Ryba v mačacom jedálničku

Mačky rybie mäso priamo milujú a je známe, že len máloktorá mu odolá. Je pre nich nesmierne zdravé a obsahuje mnoho cenných látok. Posilňuje imunitu, je zdrojom rôznych vitamínov a minerálov. Podporuje správne fungovanie organizmu, správnu funkciu štítnej žľazy a pôsobí ako prevencia zápalu kĺbov a kože. Ryby sú proste skvelé, ale ani s nimi sa to nesmie preháňať. Celá strava mačky musí byť vyvážená.

lom

 

 

Tienisté stránky rybej stravy

Medzi určité nevýhody patrí rozhodne nepríjemný rybí zápach. Je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Ďalším handicapom tejto stravy je odstraňovanie malých kostí z mäsa. Tieto kosti môžu byť pre mačku veľmi nebezpečné. 

Prečo sú ryby zdravé?

Najdôležitejšou živinou, ktorá ryba obsahuje, je rybí olej. Niektorí majitelia, ktorí svojím štvornohým miláčikom doprajú rybie mäso, vo väčšine prípadov kupujú ryby biele, ako je napríklad treska či plata. Tieto ryby však obsahujú iba malé množstvo rybacích olejov.

Vedecké štúdie poukazujú na pozitívny vplyv rybích olejov, ktoré významne ovplyvňujú nervovú sústavu i inteligenciu mačiek. Najdôležitejšou zložkou rybieho oleja je tzn. DHA (omega-3 mastná kyselina). Tú najviac obsahujú ryby olejnaté, ako je napríklad tuniak či makrela.

Ako správne servírovať rybu mačke?

Ryby nepodávame mačke surové. Surové ryby môžu dokonca znehodnocovať určité vitamíny. Preto mäso aspoň čiastočne podusíme či povaríme a mačke ponúkneme zásadne bez kostí. Rybu mačke podávame raz týždenne. Rybie mäso nie je vhodné pre gravidné mačky!