Kupujeme papagája pre dieťa

Blížia sa vianoce a mnohí rodičia podľahnú túžbe dieťaťa po živom tvorovi. V úsilí o detskú radosť si mnohí rodičia myslia, že papagáj je ideálne zvieratko do detských rúk a v duchu tohto hesla hádžu všetky druhy papagájov do jedného vreca a dieťaťu kúpia všetko na čo si ukáže bez toho, aby si overili možné následky. Takáto nerozvážna kúpa však môže stáť zdravie papagája, ale aj dieťaťa.

Papagáj je tvor sociálny, inteligentný a skupinový. Podobne ako človek. Ale nie každý papagáj je vhodný aj do rúk deťom, ktoré sa iba zoznamujú so živými zvieratami a nepoznajú presné nároky svojich operených zverencov. Preto Vám poradíme, ktoré druhy papagájov sú vhodné do detských rúk a ktoré naopak do ich rúk nepatria.

 

Vhodné papagáje:

Papagájec vlnkovaný

Ľudovo sa tento papagáj (správne papagájec) nazýva andulka, čo je veľmi bežný výraz pre tohto austrálskeho krásavca. V prírode sa vyskytuje iba základná zelená forma s čiernymi vlnkami na tele, ale v zajatí je obrovské množstvo farebných a často aj tvarových variácií, ktoré ulahodia každému. Papagájec je nenáročný na chov. Postačuje mu obyčajná zmes (proso, lesknica a pod.) a samozrejme potrebné minerály a vitamíny. Okrem toho jeho zobák nie je natoľko veľký, aby ním dokázal dieťaťu vážnejšie ublížiť. Samozrejme pokožku poraniť dokáže, ale okrem povrchovej ranky by sa to nemalo skončiť vážnejšie. Ak si kúpite mladého samčeka dokáže sa naučiť jedno-dve slová a dá sa ľahko skrotiť a naučiť rôzne kúsky. 

Agapornis

Rovnako nenáročný druh malého papagája, ktorý pochádza z Afriky. Je rovnako nenáročný a dá sa pomerne jednoducho skrotiť. Výhodou je aj jeho menší vzrast, ale treba byť pripravený na vyššiu hlučnosť. Rovnako je to pomerne nenáročný druh papagája, ktorý naozaj znesie krátkodobo aj nemej komfortné podmienky. Odporúčam si tento druh zaobstarať minimálne v páre. Z tohto druhu odporúčam buď agapornisa ružovohrdlého, alebo fischera. 

Korela

Korela je klasika z Austrálie, podobne ako papagájec. Je zaujímavá svojím chocholom, ktorý hrdo nosí na hlave a rovnako tak treba počítať aj s tým, že sa bude hlasito prejavovať. Dá sa naučiť rozprávať niekoľko slov a samozrejme aj množstvo zvukov. Vyžaduje však vyššiu klietku, pretože dosahuje aj väčšiu veľkosť a potrebuje priestor na svoj dlhší chvost.

Všetky tri spomenuté druhy sa radia medzi tie, ktoré sú vhodné aj k deťom, ale je potrebné si dávať pozor. Korela býva často temperamentná a môže dôjsť k uhryznutiu chovateľa, čo môže vyvolať v prípade detí traumu. Preto by mala byť manipulácia s papagájom, iba pod dohľadom dospelej osoby. Dieťa dokáže aj nechcene spôsobiť papagájovi bolesť.

andulka   agapornis   korela_1

Nevhodné papagáje:

Žako

Či už papagáj sivý, libérijský, alebo princov, tak vedzte, že všetky tri druhy žakov si vyžadujú opateru, ktorú dieťa nezvládne. Tieto papagáje sú pre svoju inteligenciu veľmi obľúbené a v poslednej dobe sa počet jedincov chovaných v zajatí prudko zvýšil. Tento papagáj má však aj svoje zlé stránky. Vyžaduje si totiž množstvo času, ktorý mu je potrebné venovať, a to dieťa jednoducho nemá šancu zvládnuť. Škola, učenie a iné povinnosti zaberú dieťaťu toľko času, že žako, ktorý si zvykne na jeho prítomnosť cez letné prázdniny, sa s tým nebude chcieť zmieriť bez boja. Často to končí vytrhanými pierkami a depresiou papagája.

Eclectus

Tento prekrásny papagáj je pre mnohé deti ako magnet. Jeho sýto zelené sfarbenie samčekov a modro červené sfarbenie samičiek je doslova hypnotické, a preto si ho mnoho rodičov zvolí ako vhodný darček pre dieťa. Aké je však ich zdesenie, keď sa papagáj začne búriť a napádať deti? Až neskôr si mnohí nezodpovední rodičia uvedomia, že to nebol dobrý nápad. Tieto papagáje totiž potrebujú pokoj a tichšie prostredie. Jednoducho im prekáža hluk a krik, pričom svoje potreby dokážu dávať najavo veľmi agresívne a bolestivo.

Kakadu

Nádherné druhy papagájov, ktoré obývajú austrálsky kontinent a priľahlé oblasti sa teda rozhodne nehodia do rúk deťom. Sú totiž temperamentné a pri nedostatku pozornosti aj hlučné. Kakadu je známy tým, že na svojho majiteľa dokáže veľmi priľnúť a pri jeho neprítomnosti veľmi trpí. Predstavte si, že dieťa odíde na niekoľko dní na školský výlet a kakadu ostane doma bez osoby, ktorej dôveruje. V niektorých prípadoch sa to končí aj odmietaním potravy a kolapsom zvieraťa. Navyše jeho temperament mu vždy radí, aby sa nepodvolil, a preto sú časté aj útoky zobákom.

Amazoňan a jemu podobné druhy

Tieto poklady Južnej Ameriky sa pre svoj rečnícky talent dostávajú aj do rúk, do ktorých by sa dostať nemali. Každý, kto chce papagája iba pre jeho schopnosť napodobňovať ľudskú reč, by si mal zakúpiť plyšového hovoriaceho papagája, ktorý mu túto schopnosť predvedie čo mu budú baterky stačiť. Pre tieto druhy platí rovnaký popis ako pre druh Kakadu. Potrebujú čas, priestor a oddaného majiteľa, inak sa to končí veľmi zle.

Ara

Deti a papagáj Ara je veľmi zlá a nebezpečná kombinácia. Okrem toho, že vyžaduje množstvo času, špeciálnej opatery a aj sily, tak je tu vždy prítomný masívny zobák, ktorý dokáže drviť tvrdé škrupiny orechov a s prstami detí by nemal žiadne problémy. Papagáje Ara sú nebezpečné druhy papagájov, s ktorými by mal manipulovať iba človek, ktorý pozná ich správanie a vie vycítiť blížiaci sa útok, prípadne presne pozná, kde papagáj stanovil hranicu toho, čo znesie.

Všetkých 5 spomenutých skupín papagájov sa hodí iba do opatery dospelého človeka, ktorý pozná ich potreby a dokáže odolať aj prípadnému útoku. Učme deti starostlivosti o papagájca (andulka), agapornisa, korelu, rozelu, či napríklad papagája senegalského a podobné druhy. Veľké papagáje však prenechajme dospelým.

Ak potrebujete s výberom poradiť radi Vám pomôžeme: poradna@petparadise.sk

ara   kakadu   žako_1