Netradičné doplnky vo výžive exotického vtáctva - chlorella

V niekoľkých príspevkoch Vám predstavíme netradičné kŕmne doplnky, ktoré sme vyskúšali v našom chove a ktoré ponúkame v našom e-shope .

Chlorella pyrenoidosa je sladkovodná jednobunková riasa s veľmi vysokým obsahom chlorofylu, bielkovín, vitamínov a minerálov. Výrazne detoxikuje organizmus, zvyšuje prirodzenú imunitu. Silný antioxidant. Podporuje trávenie.

! Veľmi vysoký obsah chlorofylu!

! Dokonalý zdroj vysoko stráviteľných bielkovín, vitamínov a minerálov!

chlorela3

 

 • Obsah prirodzených živín v 1 kg:   Hrubý proteín - 62%. Tuk - 12%. Vláknina - 8%. Hrubý popol 8%. Sacharidy 10%. Chlorofyl - 2480 mg, Vlhkosť 10%.

Vitamíny:  A - 11 400 MJ, B1 - 3,5 mg, B2 - 8 mg, B3 Niacín - 25 mg, B5 kyselina pantothemová - 63 mg, B6 - 3,15 mg, B12 - 8,5 mcg, B8 = Cholín - 50 mg, C - 45 mg., E - 25,5 mg, Kyselina listová - 3,3 mg.

Minerály:  vápnik - 0,45%, Fosfor - 0,15%, Sodík - 0,3%, draslík - 1,05%, Horčík - 0,35%, draslík - 1%, Síra - 1,3%, Meď - 10 mg, Železo - 175 mg, Zinok - 2,16 mg, Jód - 55 mg.

 • Charakteristika:  Rod Chlorella sú sladkovodné, jednobunkové riasy, obývajúce našu planétu už 1,5 miliardy rokov prakticky v nezmenenej podobe. Názov chlorella je odvodený od gréckeho slova "chloros" = zelený a latinskej prípony "ella" = malá. Vyskytujú sa v mnohých druhoch vo vodách po celom svete. 

Chlorella je najväčším prirodzeným zdrojom zeleného prírodného farbiva chlorofylu - zeleného pigmentu, nutného pre fotosyntézu rastlín, čo je využitie energie slnečného žiarenia na tvorbu organických zlúčenín. Fotosyntéza má základný význam pre život na Zemi.

Prakticky všetky druhy sú využiteľné ako potravina , ale najviac používaná je asi Chlorella pyrenoidosa (nazývaná tiež sorokiniana). Pre potravinárske účely sa najviac pestuje na špeciálnych farmách v Ázii, predovšetkým v Japonsku a Thaiwane. Bunky Chlorelly majú pevnú a odolnú vonkajšiu membránu, takže sú pre cicavcov ťažko vstrebateľné. Preto sa pri spracovaní týchto rias využíva procesu narušenie bunkovej steny - disintegracie . Tohto sa dosahuje najčastejšie mletím na špeciálnych, niekoľkých stupňových mlynoch, čo je najúčinnejšia a najšetrnejšia metóda.

chlorela2

Pôsobenie na organizmus.

 1. Asi najvýznamnejším prínosom Chlorelly je viazať na seba rôzne toxíny a ťažké kovy z organizmu - čriev, vďaka obsahu látky Sporopolleín, ktorý tvorí s toxínmi nezvratnú väzbu a odchádza z tela s výkalmi von. Pôsobí tak preventívne proti vírusovým infekciám, zápalom žalúdka, srdcovým chorobám, nádorovým ochorením, ai.
 2. Chlorella má vysoký obsah ľahko strávitených bielkovín a minerálov - predovšetkým horčíka, potom železa v chelátovej forme (stráviteľnosť vyše 90%), vápnika, zinku a draslíka. Zo stopových prvkov to je mangán, selén, jód, chróm, lítium. Riasy rodu Chlorella majú rovnako tak vysoký obsah vitamínov zo skupiny B. Ďalej provitamínu A - betakaroténu, kyseliny gama-linolénovej (inak obsiahnuté aj v materskom mlieku).
 3. Obsahuje látku Chlorellín, čo je prírodné antibiotikum, pôsobiace proti patogénnym organizmom bez poškodenia tráviacej mikroflóry.
 4. Špecifickou zložkou je tiež tzv. Chlorella rastový faktor - CGF. U mláďat podporuje rast organizmu a zvyšuje vlastnú umunitu. U dospelých jedincov buduje silný autoimúnny systém a podporuje procesy uzdravenia.
 5. Chlorella má silné antioxidačné účinky a podporuje činnosť i funkciu pečene. Urýchľuje rekonvalescenciu po chorobe, operáciách, alebo po veľkej fyzickej záťažou. Podporuje správnu funkciu štítnej žľazy.
 6. Vysoký obsah chrolofylu napomáha k správnemu tráveniu, zlepšuje zažívanie a znižuje plynatosť.

Chlorella má temne zelenú farbu , veľmi jemnú pudrovitú štruktúru a mierne rastlinnú arómu, podobné rozdrvenej tráve. Vďaka tejto jemnej štruktúre má aj vysokú využiteľnosť v organizme. 

 • Možnosti použitia:  Chlorella je vhodným doplnkom každodennej stravy exotického vtáctva a osvedčilo sa nám ju pridávať do naklíčeného zrna / v malom množstve poprášiť zmes a dobre pomiešať / alebo do vaječných zmesí.  
 • Všetky naše papagáje i drobotina a kanáriky ju dobre prijímajú a dokonca i zebričky majú radšej "zeleno sfarbenú" naklíčenú zmes.
 • Podávame ju v čase kŕmenia mláďat a pozorujeme lepšie priberanie na váhe a vtáky, u ktorých prevažuje zelené zafarbenie majú sýtejšie farby.
 • Osvedčilo sa nám pridávať ju do krmiva novo zakúpených vtákov v karanténe a vo väčšom množstve ju podávame na začiatku chovnej sezóny.

 

POZOR: Pri bielych kanárikov môže dôjsť pri pravidelnom, dlhšom používaní Chlorelly k dočasnému, nežiaducemu zafarbeniu peria. Po prerušení dávkovania prípadné vzniknuté sfarbenie do cca 4 týždňov odznie.

 • Skladovanie a spotreba: Uchovávajte Chlorellu v dobre uzavretých PVC, alebo papierových obaloch, v suchu a tme, bez priameho slnečného svitu na obal, pri teplote do cca 20 ° C. Spotrebujte max. Do 12 mesiacov od nákupu. Premrznutie, alebo krátka tepelná úprava nevadí.