Viete, koľkých rokov sa dožije váš pes?

Našim psím kamarátom beží čas trochu inak, než nám ľuďom. Aj keď by sme radi mali svojho štvornohého priateľa pri sebe navždy, jeho čas na tomto svete ubieha predsa len rýchlejšie.

 

Raz tam musíme všetci, či sme už z ríše ľudskej, alebo psej. U našich štvornohých miláčikov sa ale vekové odhady značne líšia. Záleží totiž nielen na životospráve, ale aj na konkrétnom plemene. Viete, ktorej psej rase nadelili sudičky do vienka krátky a ktorej zase dlhý život?

Múdre rady hovoria, že vek psa najlepšie spočítame jednoduchými počtami - stačí ho vynásobiť siedmimi a máme ekvivalent veku ľudského. Musíme si ale uvedomiť, že zvieratá dospievajú rýchlejšie ako ľudia. S klasickou metódou násobenia začíname ešte len vtedy, keď bude pes dospelý. To býva okolo jedného roka. Malé a stredne veľké rasy psov môžeme dosiahnutím prvého roku života považovať prevodom do ľudského života za pätnásťročných pubertiakov, zatiaľ čo veľké plemená v rovnakom čase dospejú zatiaľ len do detských dvanástich rokov.

Úderom druhého roku sú už fenky menších rás slečnami na vydaj - v ľudskom tele by im bolo niečo medzi 22-25 rokom.  Pri psoch veľkých rás môžeme ich vek od druhých narodenín násobiť siedmimi - vyjde nám tak ich vek prepočítaný na ľudské roky. Vek malých rás je pre porovnanie lepšie násobiť piatimi, aj keď nám ani takto nevyjdú presné roky.

Psy skrátka starnú inak. Až im budú štyri, bude to ako 32 rokov, v šiestich 40, v deviatich zhruba 53.

Malý psík sa takto priemerne dožíva jedenástich alebo dvanástich rokov, zatiaľ čo psík o niečo väčšej rasy okolo desať. Obrie plemená na tom s vekom bohužiaľ nie sú najlepšie, na starobu umierajú už okolo deviateho roku.

Ak sa desíte, že s úderom deviatich narodenín váš maznáčik už nebude s vami, majte na mysli, že život predlžuje kvalitná starostlivosť. Najdôležitejšia je vyvážená strava, včasné očkovanie, ale bohužiaľ aj veci, ktoré neovplyvníte. Mnohým psom škodia prešľachtenia, ktoré majú za následok mierne zdegenerovaného jedinca, ktorému nebude dlhého života dopriate.

A akého veku sa teda v priemere dožívajú zástupcovia psích plemien?

 

 

·  Afgánsky chrt: 12 - 14 rokov

·  Americký buldog: 11 - 12 rokov

·  Československý vlčiak: 10 - 12 rokov

·  Dalmatín: 12 - 14 rokov

·  Nemecký špic: 13 - 15 rokov

·  Trpasličí pudel: 13 - 16 rokov