Vážení zákazníci, vzhľadom k veľkému vyťaženiu prepravných spoločností a krachu jednej z nich, môže dochádzať k opozdeniu doručovania Vašich zásielok. Bohužiaľ, uvedenú situáciu nevieme z našej pozície v žiadnom prípade ovplyvniť.

Ako na mačacie bezoáry

Mačky sú veľmi čistotné, ale pri svojom každodennom čistení kožúška však môžu prehltnúť veľké množstvo uvoľnených chlpov. Ak sa do žalúdka dostanú príležitostné chuchvalce, je to v poriadku. Problém nastáva, keď sa chlpy začnú v žalúdku hromadiť. Nadmerná tvorba týchto bezoárov potom spôsobuje podráždenie žalúdka a nechutenstvo. Poradíme Vám niekoľko spôsobov, ako Vašej mačke pomôcť od tvorby nepríjemných bezoárov. 

 

Ako rozpoznať tvorbu bezoárov

V momente, keď sa vášmu štvornohému miláčikovi začne v žalúdku tvoriť väčšie množstvo chlpov, či iných neprirodzených látok, bude sa ich snažiť vykašľať.

V prípade, že sa mačke v žalúdku chĺpky hromadia, bude ich v lepšom prípade zvracať. V tom horšom sa usadzujú v črevách. Ako následok sa dostavuje nechutenstvo, mačka neprospieva a hrozí reálna nutnosť chirurgickej operácie.

Hlavnými príznakmi mačacích bezoárov sú:

  • kašeľ
  • dávenie, či zvracanie
  • nechutenstvo

 

Ako predchádzať tvorbe bezoárov

Našťastie existuje celý rad spôsobov, ako pomôcť Vašej mačke a predísť tvorbe bezoárov. Jedným z nich je časté kefovanie. Vďaka česaniu zmenšíte množstvo potenciálne prehltnutých chĺpkov. Mačku sa snažte kefovať každý deň, obzvlášť pozorný by ste potom mali byť v období pĺznutia na jar a na jeseň, keď je množstvo uvoľnených chlpov najväčšie.

Pomôcť s vylúčením bezoárov môžu tiež špeciálne krmiva , ktoré upravujú črevnú mikroflóru. 

V neposlednom rade Vašu mačku berte na prechádzky a zaistite jej prísun čerstvej trávy, ktorá je prirodzeným zdrojom vlákniny.