Maškrty pre psov

Správny psíčkar sa pozná podľa toho, že má po vreckách maškrty. Siahne po nich vo chvíli, kedy chce zviera motivovať, pochváliť alebo ho odmeniť.  

V čom sa pochúťky pre psov líšia?

Líšiť sa môžu spôsobom výroby - pečené, sušené, extrudované, za studena lisované a  i. Spôsob výroby ovplyvňuje štruktúru, konzistenciu, ale tiež chutnosť finálneho výrobku. Ďalšie rozdiely možno nájsť v konkrétnych surovinách a ich kvalite. Používané suroviny môžu byť dvojakého typu: rastlinného a živočíšneho. Samotné suroviny alebo ich kombinácia navzájom ovplyvňuje chutnosť, vôňu, analytické zložky a ďalšie parametre. Pochúťky sa môžu rôzniť tiež vo forme a veľkosti. Môžu byť zacielené na konkrétnu veľkosť plemena (pre malé, stredné, veľké psy) či problematiku ( dentálne tyčinky , maškrty na kvalitu srsti a i.). 

Podľa čoho vyberať maškrty?

V prvom rade je dobré vedieť, za akým účelom je maškrta vyhotovená. Pokiaľ ho chce majiteľ využiť ako odmenu, napr. pri tréningu, je dobré, aby bol mäkší a menší, aby ho mohol pes ihneď prehltnúť a pokračovať ďalej v tréningu. Ak chce dať majiteľ psovi väčšiu odmenu, je dobré siahnuť po väčšej maškrte, s ktorou sa pes na chvíľku zabaví a viac si ju vychutná.  

Je lepšie mať jeden druh maškŕt, alebo viac?

Vzhľadom k tomu, že je maškrta je odmenou, jedná sa teda o doplnok ku klasickému krmivu, nie je žiadny problém so striedaním typov či príchutí. Výber je teda naozaj iba na majiteľovi a konkrétnom psíkovi. 

Môže veľké množstvo pochúťok psíkovi spôsobiť nejaké problémy?

Pri podávaní maškŕt by mali mať majitelia na pamäti, že sa jedná iba o doplnok ku klasickej kŕmnej dávke, a nemali by nimi psíka kŕmiť každý deň vo veľkom množstve. Na základe takéhoto prístupu totiž často vznikajú problémy, ako je napríklad obezita. Veľké množstvo pochúťok môže spôsobiť aj problémy s trávením, ktoré sa môžu prejaviť zvýšenou citlivosťou v oblasti brucha, upchaním čriev, zvýšenou plynatosťou či naopak hnačkou. Aj z tohto dôvodu je dôležité venovať pozornosť výberu tých kvalitných, ktoré riziko ťažkostí znižujú a pes po nich prospieva.