Ako odstrániť kliešťa

 

kliešť1

Najlepším riešením je používať antiparazitické prípravky.  No občas sa nám však môže stať, že zabudneme psa alebo mačičku ochrániť niektorým z mnohých antiparazitárnych prípravkov a náš maznáčik sa vráti z prechádzky s prichyteným kliešťom. 

Ako kliešťa odstrániť? 

  • Kliešťa znehybníme 

Na vybratie kliešťa doporučujeme použiť špeciálnu pinzetu alebo háčik určený na odstraňovanie kliešťov. Kliešťa uchopíme čo najbližšie koži a pomalými kývavými pohybmi ho vykývame. Pri točení v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek, čo je dlhodobo tradované, hrozí riziko odtrhnutia hlavičky resp. sacieho ústrojenstva kliešťa, ktoré potom zostane v tele zvieraťa. Takto by mohlo dôjsť k infekcii či k iným nežiadúcim reakciám.

kliešte

  • Kliešťa nenatierame mydlom, krémom, olejom ani masťou

Po natretí kliešť vyvrhne obsah čriev do krvného riečišťa napadnutého zvieraťa. Tým sa značne zvýši riziko prenosu ochorení na zviera.

  • Ranku po vytiahnutí kliešťa vydezinfikujeme

Dôkladným očistením rany znížime riziko infekcie na minimum.

  • Čo ak hryzadlá kliešťa zostali v koži ?

Infekcia prebieha, keď sa kliešť prisaje a vypustí do tela sliny , ktoré obsahujú látky zabraňujúce zrážaniu krvi a infikované zložky. Hryzadlá nie sú zásobárňou slín, ani zdrojom infekcie, ktorá tadiaľ len preniká do hostiteľského organizmu. Telo hryzadlá postupne vylúči. Ranku je však dobré sledovať, aby nedošlo k zapáleniu.

Odstráneného kliešťa roztlačíme v vreckovke alebo rukaviciach a bezpečne zlikvidujeme (spálením alebo spláchnutím v záchodovej mise).