujte. 
Páčia sa mu hračky - /potrebuje niečo ohrýzať/ doprajte mu ich, ale len tie, ktoré sú preň určené a bezpečné, zakúpené v predajni pre zvieratká. Môžete si ich vybrať v našom obchode . Môže nimi byť aj konárik z ovocného stromu.


Pokiaľ chcete vášmu papagájovi  dopriať partnera - kamaráta svojho druhu  zoznamujte ich postupne, aby nedošlo ku vzájomným zraneniam pri zoznamovaní. Keďže papagáje majú sklon k napodobňovaniu, váš nový papagáj sa priučí niektorým návykom od papagája prvého. Môže to byť samozrejme aj naopak. Venovaním sa obom získate spokojných kamarátov a neznamená to, že vás prvý papagáj prestane vnímať.
Závislý papagáj. Pokiaľ váš papagáj skrotne a vyhľadáva vašu spoločnosť, nechápe prečo musí ostávať sám. Pokiaľ sa mu prestanete venovať, je smutný, alebo naopak pobehuje hlučne a nespokojne po klietke, čím prosí o vašu pozornosť. Takýto stav je kritický. Myslite na to, že ste ho kúpili preto , aby bol s vami. 


Prehodnoťte vopred, čo od vášho papagája očakávate a čo mu ponúknete. Pokiaľ nestojíte o priazeň , krotkosť, ale papagáje vás očarili tak, že máte záujem mať ich v blízkosti a pozorovať, zvoľte radšej možnosť ich chovu vo vhodných podmienkach a zakúpte si rovno pár, so všetkou zodpovednosťou, ktorá k tomuto kroku patrí. 
Papagáj v páre vám ponúkne nádherný pohľad na život, vývoj v jeho prirodzenosti a kráse, to v závislosti od podmienok, ktoré mu dokážete vytvoriť.