Najčastejšie chyby pri kŕmení psov

Aj keď máme radi svojich miláčikov môže sa stať, že im nevedomky ubližujeme. Môžeme sa z nedbanlivosti, alebo nevedomosti dopúšťať chýb, ktoré majú neblahé následky na zdravie našich štvornohých miláčikov. Aké sú najčastejšie chyby v kŕmení psov?

edede

Nevhodné potraviny

Chceme pre nášho miláčika len to najlepšie ale veľakrát neodoláme jeho smutným očiam, keď dranká pri stole. Dávame mu potom jedlo z vlastného taniera. Mnohé z bežných potravín ale môžu byť pre psa nebezpečné, až jedovaté. Medzi nevhodné potraviny patrí najmä avokádo, cibuľa, čokoláda, hrozno, kofeín. Naše ľudské jedlo navyše obsahuje veľké množstvo soli a korenia. Nehľadiac na to, že psa takto naučíme prosíkať, čo môže byť do budúcna veľmi nežiaduce správanie, naučíme ho tak naviac iným stravovacím návykom. To môže mať za následok až odmietanie granúl. Viac o nevhodných potravinách sa dočítate v našom článku o nevhodných potravinách pre psov.

Prekrmovanie

Každé plemeno má svoju váhu a s ňou súvisí aj objem krmiva. Dávajte svojmu psovi len toľko krmiva, koľko potrebuje k tomu, aby nepriberal a bol v dobrej kondícii. Pes je zviera, ktoré by zjedlo všetko, čo mu ponúknete. Tým mu ale veľmi ubližujete. Napríklad u šteniatok veľkých psov môže nadváha negatívne ovplyvniť vývoj pohybového aparátu. Pokiaľ chcete vášmu psíkovi dopriať niečo navyše, vyberajte dobroty tak, aby boli vhodné priamo pre psov. 

 

Pravidelný režim

Hoci sa to často nedodržiava, každé zviera by malo mať nejaký pravidelný režim. A to platí zvlášť pre kŕmenie. Pes by mal ideálne dostávať jedlo každý deň v rovnakom čase a v rovnakom množstve. Niektorí chovatelia dávajú dospelým psom kŕmenie raz denne, lepšie je ale kŕmenie dvakrát až trikrát denne menšími dávkami.

 

Kŕmenie pred prechádzkou

V neposlednom rade je veľmi častou chybou chovateľov kŕmenie tesne pred prechádzkou. Pes je aktívne zviera, ktoré sa vždy teší von na prechádzku. Ale po jedle by mal odpočívať, aby sa jedlo dobre spracovalo a dobre sa uložili všetky živiny. U väčších psov tým navyše eliminujeme riziko nebezpečného pretočenia žalúdka.