Obstaranie psa nie je zďaleka také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Nie je to rovnaké, ako keď si vyberáme hračku. Taký pes je nám záväzkom na desať i dvadsať rokov, preto by sme s ním mali počítať aj do budúcnosti. Je potrebné starostlivo zvážiť čas, ktorý sa mu budeme môcť venovať a podmienky, ktoré mu môžeme poskytnúť pre šťastný život.
Jednotlivé plemená neboli vyšľachtené len kvôli ich exteriéru. Vzhľad je u psa dôležitý, ale skôr na výstavách, nie v bežnom živote. Tam záleží na veľkosti a povahe štvornohého jedinca. Ku každému plemenu je vytvorený takzvaný štandard opisujúci, ako má to ktoré plemeno vyzerať. Ale aby sme si boli naozaj istí jeho pôvodom a rodičmi, každý čistokrvný pes by mal mať rodokmeň obsahujúci niekoľko ďalších generácií predkov. Mali by sme poznať základné povahové vlastnosti psa, ktorého získame od doterajšieho chovateľa a on by nám mal byť schopný povedať špecifiká a odlišnosti rasy, jeho potreby i nešváry.
Ako už bolo vyššie vyjadrené, každé plemeno teda nejako vyzerá, má nejaké vlastnosti. Pri výbere šteňaťa je nutné zabudnúť na roztomilé očká malého krásavca, ale predstaviť si ho v dospelosti - ako bude veľký, ako bude mohutný, ako bude štekať a dokonca u špecifických plemien ako bude slintať.
Na rovinu si môžeme povedať, že do garsónky sa kaukazský ovčiak jednoducho nezmestí. A pravdepodobne sa pre neho do nej nezmestí ani miska s krmivom, pretože mu s úplnou určitosťou nestačí k večeri len hrstička granulí. Odhadom sa uvádza, že veľké rasy ako je bernardín Beethoven, spotrebujú denne aj dva kilogramy mäsa.
Do úvahy by sme mali brať aj osrstenie nášho favorizovaného plemena. Psi jednoducho pĺznu. Dlhosrstí spravidla menia srsť na jar a na jeseň, v priebehu roka to nie je nič, čo by sa nedalo zvládnuť, ale počítajme s tým, že práca s tým bude.
Páni zrejme budú uvažovať o účele, na aký by sa pes mal hodiť. K domčeku so záhradkou by sme mohli uvažovať o strážnych plemenách, ktoré sú ostražité a pozorné, nečakané návštevy hlasno ohlásia a ide z nich prirodzený rešpekt. Spoľahlivo by v tomto ohľade mali fungovať ovčiaky, bernardíny alebo rotvajler.
K aktívnym mladým ľuďom, čo sa vyžívajú vo výletoch, by sa báječne hodil temperamentný seter alebo foxteriér. Sú to veľmi živé plemená, ktoré pohyb doslova milujú a zároveň bez neho nemôžu existovať. Život bez pohybu by pre nich predstavoval smutný a nudný život, s tým musíme jednoducho počítať.
Do rodiny s deťmi sa pre zmenu hodí niektorý z takzvaných spoločenských psov, ktorí boli vyšľachtené čisto pre radosť svojich pánov.
Skúsení milovníci psov či kynológovia mávajú pre svoju prácu takzvané pracovné alebo lovecké plemená, ktoré však býva často neľahké vycvičiť. Výcvik vyžaduje veľké znalosti a skúsenosti, pretože by sa necvičené psy v bežnom živote mohli začať nudiť a to by časom mohlo spôsobiť nemalé problémy a rozpory.
Tak aspoň malá nápoveda a vodítko pre tých, ktorí premýšľajú nad obstaraním psa. Každý by mal zvoliť také plemeno psa, ktorému je schopný poskytnúť čo najlepšie životné podmienky a nenechať sa oklamať okúzľujúcim šteňaťom nevhodným do našich podmienok, ktoré by s nami bolo v dospelosti nešťastné.
Mali by sme nájsť takú rasu či kríženca, ktorá disponuje povahovými vlastnosťami takými, že naše podmienky, náš byt, dom, záhrada či zamestnanie mu nebudú robiť najmenší problém. Zamedzíme tak bodu, kedy sa majiteľ a psík stanú nešťastnými.