Ako sa postarať o šteniatko

Mať doma malé šteniatko je splnený sen mnohých a nielen detí.  Šteniatko ale okrem roztomilosti a radosti prináša aj veľa starostí a povinností. Pripravili sme pre vás praktické rady, ktoré spolužitie s malým štvornohým členom domácnosti uľahčia.

šteniatko_1

 

Nájdite mu miesto

Už od začiatku by mal psík vedieť, kde má svoj pelech . Pes potrebuje v byte svoje miesto, vyberte mu také, kde nie je prievan, príliš zima alebo teplo a pes z neho bude mať prehľad o dianí v domácnosti, napr. v kuchyni. Ak nechcete spať so psom v posteli, nedovoľte mu to hneď na začiatku, inak si na to zvykne a ťažko ho to budete neskôr odučovať.

 

Ako zabrániť kalužkám

Čistotnosť patrí k prirodzeným prejavom psa, takže si vykonanie potreby necháva až na von. Malé šteniatka ale tento zmysel nemajú úplne vyvinutý. S počúranou podlahou je potreba sa zo začiatku zmieriť. Vyhraďte šteňaťu miesto, najlepšie v predsieni, kam dáte podložku a vždy keď uvidíte, že pes chce urobiť mláčku, tak ho tam preneste. Zo začiatku chodievajte s psíkom cca každé dve hodiny von (pravidelne po jedle, po hraní, ráno, pred spaním ...). Zakaždým, keď vykoná potrebu, ho chváľte a odmeňte .

 

Aké vybrať krmivo

U šteniat je správna výživa zásadná pre ich ďalší zdravý vývoj. Preto by majitelia mali siahnuť po najlepších produktoch na trhu. Dôležité je, aby krmivo pre šteňa malo optimálne množstvo bielkovín - aby nerástlo moc rýchlo alebo naopak pomaly. Pre väčšie plemená je ideálne množstvo bielkovín okolo 27%, pri menších plemenách okolo 30%. Podstatné je, aby veľká časť bielkovín bola zo živočíšnych zdrojov. Pes je mäsožravec a najlepšie trávi hlavne živočíšne bielkoviny.

 

Denný rituál

Psa kŕmte pravidelne v rovnaký čas. U najmenších šteniat pokojne 4x denne, u väčších 2-3x denne a u dospelákov 2x denne. Psíka pri jedle nikdy nerušte. Misku s kŕmením mu tiež nenechávajte dlhšiu dobu než pol hodiny. To, čo nezje, odneste. Naučíte ho tak dojedať. Samozrejmosťou je dostatok čerstvej vody.

 

Začiatok výcviku

Už od šiesteho týždňa je šteňa pripravené začínať s jednoduchým výcvikom. To, čo zanedbáte v tomto veku, sa vám potom v staršom veku vráti v podobe výchovných problémov. Pre začiatok začnite so základnými povelmi, ako je sadni, ľahni, a privolanie. Základom je šteňa vždy pochváliť maškrtou. Nikdy mu nedávajte maškrty len tak bez dôvodu, iba vtedy keď vykoná dobre určený povel. Cvičenie nikdy časovo nepreháňajte, pre psíka to stále musí byť hra. Akonáhle vidíte, že stráca záujem, prestaňte s výcvikom.Dôležité je, aby vždy povel dokončil.

 

Učte sa starať o psíka

Ak si neviete s niečím poradiť, nehambite sa pýtať skúsených chovateľov, alebo siahnite po odbornej literatúre.