Zaujímavosti o mačkách

Mňauká, pradie, má drsný a mlsný jazýček, rada sa k Vám pritúli. Ale predovšetkým je to osobnosť a každá mačka je preto jedinečná. No vedeli ste o nej toto?

mačky

Je majster v presadzovaní svojich požiadaviek

Odborníci na mačky tvrdia, že dospelé mňaukajú len preto, aby sa dorozumeli s človekom. Inak by tú potrebu nemali. Majú vraj až 100 rôznych hlasových prejavov a používajú ich podľa toho, čo chcú dosiahnuť. Sú naliehavé a menia spôsob výzvy dovtedy, až dosiahnu to, čo si zaumienili.

Má „senzory“, ktoré jej pomôžu prežiť

Mačka môže padnúť aj z výšky okolo 300 metrov a nemusí sa jej nič stať. To  vďaka vyrovnávaciemu reflexu, pomocou ktorého sa dokážu počas letu pretočiť za každých okolností labkami nadol. Jedinečná stavba chrbtice stlmí náraz, ktorý by inak znamenal smrť. Na labkách majú tiež senzory, ktorými dokážu vycítiť zemetrasenie.

Môže byť alergická na váš byt a prostredie v ktorom žije? 

Áno môže. Podľa najnovších štúdií trpia aj mačky astmou a ďalšími alergickými prejavmi, ktoré im spôsobuje človek. Chováme ich v uzavretých priestoroch s klimatizáciou, škodí im cigaretový dym, môžu byť citlivé na roztoče alebo na prašné prostredie.

Jej mozog pracuje rýchlejšie ako počítač  

Vedci to vraj zmerali presne. V roku 2010 zistili, že mozog mačky pracoval 83-krát rýchlejšie, ako vtedajší najmodernejší počítač. Nech si už o tom myslíte čokoľvek, isté je, že mozog mačiek, hoci je malý, má štruktúru až na 90 percent podobnú tomu nášmu. Ich mozgová kôra, to je časť, ktorá spracúva informácie, je zložitejšia ako u psov. Mali by byť teda vnímavejšie na rôzne podnety. Ale tomu určite majitelia psov nikdy neuveria. 

Priveľa hladkania jej spôsobuje stres

Znie to paradoxne a zrejme to neplatí vo všeobecnosti u každej mačky. Ale ak si dávate mačku na kolená a stále ju len hladkáte, môžete jej spôsobovať stres. Mačky sú nezávislé tvory, potrebujú občas svoj priestor a pokoj. Nie ako pes, ktorý na hladkanie a škrabkanie nedá dopustiť a často ho vyžaduje.