Ako na mačacie bezoáry

Mačky sú veľmi čistotné, ale pri svojom každodennom čistení kožúška však môžu prehltnúť veľké množstvo uvoľnených chlpov. Ak sa do žalúdka dostanú príležitostné chuchvalce, je to v poriadku. Problém nastáva, keď sa chlpy začnú v žalúdku hromadiť. Nadmerná tvorba týchto bezoárov potom spôsobuje podráždenie žalúdka a nechutenstvo. Poradíme Vám niekoľko spôsobov, ako Vašej mačke pomôcť od tvorby nepríjemných bezoárov. 

 

Ako rozpoznať tvorbu bezoárov

V momente, keď sa vášmu štvornohému miláčikovi začne v žalúdku tvoriť väčšie množstvo chlpov, či iných neprirodzených látok, bude sa ich snažiť vykašľať.

V prípade, že sa mačke v žalúdku chĺpky hromadia, bude ich v lepšom prípade zvracať. V tom horšom sa usadzujú v črevách. Ako následok sa dostavuje nechutenstvo, mačka neprospieva a hrozí reálna nutnosť chirurgickej operácie.

Hlavnými príznakmi mačacích bezoárov sú:

  • kašeľ
  • dávenie, či zvracanie
  • nechutenstvo

 

Ako predchádzať tvorbe bezoárov

Našťastie existuje celý rad spôsobov, ako pomôcť Vašej mačke a predísť tvorbe bezoárov. Jedným z nich je časté kefovanie. Vďaka česaniu zmenšíte množstvo potenciálne prehltnutých chĺpkov. Mačku sa snažte kefovať každý deň, obzvlášť pozorný by ste potom mali byť v období pĺznutia na jar a na jeseň, keď je množstvo uvoľnených chlpov najväčšie.

Pomôcť s vylúčením bezoárov môžu tiež špeciálne krmiva , ktoré upravujú črevnú mikroflóru. 

V neposlednom rade Vašu mačku berte na prechádzky a zaistite jej prísun čerstvej trávy, ktorá je prirodzeným zdrojom vlákniny.