Čo kontrolovať pri výbere šteniatka

V tomto príspevku Vám poradíme, čo všetko kontrolovať pri výbere šteniatka a na čo si dať pozor. 

šteniatkol

Šteňa by malo ísť od matky do novej rodiny v ideálnom prípade v 8. týždni veku, najskôr však v 7. týždni. Skorší odber je nevhodný, pretože v tomto období si šteniatko vytvára vzťah k ostatným psom. Aj keď mu poskytnete tú najlepšiu starostlivosť, budú mu týždne do 2. mesiaca chýbať pri vývoji jeho vzťahu k ostatným psom a niekedy i k ľuďom. 

Ako si skontrolovať šteniatko

1. Skontrolujte bruško 

Pozrite sa šteňaťu na bruško , kde v mieste pupku sa môže nachádzať rôzne veľká hrčka - pupočná prietrž. Tú je nutné väčšinou neskôr operovať, čo nie je lacná záležitosť. Seriózny chovatelia si také šteňa väčšinou nejakú dobu nechajú a pred predajom mu pruh nechajú operovať na vlastné náklady. 

2. Skontrolujte čeľuste 

Skontrolovať treba aj čeľuste . V šteňacom veku ešte nepoznáme, či bude mať pes v dospelosti všetky zuby, ale už teraz môžeme rozpoznať výrazný predkus alebo podkus . Pozor - také chyby sa vekom neupravia! 

3. Skontrolujte uši 

Skontrolujte šteňaťu uši . Prítomnosť hustého, tmavého, suchého, drobivého mazu môže signalizovať ušné roztoče a nie je známkou dobrej hygieny chovu, rovnako ako blchy, ktoré nachádzame v srsti po celom tele. Niekedy nájdeme priamo blchy, niekedy len čierne bodky v srsti - blší trus. Proti blchám a kliešťom je dobré chrániť psíka niektorým z preparátov s predĺženou dobou účinku