Nepostrádateľný grit

Väčšina chovateľov exotického vtáctva podceňuje význam gritu a jeho správnej zrnitosti pri svojom chove a spolieha sa iba na sépiové kosti. To je však obrovská chyba.

Je potrebné spomenúť, že pre správne trávenie sú potrebné pre vtáky obe zložky - rozpustné i nerozpustné.
U papagájov ako u ostatných vtákov sa potrava zhromažďuje v hrvole, kde sa zvlhčuje a zmäkčuje. Pri vtákoch živiacich sa prevažne semenami rozkladajú potravu tráviace šťavy v žľaznatom žalúdku a z neho potrava prechádza do svalnatého žalúdka, kde ju mohutné svaly a drobné kamienky rozdrobujú.

V prírode si vtáky môžu vyberať a zobú pre seba správnu zrnitosť gritu. V zajatí im tu správnu zrnitosť musí podať chovateľ.

Ak neviete vybrať správnu zrnitosť môžete zvoliť niekoľko spôsobov ako to zistiť. Prvá možnosť je vo viacerých miskách podať rôzne druhy gritu a vtáci si sami vyberú. V miskách, v ktorých grit zostane odstránime a použitý grit nebudeme podávať. Druhou možnosťou je podávať grit, ktorý má rôznu zrnitosť. Vtáci skonzumujú iba vyhovujúci grit a zbytok zostane. Je to ale plytvanie. Ďalšou možnosťou je vybrať správny grit podľa druhu vtáka, ktoré sú ponúkané v obchodoch.  

Netreba ale zabúdať, že grit je len jednou zložkou správnej výživy našich operencov a k správnemu vývoju a hlavne rozmnožovaniu potrebujú kvalitnú potravu, minerálne látky a vitamíny.

V našom e-shope nájdete veľký výber gritov pre svojho zverenca.


 

minerálne doplnky