Mnoho chovateľov odčervuje pravidelne, a aj napriek tomu sa parazitov nezbavia. Prečo je to tak, musíme pochopiť a poznať minimum o ich životnom cykle.
Životný cyklus parazitov
- Životný cyklus môže byť priamy- vajíčko parazita je vylúčené vtákom do prostredia a po dobe dozretia vajíčka (cca 2-3 týždne) je infekčné aj pre toho istého vtáka. Takýto cyklus má škrkavka.
- Nepriamy cyklus má napríklad pásomnica, ktorá potrebuje medzihostiteľa. Vták teda vylúči vajíčko, to musí zjesť húsenica, a až keď túto húsenicu (zase za nejakú dobu) zožerie vták, je takto nakazený. Vajíčko pre vtáka infekčné nie je.
Skrátka škrkavky to majú omnoho jednoduchšie, namnožia sa relatívne rýchlo a veľmi jednoducho, a preto papagáje v zajatí trápia predovšetkým oni. Z toho vyplýva, že úplne najjednoduchšou prevenciou je čo najpoctivejšie dodržiavanie hygieny chovných zariadení, aby sme parazitom vo forme vajíčok nedali možnosť dokončiť ich životný cyklus. Je jasné, že vtáky, ktorí chodia často na zem (austrálske papagáje), sú náchylnejšie na začervenie.
S čím sa vtáky najviac stretávajú.
Škrkavky ( Ascaridia )
To sú práve tie parazity, ktoré si každý chovateľ pod pojmom "červy" predstaví. Sú niekoľko centimetrov dlhé, špinavo bielej farby. Málokedy je však škrkavka vo vtáčom truse viditeľná. K jej nájdeniu treba trus poriadne rozotrieť a prezrieť, ale dospelé sú viditeľné v postate len po odčervení. Na určenie, či je, alebo nie je vták začervivený, je nutné mikroskopické vyšetrenie trusu na prítomnosť vajíčok! Škrkavky žijú v tenkom čreve a môžu ich tam byť až desiatky. Vták, ktorý je napadnutý červami, môže byť chudý, našuchorený, ospalý, príznaky sú teda veľmi nešpecifické. Môže byť ale aj v perfektnej kondícii a s bezchybným operením. Ak vykazuje vták príznaky choroby, je potrebné medzi prvým urobiť parazitologické vyšetrenie. Aj na prvý pohľad zdravím prekypujúci vták však môže byť značne začervivený, preto je nutné parazitologické vyšetrenie nepodceňovať a stále opakovať. Škrkavky majú priamy vývojový cyklus. Od okamihu vylúčenia vajíčka trusom do tej doby, než je infekčné, uplynú približne 2-3 týždne. Ak teda pravidelne dezinfikujeme a čistíme voliéry aspoň 1 × týždenne, znižujeme tým značne riziko znovuzačervivenia. Než larvička, ktorá sa v čreve z vajíčka uvoľní, dospeje do veku, kedy zase produkuje vajíčka, uplynie ďalší mesiac až dva. Dospelá škrkavka môže žiť až jeden rok. Ak teda vtáky odčervíme jednorázovo 2 × ročne, ako je medzi chovateľmi zvykom, a voliéry dôkladne a často nedezinfikujeme, nemá odčervenie takmer žiadny efekt.
Kapilárie ( Capillaria )
Väčšinou majú priamy, niektoré druhy aj nepriamy vývojový cyklus. Sú veľmi tenké, nitkovité, voľným okom v truse i pri pitve prakticky nezistiteľní . Opäť nejakú dobu trvá, než je vylúčené vajíčko infekčné a než sú z larvičiek dospelé jedince schopné klásť vajíčka. Doba je to o niečo kratšia ako u škrkaviek. Môžu byť nielen v tenkom čreve, ale napríklad aj v ústi pažeráka.
Z ďalších červov môžu vtáky trápiť aj pásomnice, ktoré ale majú vždy nepriamy životný cyklus, takže udržať sa v chove znamená mať tam svojho medzihostiteľa. Papagáje všeobecne netrápia toľko ako hrabavú hydinu.
Ako sa zbaviť vajíčok?
Iba pravidelným a častým upratovaním voliér. Vajíčka sú veľmi odolné, príliš im nevadí ani zima, ani dezinfekcia. Najviac pomáhajú vysoké teploty a predovšetkým slnko. Tienistá vonkajšia voliéra je teda rajom pre parazity. Najlepšie je pustiť do nej slnko, a predovšetkým iba vtáky, ktoré prešli karanténou, v ktorej boli vyšetrení, prípadne dôkladne odčervení. Vnútorné voliéry je vhodné pravidelne umývať tlakovou horúcou vodou alebo často meniť substrát.
Ako sa zbaviť sa dospelých červov?
Niektorí chovatelia používajú prírodné prostriedky, hlavne bylinky a preparáty na báze cesnaku. Komerčne vyrábaných liekov na odčervenie je celá rada. Žiadny z nich však nie je bez vedľajších účinkov. Mali by sme ich používať zodpovedne - teda nie zbytočne, ale vždy v správnej dávke a v správnych intervaloch. Navyše by sme mali vedieť, či sú vtáky naozaj začervivené. Pri drahších vtákov sa teda rozhodne oplatí robiť parazitologické vyšetrenie raz ročne. Pokiaľ z minulých vyšetrení vieme, že sa v chove parazity vyskytujú, vtákov je veľa a parazitologické vyšetrenie sa chovateľovi "neoplatí" kvôli nízkej cene chovaných vtákov, treba odčervovať minimálne 2 × ročne a po každom podaní lieku opakovať preliečenie približne za 2 týždne (podľa použitého lieku a jeho návodu) a zakaždým nasledujúci deň veľmi dôkladne upratať, najlepšie horúcou tlakovou vodou. Ak je to možné, mali by sme preferovať podanie priamo do zobáka. Jednotlivo chovaným vtákom aj na obľúbené krmivo, ktoré určite skonzumujú. Podanie do vody so sebou nesie riziko poddávkovania alebo predávkovania. Dávku lieku vždy ovplyvňuje spôsob podania, zdravotný stav vtáka a stupeň začervivenia. Dávka do vody musí byť vždy vyššia, tú je lepšie prebrať s veterinárom pre konkrétny chov.
Vymenujeme si tu len niektoré prípravky proti škrkavkám a kapiláriím. Dôležité je predovšetkým dávkovanie. Príbalové letáky si pozorne prečítajte a dodržujte odporúčané dávkovanie.
Fenbendazol (Panacur 2,5% alebo 10%) - podávame ho vždy mimo dobu preperovania a odchovu mláďat, môže byť nebezpečný pre slabšie a choré vtáky. 20-50 mg / kg živej váhy do zobáka najlepšie po dobu 5 dní a opakujeme za 2 týždne.
Levamizol (Chemisol) - nie je príliš bezpečný, lepšie sa mu vyhnúť, ľahko sa predávkuje! 25-50 mg / kg do zobáka a opakovať za 2 týždne.
Odčervovať áno alebo nie?
Jednoznačná odpoveď nie je. Záleží na druhu papagája / ak máme austráliu je odčervenie prípustné /, chovateľskom zariadení / vonkajšie voliéry sú rizikovejšie /, pôvode papagája a podobne. Ak máme drahého papagája isto sa oplatí investovať do paraziitologického vyšetrenia a návštevy veterinára.
Ak pravidelné upratovanie a dezinfikovanie voliér zanedbávame, je použitie odčervovacích prostriedkov celkom zbytočná vec.