Prečo podávať vaječnú zmes?

Vaječná zmes je doplnkové krmivo pre vtáky založené na báze vajec, doplnené o vitamíny, minerály, ovocie, zeleninu a podobne. Zmes obsahuje veľa energie a potrebných živín.

all pet realmix   _vyrn_244parrots5kg   _vyr_59_vyrn_234kanar5kg-cede

Pokiaľ chceme aby papagáje úspešne odchovali mladé musíme pred hniezdením zvýšiť dávku zeleného kŕmenia, začať podávať naklíčené semená a hlavne vaječnú zmes.

Z čoho sa skladá vaječná zmes:

  • Vajce uvarené natvrdo
  • Nastrúhaná mrkva a jablko
  • Jemne nasekané zelené kŕmenie
  • Nastrúhaný tvaroh a piškóty
  • Vitamíny

Všetky suroviny dôkladne premiešame a zahustíme strúhankou. Zmes nesmie byť veľmi sypká ani mokrá. 

Ak máte chuť a čas, môžete si takto vaječnú zmes vyrobiť aj doma zmiešaním nastrúhaných vajec s mrkvou, strúhankou, pár kvapkami oleja, vitamíny a minerály. Domáca vaječná zmes  je však v porovnaní s kupovanými vaječnými zmesami komplikovanejšia. Naservírovaná v miskách vydrží bez ujmy len niekoľko hodín a zásoba v chladničke iba niekoľko dní.

Kupované vaječné zmesi a vaječné maškrty sú trvanlivejšie , môžete ich pohodlne dávkovať z otvoreného sáčku a skladovať rovnako ako bežné krmivo.

Vaječnú zmes je vhodné vtákom pridávať predovšetkým v obdobiach väčších nárokov na výživu, ako je preperovanie, rozmnožovanie a odchov mláďat. Mnohí chovatelia ju odporúčajú pridávať celoročne pre spestrenie stravy, a to raz až trikrát týždenne. V našej ponuke nájdete najširšiu ponuku vaječných zmesí na trhu.