Potraviny nebezpečné pre psa

Mnohé z bežných potravín môžu byť pre psa nebezpečné, dokonca ich požitie môže byť osudové. Viaceré z týchto potravín sú pomerne bežné, iné, aj keď sú dostupné, by sme psovi nenapadlo podávať. Niektoré sú nebezpečné iba keď sa podávajú vo vyššom množstve. V nižšie uvedenom zozname si popíšeme typy potravín, ktoré môžu ohroziť, alebo dokonca poškodiť zdravie nášho psíka.

fr

Jedovaté a pre psa nebezpečné potraviny:

 • Avokádo je pre psa jedovaté. Avokádo obsahuje toxickú zložku persin, ktorý môže poškodiť srdce, pľúca a iné tkanivá. Avokádo má vysoký obsah tuku, čo môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti, vracanie, v niektorých prípadoch aj zápal pankreasu. Medzi príznaky otravy patria dýchacie ťažkosti, zväčšenie brucha a nadmerné hromadenie tekutín v hrudníku. Množstvo, ktoré môže spôsobiť otravu, nie je presne známe.
 • Cibuľa ničí červené krvinky a môže vyvolať anémiu, slabosť a dýchacie problémy. Aj malé množstvá podávané v určitom časovom odstupe môžu spôsobiť kumulatívne poškodenia. Týka sa to cibule aj pažítky či už surovom, sušenom alebo aj varenom stave.
 • Veľké množstvo cesnaku spôsobuje podobné problémy ako cibuľa. Cesnak obsahuje menšie množstvo škodlivej látky ako cibuľa, napriek tomu by sa mal pes s cesnakom prísť do styku len ojedinele a v minimálnych množstvách.
 • Hrozno a hrozienka môžu u psov zapríčiniť zlyhanie obličiek. Aj malé dávky môžu byť pre psa smrteľné. 
 • Paradajky obsahujú tomatín, ktorý je podobný solanínu (jedovatý alkaloid). Keď paradajky dozrievajú, množstvo tomatínu sa v nich znižuje. Preto zrelé paradajky sú pre psa menej nebezpečné. Klinickými príznakmi otravy sú letargia, nadmerné slinenie, dýchacie problémy, vracanie, hnačka alebo zápcha, rozšírenie zreníc, kŕče. Pre človeka sú okrem plodov všetky časti paradajok takisto jedovaté. Paradajky obsahujú aj atropín, ktorý môže u psa spôsobiť rozšírenie zreníc, trasenie a srdcovú arytmiu. Najvyššiu koncentráciu atropínu obsahujú stonky a listy.
 • Muškátový oriešok môže spôsobiť triašku, kŕče a smrť.
 • Kofeín (z kávy, kávovej usadeniny, čaju alebo čajových vrecúšok) stimuluje centrálny nervový a cievny systém a vyššia koncenrácia môže spôsobiť vracanie, nepokoj, búšenie srdca a v priebehu niekoľkých hodín dokonca aj smrť.
 • Makadamové oriešky môžu byť príčinou slabosti, triašky a ochrnutia. Príznaky sú obvykle len dočasné.
 • Vlašské orechy pokiaľ pes zje škrupiny vlašských orechov, môže dostať hnačku a žalúdočnú nevoľnosť. Pravou príčinou je toxická plieseň, ktorá napáda orechy pri zvlhnutí. Príznakmi otravy sú vracanie, triaška, slinenie, problémová koordinácia, letargia, nechutenstvo, zožltnutie očí a ďasien. Otrávené psy môžu vylučovať krvavé zvratky alebo stolicu. Môže trvať aj niekoľko dní, kým sa príznaky prejavia.
 • Čokoláda môže spôsobiť záchvaty, bezvedomie a smrť. Najnebezpečnejšia je čokoláda na varenie. Všeobecne platí, že tmavšia čokoláda je nebezpečnejšia. Akákoľvek čokoláda vo väčšom množstve môže psa zabiť. Príznaky sa nemusia prejaviť aj niekoľko hodín, pričom smrť psa môže nastať aj do 24 hodín. Konzumácia mliečnej čokolády, aj keď obsahuje menšiu koncentráciu, je rovnako nebezpečná.
 • Jadierka jabĺk a hrušiek, čerešňové, slivkové, broskyňové a marhuľové kôstky, obsahujú jedovatý kyanid. Zopár kôstok alebo jadierok psovi problémy spôsobiť nemusí, avšak po každom požití dochádza k hromadeniu kyanidu v tele. Hryzenie jadierok a kôstok spôsobuje uvoľňovanie kyanidu. Problémom môže byť aj nesprávne prehltnutie, pri ktorom sa pes môže začať dusiť.
 • Soľ vo väčšom množstve vyvoláva problémy s obličkami. U psov spôsobuje podávanie slanej stravy nadmerné pitie vody, čo môže u veľkých plemien viesť k nadúvaniu a následnej torzii žalúdka, ktoré môžu byť pre psa tiež osudové.
 • Príliš veľa tukov alebo vyprážané potraviny môžu spôsobiť zápal pankreasu.
 • Šunka a slanina obsahujú veľa tuku a soli, čo môže mať za následok zápal pankreasu. Následné nadmerné pitie vody u veľkých plemien môže viesť k torzii žalúdka.
 • Surová pečeň alebo časté podávanie varenej pečienky (3 krát za týždeň) môže spôsobiť toxicitu vitamínom A. Táto má za následok deformáciu kostí, úbytok hmotnosti a nechutenstvo. Ak psovi popri varenej pečienke podávame aj konzervu, skontrolujme, či konzerva neobsahuje aj pečeň.
 • Huby môžu vyvolať bolesť brucha, slinenie, poškodenie pečene alebo obličiek, vracanie, hnačku, kŕče, bezvedomie, či dokonca až smrť.
 • Surové bielky z vajíčok obsahujú bielkovinu avidín, ktorá môže viesť k úbytku vitamínov B. Biotín je pre rast a dobrú srsť psa nevyhnutný. Žĺtky surových vajec obsahujú dostatok biotínu, takže celé surové vajcia z tohto pohľadu nebezpečné nie sú. Žĺtka vajec však môžu obsahovať salmonelu, preto by sme vajcia mali mať z dôveryhodného zdroja, alebo ich podávať vo varenom stave.
 • Varené kosti sa počas trávenia môžu roztrieštiť a poškodiť vnútorné orgány psa.
 • Zelenina- psy nevedia stráviť väčšie kúsky zeleniny (mrkva, zelená fazuľka, šalát, zemiaky). Nebezpečné sú aj zemiakové šupky.
 • Mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku môžu spôsobovať plynatosť, hnačku alebo aj zápal pankreasu. Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku sú bezpečné.

Podávaním správnej stravy môžeme výrazne predĺžiť život nášho miláčika, alebo ho aspoň ušetriť zbytočných zdravotných komplikácií vyplývajúcich z podávania nevhodných pokrmov alebo maškŕt.