Čo možno neviete o mačkách

Kostra mačky je tvorená asi 240 kosťami, je pružná a pohyblivá. Chrbtica sa ohýba všetkými smermi. Predné nohy nie sú pevne spojené s ramenným kĺbom. Dokážu sa ľubovoľne otáčať a dobre tlmia dopad z veľkej výšky. Kosti spája viac ako 500 svalov.

fe

Mačka dopadne z výšky vždy na nohy. Keď padá, stočí pri páde telo tak, aby nohy smerovali k zemi a zachytili náraz. Pri páde si pomáha chvostom, ktorý slúži ako kormidlo. Ak však dopadne na betón, väčšinou si zlomí čeľusť a poraní ňufák.

Mačka kráča mimochodým krokom - najskôr oboma ľavými, potom oboma pravými nohami.

Chrup mačky tvorí 30 zubov, 16 v hornej a 14 v dolnej čeľusti. 

Kožuch mačky sa skladá z niekoľkých druhov chlpov: dlhších a krátkych. Tieto kratučké chlpy pomáhajú regulovať teplotu a prispôsobujú sa klimatickým podmienkam.

Mačka má k dispozícii sedem zmyslov: zrak, sluch, hmat, čuch, chuť, zmysel pre rovnováhu a zmysel pre čas. Navyše sa hovorí, že mačka je obdarená ešte ôsmym zmyslom, ktorý zodpovedá ľudskému šiestemu zmyslu.

Práve narodené mačiatka majú oči nebesky modré. Počas mesiacov sa ich farba postupne mení v žltú alebo žltozelenú, oranžovú, medenú, hnedú alebo modrú, niekedy sú oči dokonca aj dvojfarebné.

Mačka je ďalekozraká. Postupom veku, keď jej zrak začne slabnúť, spolieha sa hlavne na svoje uši a hmat.

Mačka počuje lepšie ako človek. Hluchotu ako dedičnú vlastnosť nachádzame u mačiek s modrými očami. Sluch sa u mačiek zhoršuje v starobe. Pokiaľ mačke neslúži sluch, ani zrak, ešte jej zostáva hmat.

Pre funkciu hmatu sú dôležité hmatové fúzy, ktoré mačke rastú na hornej pere, na lícach, na brade, nad očami, v podpazuší a na vnútornej strane predných labiek. Pokiaľ mačka príde o hmatové chlpy, stratí všetku orientáciu a dokonca aj zmysel pre rovnováhu.

Čuch mačka využíva hlavne pri zoznamovaní a pri vytyčovaní svojho teritória. Čuchové kanáliky majú za hornými rezákmi.

Mačka má veľmi vyvinutú chuť. Miluje mäso a bezpečne rozoznáva jeho druhy. Pokiaľ mačke nepredložíte mäso čerstvé, ani sa ho nedotkne.

Mačky perfektne ovládajú rovnováhu, nepoznajú pocit závratu.

Mačka má zmysel pre čas. Rozlišuje čas pre hru, spánok, kŕmenie ... 

Hovorí sa, že mačka vopred vytuší správanie a reakcie ľudí aj hroziace prírodné katastrofy. Zrejme je to tým, že mačky sú tesnejšie spojené s prírodou a reagujú aj na tie najmenšie záchvevy pôdy a iné prejavy.