Ako vybrať toaletu a stelivo pre mačku

Na trhu je nepreberné množstvo toaliet pre mačky a tiež najrôznejších stelív, ktoré zvládnu pohltiť zápach a dlho vydržia. Po kvalitnej strave je práve mačacia toaleta tou najdôležitejšou vecou pre mačku.

 mačka a WC

Veľkosť a počet

Skúsení chovatelia odporúčajú riadiť sa jednoduchou rovnicou, ktorá hovorí, že počet záchodov v domácnosti by sa mal rovnať počtu mačiek plus jedna. To znamená, že v ideálnom prípade by aj jedna mačka mala mať k dispozícii dve mačacie toalety v byte. Dôvodom je, že niektoré mačky nerady používajú toaletu, ktorá je už použitá, preplnená. Stáva sa, že v takomto prípade svoju potrebu vykonajú na inom mieste.

Ani veľkosť toalety by sme nemali podceniť. Sú mačiatka, ktoré v troch mesiacoch ochotne využívajú "veľkú" debničku svojej mamy, ale iné stále preferujú toalety pre mačiatka s nízkym okrajom. V prípade, že sa chystáme zaobstarať si mačiatko, mali by sme sa riadiť zo začiatku radou chovateľa, aby prechod do nového nebol pre mačiatko stresujúci. Preto by sme mali zaobstarať podobnú mačaciu toaletu a v prvých dňoch používať stelivo, na ktoré je mačiatko zvyknuté. Nie je nič horšie ako po mačiatku, ktoré chodilo do otvoreného záchoda s pieskom , chcieť, aby v novom domove používalo krytú toaletu so silikátovým stelivom . Na druhú stranu sa môžeme dohodnúť s chovateľom, že by sme boli radi, aby mačiatko bez problémov používalo napríklad krytú toaletu a tú mu aj priviezť pár týždňov pred odberom mačiatka. Je to bežná prax, ktorú vítajú aj chovatelia mačiek.

Pri výbere mačacej toalety by sme mali myslieť na to, že mačiatko rastie a čoskoro z neho môže byť aj šesť kilogramová mačka, ktorá potrebuje priestor. Mačacia toaleta by mala byť takých rozmerov, aby sa v nej mačka mohla pohodlne otočiť a zahrabať po sebe.

 

Podstielky

Na trhu sú dostupné rôzne podstielky, ktorá môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín na hrudkujúce (bentonit, rastlinné vlákna) a nehrudkujúce (silikagel, prírodné pelety) podstielky. Hrudkujúce podstielky pri kontakte s tekutinou napučia a vytvoria pevnú hrudku. Hrudky je nutné niekoľkokrát denne zo záchoda odstraňovať, podľa potreby dopĺňame stelivo. Oproti tomu nehrudkujúca podstielka tekutinu absorbuje a nám odpadne starosť s vyberaním hrudiek, denne iba odstraňujeme pevné mačacie výkaly. Zhruba raz za 14 dní je nutné všetku nehrudkujúcu podstielku z mačacej toalety odstrániť a nasypať novú.

Všetky druhy podstielok vedia pohltiť zápachy, sú zdravotne nezávadné a minimálne prašné. Aj keď sú na trhu dostupné i varianty s pridanou vôňou, chovatelia mačiek ich príliš neodporúčajú, pretože mačky všeobecne preferujú prírodnú až zemitú vôňu podstielky.

Platí, že pre dlhosrsté plemená mačiek sa viac hodia podstielky, ktoré majú hrubšiu štruktúru. Drobné časti minerálnych podstielok sa môžu doslova nalepiť do kožuchu mačky alebo do osrstených častí labiek a spôsobiť jej nepríjemnosti. Kúsky hrubej podstielky toľko nezostávajú na srsti mačky, ktorá sa jej vďaka tomu lepšie udržuje.

 

Uzavretá, rohová alebo s filtrom

Mačacie toalety sú dostupné v rôznych rozmeroch, tvaroch a farbách. Aj toalety môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín a to na kryté wc a otvorené toalety tzv. debničky. Výhodou uzavretých toaliet je, že väčšinou obsahujú aj filter, ktorý pohlcuje zápach a prach z wc. Pri zahrabávaní vykonanej potreby zostáva stelivo vo vnútri a nelieta nám po byte. Nevýhodou môže byť, že pri každom čistení (odoberanie hrudiek, výkalov) musíme odklápať hornú časť záchoda. Toto v prípade samostatnej debničky riešiť nemusíme.

Pred mačacie wc je dobré umiestniť rohožku, ktorá nám pomôže zachytiť zvyšky podstielky z labiek mačky a tým minimalizovať roznášanie podstielky po byte.