Povery o surovej strave

Okolo kŕmenia surovým mäsom stále koluje celá rada poloprávd a predsudkov. Niektoré z nich si rozoberieme.

mäso

Jednou z povier je tá, že ak kŕmenie pripravujeme sami, pes bude trpieť nedostatkom živín a to sa môže odraziť na jeho zdravotnom stave. Pri kŕmení svojho štvornohého priateľa sa však nemusíte strachovať a prepočítavať každú porciu. Nejde predsa o to, aby každá porcia mala jasné dané množstvo vitamínov a minerálov. Stačí, keď sa výživového optima dosiahne v rámci dní až týždňov. Preto je dôležité dbať predovšetkým na rozmanitosť surovín. Než sa však pustíte do kŕmenia surovou stravou, mali by ste si danú problematiku riadne preštudovať, aby ste psovi nespôsobili viac škody ako úžitku.

Ďalšou známou poverou je tá, že po surovej strave sú psy agresívne. To je naozaj hlúposť, ktorá sa nezakladá na reálnom základe. Agresivita psov je pomerne zložitá téma a rozhodne ho neovplyvňuje to, čo svojmu psovi predkladáte v miske. Preto nemajte obavy - kŕmenie surovým mäsom so sebou v žiadnom prípade nenesie zmeny správania. S touto poverou je spojená aj ďalšia: psy nesmú žrať divinu, inak budú loviť a trhať vysokú zver. To je ďalší zbytočná obava, ktorá nemá so spôsobom výživy nič spoločné. Lovecký inštinkt si v sebe nesú psi z generácie na generáciu ... Ak vám pes uteká za zverou, mali by ste sa zamerať skôr na výcvik, surové mäso s tým nesúvisí.

Mnoho majiteľov psov má tiež strach z toho, že ich štvornohí miláčikovia dostanú po surovom mäse salmonelózu. Ale psy môžu ochorieť salmonelózou len ako bacilonosiči, príznaky sa prejavujú len vo veľmi zriedkavých prípadoch. O svojho psa preto nemajte strach ... Ak ale kúpite čerstvé mäso, ktoré hneď zamrazíte, riziko takmer eliminujete. K ďalším nevyhnutným opatreniam, ktoré by ste mali dodržiavať, patrí aj pravidelné umývanie rúk pri práci so surovým mäsom.

Ďalšia zažitá povera: Psy nesmú dostávať kosti, pretože sa štiepia na ostré úlomky, ktoré by mohli poškodiť zažívací trakt. To je síce pravda, ale len u kostí varených. Kosti, ktoré prešli tepelnou úpravou sa roztrieštia a sú teda pre psa nebezpečné.Kŕmenie varenými kosťami tiež vedie k ťažkým zápcham. Kosti surové sú však iné a ak je na ne pes zvyknutý, nespôsobujú žiadne problémy. 

Záverom je však nutné podotknúť, že niektorým psom kŕmenie podľa Barf jednoducho nesadne a trpia po ňom zažívacími ťažkosťami. Každý pes je proste individualita a čo jednému vyhovuje, ďalšiemu spôsobuje ťažkosti. Preto berte do úvahy potreby a reakcie svojho psa. Použitá literatúra: Psy, ktorí štekají, nehryzú ?, Imke Niewöhner, Grada