Maškrtný mačací jazýček

Mačky sú medzi svojimi milovníkmi aj chovateľmi známe tým, že sa vyžívajú v rôznych chutiach. V jedle sú vyberavé a tiež vynaliezavé a pre získanie svojej obľúbenej pochúťky dokážu vyvinúť niekedy až neuveriteľný dôvtip.

mačička pri miske

 

Bez väčších problémov zvládnu otvoriť dvierka kuchynských skriniek alebo špajzu. Nájdu sa aj také, ktoré si otvoria chladničku.
Oveľa horšia ale býva situácia, keď mačka začne tvrdošijne odmietať inú než jej obľúbenú stravu. Mačky dokážu byť veľmi vytrvalé a majiteľ väčšinou po niekoľkých dňoch vytrvalého hladovania svojmu miláčikovi podľahne a naservíruje mu požadovanú pochúťku. Tak vzniká mnoho nevhodných stravovacích návykov mačiek, ktoré môžu v krajnom prípade aj ohroziť ich zdravie.
Medzi zamilované mačacie chute patria ryby (najmä údené), pečeň, rôzne údeniny a podobné aromatické potraviny, ktorých sa neustále dožadujú. V malej miere môžeme tieto dobroty miláčikom dopriať, z dlhodobého hľadiska je ale nutné sa nad ich správnou výživou zamyslieť. Má totiž, rovnako ako u ľudí, zásadný vplyv na ich zdravie. 

Zloženie mačacej stravy

Výžive mačiek je nutné venovať pozornosť. Je nanajvýš dôležité, aby mačka dostávala každý deň nielen chutnú, ale aj kompletnú a vyváženú potravu so všetkými potrebnými zložkami, ktoré zaručia správne fungovanie jej organizmu. Mačacia strava nesmie byť jednostranná a rozhodne nie je vhodné ani dlhodobé kŕmenie zbytkami od nášho stola. Správne množstvo nutrične vyváženej stravy prispieva k zdravému rastu mačiek, kvalitnému chrupu i srsti a je prevenciou obezity a ďalších ochorení. Mačky, ako dravé šelmy, potrebujú oveľa viac mäsa než človek. Sú prispôsobené živiť sa prirodzenou korisťou, akou sú hlodavce, vtáky alebo drobný hmyz. Jedálniček doma chovaných mačiek by sa mal svojím zložením týmto nárokom čo najviac približovať. 

Hlavné živiny mačacej stravy
Bielkoviny- majú zásadný význam pre správny vývoj a život mačky a nemožno ich ničím nahradiť. Zvláštny význam pre mačky má aminokyselina taurín, ktorá je súčasťou iba bielkovín živočíšneho pôvodu. Preto je tiež pridávaná do radu hotových krmív alebo doplnkov potravy. Aminokyseliny, ktoré sú stavebnými kameňmi bielkovín, sú dôležité pre tvorbu a funkciu svalstva, krvi, kože, srsti a pohlavných buniek. Prirodzeným zdrojom živočíšnych bielkovín je mäso, mlieko a vajcia. 
Tuky- sú zdrojom energie a sú nevyhnutné pre vstrebávanie niektorých životne dôležitých vitamínov (A, D, E, K). Mačacie potrava má obsahovať až 40% tukov. Zdrojom sú tučnejšie druhy mäsa, rýb či syry. 
Sacharidy- tieto látky sa mačka naučila konzumovať až v blízkosti človeka. Sú obsiahnuté v obilninách (múka, sója, ryža) a strukovinách. 
Minerály a stopové prvky - spotreba týchto látok je síce veľmi malá, ale ich prítomnosť v potrave je nevyhnutná. Majú zásadný vplyv na metabolizmus, vývoj organizmu a na jeho regulačné funkcie. Patrí k nim napríklad vápnik, železo, draslík, jód, fosfor a ďalšie. 
Vitamíny - patria tiež k látkam potrebným v stopovom množstve. Významne ovplyvňujú vývoj a fungovanie organizmu vrátane jeho imunitných procesov. Ide o vitamíny A, B, D, E, H, K. Vitamín C si mačka dokáže vytvárať síce sama, ale v období stresu alebo pri infekciách ho potrebuje viac. 

Domáce alebo kúpené?
Namiešať jednotlivé suroviny v správnom pomere je v domácich podmienkach veľmi ťažké. Na našom trhu si môžeme opatriť celú radu priemyselne pripravených krmív v rôznej forme (suchá strava, kapsičky, konzervy), ktoré svojím zložením lepšie zodpovedajú požiadavkám na výživu mačiek. Receptúry týchto krmív vychádzajú z dlhodobo overených vedeckých poznatkov. Veľkí výrobcovia kvalitných krmív navyše spolupracujú s výskumnými centrami, ktoré sa trvale venujú chutnosti a vyváženosti živín. Pravidelné podávanie kvalitnej stravy, vyrobené skúseným výrobcom a znalcom života mačiek, je dôležitou súčasťou vzťahu k domácemu miláčikovi.
Bolo vyvinutých mnoho rôznych typov krmív, v ktorých sú zohľadnené individuálne potreby mačiek podľa ich veku či energetických nárokov. Existujú krmivá pre mačiatka, dospelých i staršie mačky, pre gravidné a dojčiace mačky, pre kastrované mačky, pre mačky žijúce iba doma alebo tie, ktoré chodia von. V sortimente hotových krmív nájdeme aj špeciálne mačacie mlieko so zníženým obsahom laktózy, ktoré je navyše prirodzeným zdrojom vápnika a vitamínov. 

Po čom mačky prospievajú
• Mačky musia mať ako hlavný zdroj potravy mäso. Na vegetariánskej strave alebo na strave o veľmi nízkom obsahu bielkovín nie sú schopné prežiť.
• Mačky potrebujú v strave úplne iný podiel živín ako človek!

 

Ideálny pomer živín

bielkoviny

(Mäso, mlieko,

ojedinele výrobky, vajcia)

tuk

(Maslo, masť,

oleje, margaríny)

Sacharidy

(Obilniny, ovocie,

sladkosti, strukoviny)

mačka

50%

40%

10%

človek

15%

30%

55%

 

Nielen živiny, ale taktiež vitamíny a minerálne látky by mali byť obsiahnuté v inom pomere než u človeka. 
• Mačaciemu zdraviu svedčia prírodné oleje pre krásny, mäkký a žiarivo lesklý kožúšok, vitamín A a taurín na udržanie výborného zraku. 
• V prírode konzumuje mačka na vyčistenie svojho zažívacieho ústrojenstva trávu. Pre doma chované mačky slúži na prevenciu chuchvalcov chlpov (tzv. Bezoárov) výrobky Anti-Hairball. 
• K starostlivosti o zdravé zuby dospelých mačiek patria tiež granule (pochúťky) na čistenie zubov. 

Po čom mačky túžia
Každá mačka je originál a má iné preferencie. 
• Mačky milujú ryby a krmivo, v ktorom sú obsiahnuté. 
• Rebríček u mačiek najobľúbenejších rýb: 1. tuniak, 2. treska, 3. sleď, 4. makrela, 5. úhor. 
• Granule obohatené o ančovičky alebo kapsičky s chuťou sardiniek sú u mačiek obľúbenejšie. 
• Čím jemnejšie sú čiastočky suchej mačacie zmesi, tým ju mačky majú radšej.
• Mačky majú rady rozmanitosť. Tú môže predstavovať viacero druhov krmív (konzervy, kapsičky, granule), rozličné mäsové zmesi (s hovädzím, teľacím, jahňacím, kuracím, morčacím, kačacím mäsom, tuniakom, sardinkami alebo lososom) alebo rôznorodé konzistencie mokrých krmív (s celými kúskami mäsa v šťave , v krémovej omáčke alebo v želé). 
• Túžia tiež po novosti (existujú lahodné pochúťky pre dospelé mačky v podobe špeciálnych chrumkavých vankúšikov s náplňou z kuracieho mäsa a syra). 
• Nielen mačiatka, ale aj dospelé mačky milujú mlieko so zníženým obsahom laktózy. 
• Mačky majú rady hydinový, bravčový alebo hovädzí tuk a výťažky z pivovarských kvasníc. 

Čo mačky nemusia
• Mačky radšej nekŕmte v blízkosti ich záchodov (pretože ani vo voľnej prírode by neprijímali potravu blízko miesta, kde sa vyprázdňujú). 
• Mačky nemajú rady citrusovú arómu. 
• Chuť mačiek nie je prispôsobená pre cukry. Rozmaznávanie ľudskými maškrtami (čokoláda, cukríky) mačkám škodí. 
• Bežné kravské mlieko do mačacieho jedálnička nepatrí. Môžeme im však dopriať špeciálne mlieko upravené pre mačky s nízkym obsahom laktózy.