Škrečok roborovského /Phodopus roborovskii/ je najmenší doteraz známy druh škrečka.
Jeho domovom je Mongolská step, ale obýva aj rozsiahle oblasti v Rusku a v Číne. Pre jeho malé rozmery sa mu často hovorí aj trpasličí škrečok, pretože skutočne ide o najmenší druh škrečka na svete. Aj napriek svojej malej veľkosti však dokáže veľmi obratne utiecť. Preto by sme ho rozhodne nemali dávať do rúk deťom, ktoré by nestihli reagovať na jeho rýchly pokus o útek.
Samce a samičky dorastajú do 7 cm a majú aj rovnaké sfarbenie kde spodná časť tela je čisto biela a vrchná je pieskovo hnedá. Ako chĺpok vyrastá tak je tmavý,ale koniec je svetlý preto je ich srsť aj svetlá aj tmavá.
Nožičky ma celé ochlpené.Má výrazné čierne oči a doslova vynikajú na takom malom škrečkovi. Hmatové fúzy smerujú dopredu.
Ich povaha je mierna a sú skôr plaché. No na maznanie nie sú veľmi vhodné pretože sú rýchle a vrtké. Avšak na pozorovanie ich zaujímavého života je ideálny.
Pôvod:púšte a polopúšte.Vyhýba sa trávnatým oblastiam.Výhodná Ázia a to oblasti Mongolska a Číny. V prírode si vyhrabávajú asi 1 m dlhé nory kde na konci je komôrka na spanie.
Pre párik týchto škrečkov postačí akvárium, alebo špeciálna klietka o rozmeroch 25 x 25 x 25 cm.
Sú veľmi pohyblivé a tak väčšia plocha dna v akváriu je pre nich výhodnejšia.
Do akvária môžete použiť aj klasické hobliny,ale aj piesok.Kokosový orech ako úkryt postačí aj pre väčšiu skupinku.
Skrečok roborovského nepotrebuje žiadnu zvláštnu opateru a vystačí si s bežne dostupnými a používanými podstielkami, krmivom či výbehom. Všeobecné zásady pre podstielku sú také, aby nedráždila dýchacie cesty, či sliznicu svojím prachom a samozrejme musí byť bezpečná, pretože škrečok ju bude chcieť ochutnať, tak ako všetko vo svojom okolí.
Nezabudnite aj na misku s pieskom, ktorú ocení každý škrečok, pretože piesok je materiál, ktorý používajú na "kúpanie" a očistu tela. Navyše im to pripomína ich prirodzené podmienky, keďže vo voľnej prírode si budujú svoju nory v pieskových oblastiach.
Je v podstate jedno, či použijete akvárium, alebo klietku, ale dbajte na to, aby mal škrečok dostatok priestoru na "nočné behanie". Rovnako ako všetky ostatné škrečky, aj ten roborovského je skôr nočný tvor a v noci vychádza na dlhé prieskumné cesty. Samozrejmosťou by malo byť aj koleso na behanie, ale dávajte ho do výbehu iba na obmedzenú dobu, inak si škrečok (aj iný hlodavec, či ježko) dokáže na behaní vypestovať závislosť.
Škrečok roborovského je v mnohom odlišný od iných škrečkov. A dokonca je aj menej agresívny na svoje okolie ako sme zvyknutý pri trpasličích škrečkoch. K uhryznutiu sa uchyľuje iba v krajnom prípade a dokonca je mu lepšie v páre, alebo dokonca v skupinke svojho druhu. Nie je teda taký samotár ako sa o škrečkoch zvykne hovoriť.
Tak isto ako pri iných hlodavcov je prísun živočíšnych bielkovín rovnako dôležitý.Malý hmyz alebo uvarené vajíčko a pod. Ak chcete odchovať týchto škrečkov, chov v pároch alebo 1:2 tvoria skupinku,ktorá určite v skorej dobe prinesie nové prírastky. Samica je gravidná približne 20 dní a rodí sa približne 3 až 6 mláďat. Pri odchove samec ostáva a pomáha. Mláďatá sa rodia slepé a holé a po asi 3 týždňoch až mesiaci začínajú samostatne žiť.
Dožívajú sa okolo dvoch rokov avšak výnimočne aj do troch rokov.