Kŕmna dávka pri BARFe

Chystáte sa kŕmiť svojho psíka surovou stravou podľa Barf, ale netušíte, aké veľké porcie mu servírovať? Tu je odpoveď.

Všeobecne možno povedať, že denná kŕmna dávka dospelého jedinca by mala činiť približne 2-3% ideálnej hmotnosti. To znamená, že kŕmnu dávku vypočítate podľa toho, akú by mal mať pes ideálnu hmotnosť. U chudého psa počítate s vyššou hmotnosťou, u jedinca s nadváhou naopak operujete s ideálnou hmotnosťou, ktorú chcete dosiahnuť.

Tabuľky sú jedna vec a realita je mnohokrát odlišná. Preto sa nečudujte, keď jednému psovi bude stačiť 1,5% telesnej hmotnosti a bude nasýtený a druhý bude aj po 4% dávke potravy chudý. Časom zistíte tu správnu kŕmnu dávku. 

A ako by malo vyzerať zloženie kŕmnej dávky?

Kŕmna dávka sa skladá z niekoľkých častí - mäsa, kostí a príloh. Podiel týchto zložiek závisí od veku, momentálnej kondícii, zdravotnom stave a samozrejme konkrétnych potrebách jedinca. Odlišné potreby majú šteňatá a psí seniori. Zloženie kŕmnej dávky pre dospelého jedinca je zhruba takéto:

50-60% mäsa + 20-30% kostí + 20-30% príloh. 

Ako často kŕmiť?

Vzhľadom k tomu, že čerstvú stravu pes veľmi rýchlo trávi, je vhodné kŕmiť dospelého psa 2 krát denne, ideálne v rovnakom čase. Samozrejme, že nemusíte dodržiavať na minútu rovnaký čas, avšak určitý pravidelný režim je žiadúci. Osobitnú skupinu predstavujú šteňatá, ktoré je nutné kŕmiť 2-5 krát denne v závislosti na veku. Tiež psi chorí a počas rekonvalescencie je vhodné kŕmiť častejšie po menších porciách. Dôležité je skĺbiť prípadné podávanie liekov a kŕmenie. Vždy si zistite, aké lieky je nutné brať nalačno a ktoré naopak spoločne s kŕmením. 

Ďalšie upozornenie

Ďalšou zásadou, ktorú by ste mali dodržiavať, je servírovanie kŕmenia v správnej teplote. Nikdy psovi nedávajte kŕmenie priamo z chladničky (alebo dokonca zmrznuté), pretože by mohlo dôjsť z tráviacim ťažkostiam. Potrava by mala mať zhruba izbovú teplotu (cca 21 ° C ), alebo ešte lepšie telesnú teplotu 38-39 ° C . Teplota je podstatná predovšetkým u chorých psov a šteniat.

Dodržujte tiež pravidlo, že čo pes nezje do 10-15 minút, to mu odstráňte. Hlavným dôvodom je skutočnosť, že čerstvá strava sa veľmi rýchlo kazí, čo platí hlavne v lete.

 

Zdroj: BARF, Kŕmenie psa prirodzenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladateľstvo Plot, 2011