Ako spoznať kvalitné granule pre psov

Na súčasnom trhu existuje nepreberné množstvo krmiva pre psov. Ako ale spoznať to kvalitné? V nasledujúcom článku Vám pomôžeme zamerať sa na tie správne zložky, ktoré by krmivo obsahovať malo, a ktoré naopak nie.

eded

Mäso je základ

Pes sa pôvodne vyvinul z vlka. Niet divu, že základom krmiva pre vašich štvornohých miláčikov by malo byť predovšetkým mäso. A ako spoznáte jeho optimálnu hodnotu v granuliach? Jednoducho. Čím viac tým lepšie. 

Ani s vysokým podielom mäsa však nemáte úplne vyhraté. Dávajte si pozor predovšetkým na mäsovú múčku, ktorou sa mäso v dnešnej dobe často nahrádza. Nie je však zďaleka tak kvalitným zdrojom živín ako mäso čerstvé. Naopak, je lacnejšou náhradou.

Väčšina výrobcov v zložení na svojich produktoch uvádza pojmy ako "mäso" alebo "mäso a vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu", alebo tiež "sušené mäso", čo u suchých krmív vždy znamená len viac či menej kvalitnú mäsovú múčku.

Len pokiaľ je v krmive obsiahnuté aj čerstvé mäso, môže výrobca túto skutočnosť uviesť v zložení. Napríklad takto - "čerstvý králik (40%)".

Ale niektorých výrobcov však ani zákon na označovanie krmív neodradí od klamania spotrebiteľa a uvádzajú čerstvé mäso napriek tomu, že žiadne nepoužívajú. Vsádzajú na to, že v súčasnosti nie je žiadna rýchla a lacná metóda ako túto skutočnosť potvrdiť alebo vyvrátiť. Istí si môžete byť len vtedy, keď uvidíte výrobu na vlastné oči.

Pozor na správne sacharidy

Sacharidy môžu vášmu psíkovi prispieť k správnej životospráve, alebo mu tiež uškodiť. Medzi tie správne sacharidy patria:

  • zemiaky
  • ryža
  • jačmeň
  • ovos

Ak krmivo obsahuje tieto druhy sacharidov, ste na správnej ceste. Zemiaky totiž podporujú správnu činnosť pankreasu pri trávení a napríklad ryža je veľmi bohatá na živiny ako vápnik, fosfor či železo. Tieto zložky totiž môžu pomôcť Vášmu maznáčikovi nielen so správnym trávením, ale aj blahodárne pôsobia na imunitný systém.

 

Kvalitné krmivo pre psa by naopak obsahovať nemalo predovšetkým múčku nazvanú "mäso a vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu" - nie je známa kvalita ani použité druhy mäsa a vnútornosti; mohlo by sa jednať o nevhodnú múčku vyrobenú z peria.

Ďalej by krmivo nemalo obsahovať:

  • obilniny a vedľajšie výrobky rastlinného pôvodu
  • pšenicu
  • sóju
  • modifikované suroviny
  • vysoký obsah kukurice

 

Tieto suroviny sú totiž pre vášho psíka ťažko stráviteľné, zaťažujú mu črevá a následne sa tak nevyhneme problémom so stolicou. 

Pozor na zvyšky živočíšnej, či rastlinnej výroby

Poslednou hlavnou zložkou krmiva sú rôzne zvyšky rastlinnej, či živočíšnej výroby, ktoré sa do krmív bežne pridávajú pre navýšenie hmotnosti a obsahu krmiva. Rastlinnými zvyškami môže byť napríklad šupka od zemiakov, živočíšnymi zase perie, či koža. Nič z toho vášmu maznáčikovi neprospeje. V súčasnej dobe však predajcovia tento údaj nie sú povinní uvádzať.