Ako čítať zloženie na obale granúl

Chcete pre svojho chlpatého kamaráta vždy to najlepšie? Chcete vždy vedieť čo mu predkladáte v miske? 

Naučte sa rozumieť etiketám na obale granúl a vyberajte s rozumom.

jj

V prvom rade sa zamerajte na konkrétne pomenovanie
Kvalitné značky granúl jednotlivé suroviny presne pomenúvajú. Napr. ryža namiesto všeobecného obilniny, kuracia múčka namiesto mäsová múčka. Všeobecné názvy jednotlivých surovín vypovedajú o nízkej kvalite. Za všeobecnými názvami surovín väčšinou výrobcovia schovávajú lacné náhrady.

A pozor. Tá istá obilnina by nemala byť vymenovaná viackrát na prvých piatich miestach. Napríklad hnedá ryža, ryžový slad, ryžová múčka. Keby sa sčítali všetky ryžové zložky, bolo by výslednej ryže viac a bola by na poprednej pozícii. 

V druhom rade si všímajte mäso ako hlavnú zložku krmiva 

Pes je mäsožravec, preto by kvalitné granule mali obsahovať dehydrované mäso alebo mäsovú múčku ako hlavnú zložku krmiva. Ak sa v zložení uvádza mäso čerstvé, malo by byť doplnené ešte o mäsovú múčkou či sušeným mäsom. Mäso v čerstvom stave totiž obsahuje 70-80% vody, ktorá sa musí na výrobu granúl vysušiť. Preto skutočný podiel mäsa je podstatne menší. Naproti tomu mäsová múčka obsahuje rovnaké množstvo vody ako granule. Kvalitné granule by mali byť vyrobené aspoň zo 100 g čerstvého mäsa alebo 20 g sušeného na 100 gramov granúl. 

Na prvom mieste v zložení by malo byť uvedené z akého mäsa sú granule vyrobené.

Pri analýze krmiva sa zamerajte aj na zdroj proteínov (bielkovín). Živočíšne bielkoviny majú totiž oveľa lepší pomer aminokyselín než neplnohodnotné rastlinné bielkoviny. Navyše živočíšne bielkoviny sú pre zvieratá oveľa lepšie stráviteľné, než rastlinné. Najdôležitejším kritériom pri výbere granúl je množstvo a druh mäsa. V dnešnej dobe, keď sú niektorí psi alergickí na bežné druhy mäsa, je často výhodnejšie vyhľadávať granule s obsahom tzv. hypoalergénnych druhov mäsa - tj. jahňacie, rybie, králičie a pod. 

Pozrite sa ďalej na zdroj sacharidov

Medzi zdroje sacharidov zaraďujeme pšenicu, kukuricu, ovos, ryžu, zemiaky.. Najlepšie stráviteľné sú zemiaky, ryža a ovos. Naopak pšenica sa považuje za najhoršie stráviteľnú pre psov a navyše obsahuje veľké množstvo lepku a často vyvoláva rôzne alergie. Rovnako tak kukurica (potenciálny alergén) nie je pre psov príliš vhodná. Vyhnite sa preto krmivám s vysokým obsahom obilnín (najmä pšenica). Nadbytok sacharidov v krmivách pre psov je jednou z príčin obezity. 

Nezabudnite sa pozrieť na tuky

V zložení granúl nájdete zdroj tukov. Pre psa sú ďaleko viac prospešné živočíšne tuky než rastlinné. Tuk by mal byť opäť presne špecifikovaný, teda napríklad kurací tuk a nie iba živočíšny tuk. Pomer omega 6 a omega 3 esenciálnych mastných kyselín by mal byť menší ako 5 : 1. Ak je pomer týchto aminokyselín správny, má pes zdravú, lesklú a priliehavú srsť. U psov s kožnými problémami je výhodnejšie pomer 3 : 1 a menej. 

V ďalšom kroku sa zamerajte na spôsob konzervácie

V kvalitných granulách by nemali byť obsiahnuté potenciálne zdraviu škodlivé látky, ako sú rôzne farbivá a konzervanty (BHA, BHT, propyl, sorban draselný). Niekedy sa tieto látky skrývajú za termín doplnkové látky povolené v EÚ.  

Okrem chemických konzervantov by sa v zložení nemali objavovať suroviny nízkej výživovej hodnoty. Medzi ne radíme napr. sóju (zdroj proteínov, ktorý je pre psov horšie stráviteľný, pôsobí ako potenciálny alergén), bielkovinové hydrolyzáty a koncentráty, vedľajšie rastlinné a živočíšne produkty. Granule by nemali obsahovať ochucovadlá ani väčšie množstvo soli.  

Čo zlepšuje kvalitu granúl?

Pozitívny v zložení je prídavok probiotík (priaznivých mikroorganizmov, ktoré podporujú trávenie), glukosamínu a chondroitínu (doplnky pre výživu a obnovu chrupaviek, kĺbov a väziva) a rôznych prírodných byliniek či ovocia a zeleniny (morské riasy, brusnice ). Niektoré bylinky napríklad pomáhajú telu vylučovať toxíny, ďalej môžu posilňovať orgány, povzbudzujú srdce, zlepšujú trávenie atď. Tieto informácie sú väčšinou uvedené na obale prípadne v propagačných materiáloch, pretože výrobcovia sa chcú pochváliť prospešnými účinkami jednotlivých zložiek. Granule by samozrejme mali obsahovať kompletné spektrum vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Použitie chelátových foriem minerálov umožňuje ich lepšiu črevnú absorpciu a s tým spojenú vyššiu využiteľnosť krmiva. Pre výber určitej značky hovorí aj fakt, ak sú granule spracované šetrnou technológiou. 

V našom výbere granúl pre psov ponúkame vždy kompletný popis zloženia pre Vašu lepšiu orientáciu pri výbere. 

Na záver zhrnutie čomu sa radšej vyhnúť.

  • Granulám, kde sú v zložení obilniny na prvom mieste.
  • Granulám kde nie je jasne deklarovaný druh mäsa, obilnín a tukov.
  • Granulám chemicky konzervovaným.
  • Granulám obsahujúcim sóju. Je vhodné, keď receptúra ​​neobsahuje ani pšenicu.
  • Granulám, ktoré sú rôznofarebné, pretože je jasné, že obsahujú najrôznejšie farbivá a ochucovadlá.