Olej vo výžive psov

Oleje sú z nutričného hľadiska dôležité predovšetkým pre obsah esenciálnych mastných kyselín, ktoré si organizmus psa nevie sám vyrobiť, preto ich musí prijímať v potrave. Významné sú aj svojim pozitívnym pôsobením na kožu a srsť.

ryb_tuk_pro_psy_z1 

Veľmi dôležitú úlohu hrajú aj pri spracúvaní vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K). Bez tuku by tieto vitamíny boli pre organizmus nevyužiteľné. Ak kŕmite granulami , nemusíte sa o obsah tukov v kŕmnej dávke príliš starať. Kvalitné výrobky obsahujú všetko vo vyváženom množstve. Na srsť a zlepšenie chute môžete granule pokvapkať napríklad lososovým alebo panenským olivovým olejom. Niektorým psom suché krmivo príliš nechutí, pár kvapiek oleja im ho zaručene zatraktívni. 

Ak kŕmite prirodzenou stravou, predstavujú oleje nevyhnutnú zložku psieho jedálnička. Rozdeľujeme ich na rastlinné a živočíšne, v ideálnom prípade je dobré striedať rôzne druhy. Za najkvalitnejšie oleje sa považujú tie za studena lisované. Avšak za tie si musíme trochu priplatiť.  

Ako často?

Oleje podávame zhruba 3 krát týždenne v množstve zodpovedajúcej veľkosti psa (pár kvapiek pre miniatúrne psíky až 3 polievkové lyžice pre obrie plemená, prípadne sa riadime podľa návodu výrobcu). Servírujeme spolu s krmivom. Pokiaľ má pes po oleji hnačku, znížime jeho množstvo.

Ktoré vybrať?

Preferujte živočíšne oleje: 

Rybie oleje

Sú prirodzeným zdrojom vitamínov A a D a tiež nenasýtených mastných kyselín (Omega 3). Rybie oleje všeobecne majú pozitívny vplyv na kožu a srsť, pomáhajú pri hojení rán a rôznych kožných vyrážkach, vďaka obsiahnutému vitamínu D potom priaznivo ovplyvňujú správny rast a vývoj kostry. Niektorí jedinci však môžu byť na rybí olej alergickí, preto si najprv overte, ako váš pes zareaguje, keď mu kŕmenie dochutíte pár kvapkami oleja, napríklad zo sardiniek. 

Lososový olej

Radí sa medzi rybie oleje, je ľahko dostupný. Je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny Omega 3 vo vysoko využiteľnej forme, ktoré pozitívne ovplyvňujú mnoho metabolických pochodov v organizme. Vyrovnáva pomer medzi Omega 3 a Omega 6 mastnými kyselinami. Má blahodárny vplyv na kožu a znižuje hladiny cholesterolu v krvi. Pomáha riešiť niektoré zdravotné problémy, ako je lámavosť a vypadávanie srsti, matnú srsť, lupiny, vysychanie a zápaly kože, riedku srsť, alergické reakcie, problémy s pigmentáciou (neprefarbuje srsť), poruchy imunitného systému, problémy s reprodukciou u psov aj u súk. Pri jeho pravidelnom používaní bude srsť vášho psa hustá a lesklá.

Menej doporučujeme rastlinné oleje: 

Olivový olej

O blahodarných účinkoch olivového oleja v ľudskej výžive toho bolo napísané už veľa, nie inak je tomu aj u psov. Olivový olej je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém. Obsahuje tiež látky, ktoré preventívne pôsobia proti rakovine. Možno povedať, že zbraňuje predčasnému starnutiu vďaka obsahu antioxidantov. Podporuje imunitný systém, priaznivo ovplyvňuje zažívanie. Možno ho využiť aj na vonkajšie ošetrenie kože a srsti. Srsť po ňom bude lesklá a bez lupín. S množstvom to samozrejme nepreháňame, aby vám pes nezamastil interiér, ak je chovaný v byte. 

Slnečnicový olej

Je cenovo najdostupnejší, takže si ho môže dovoliť naozaj každý. Obsahuje veľké množstvo Omega 6 mastných kyselín. Má nevýraznú chuť a vzhľad, obsahuje tiež veľké množstvo vitamínu E.  

Ľanový olej

Bohatý zdroj Omega 3 mastných kyselín. Vhodný pre zlepšenie fyzickej zdatnosti a zdravia, silné kosti, šľachy a väzy. Dôležitý je aj pre duševné zdravie a pohodu. Priaznivo pôsobí tiež na kožu a srsť. Dá sa použiť pre priamu masáž hrubej kože (napríklad otlaky), ktorú zvláčňuje. Pozor u svetlých psov - môže zafarbiť srsť. 

Pupalkový olej

Je známy pre svoje skrášľujúce schopnosti. Medzi jeho širokým blahodarným pôsobením nachádzame aj protizápalové vlastnosti pomáhajúce pri rade kožných ochorení. Ide o významný regeneračný olej, ktorý sa odporúča podávať pri kožních problémoch, ekzémoch, matnej srsti, lupinách, vypadávaní alebo lámavosti srsti, zdanlivo alergickom svrbení, tráviacich ťažkostiach, pri pomalom hojení rán atď.  

Borákový olej
Borákový olej je najbohatším zdrojom Omega 6 mastných kyselín, má protizápalové účinky. Úspešne sa používa pri reumatických ochoreniach kĺbov, kedy pomáha znižovať bolesť. Priaznivo pôsobí na kožu a srsť. Niektoré zdroje uvádzajú, že z rastlinných tukov (olejov) je pre psy najvhodnejší. 

Makový olej

Vzhľadom k vysokému obsahu vápnika a horčíka sa odporúča pri zlej kvalite srsti. Využíva sa ako podporný prostriedok pri osteoporóze (zvýšenej krehkosti kostí). Upokojuje nervovú sústavu, uvoľňuje svalové kŕče. Je skvelý pre správnu regeneráciu kože, srsti a pazúrov. Veľký obsah vápnika podporuje správny rast kostí. Vyživuje a chráni kožu. 

Samozrejme na trhu sú k dostaniu i ďalšie oleje, toto bol len zoznam tých najpoužívanejších. Pre bežné užívanie, na pokvapkanie kŕmené dávky, stačí olej slnečnicový, olivový či lososový.

 

 

Zdroj: BARF, Kŕmenie psa prirodzenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladateľstvo Plot, 2011