Vápnik v chove exotického vtáctva

O potrebe prísunu tohto prvku v potrave exotického vtáctva niet najmenších pochýb. Je to minerál, bez ktorého papagáj alebo exotický vták nemôže existovať a zároveň je nedostatok vápnika aj základným štartérom mnohých ochorení.

Uvedomte si, že bez vápnika je chov exotického vtáctva v zajatí nemožný a to samozrejme platí dvojnásobne pre znáškové obdobie, ktoré je typické veľkou spotrebou vápnika. 

sépia

Čo je vápnik?

Vápnik, je vo svojej podstate alkalický kov, ale v prírode sa vyskytuje iba vo forme zlúčenín a papagáje a exotické vtáctvo ho rovnako tak potrebujú prijímať vo forme týchto zlúčenín. 

Prečo potrebuje vtáčí organizmus vápnik?

Ako sme spomenuli, tak je to základný stavebný kameň živého opereného tvora. V tele vtákov nájdeme vápnik v kostiach, zobáku, perí, mäkkých tkanivách, pazúroch a dá sa povedať, že doslova všade. A to vrátane znesených vajec, ktoré sú na obsah vápnika veľmi bohaté. Vápnik pôsobí aj na činnosť srdca a na správne svalové sťahy. Najpotrebnejší je v rannom štádiu vývoja, ale jeho potreba vekom nestráca na sile. Bez vápniku uloženého v žĺtku sa rodia mŕtve mláďatá, prípadne sú často doživotne poznačené.

Zlé znášky aj problémové chovanie

Nedostatok vápnika vplýva predovšetkým na samice v období znášky, kedy je škrupina vajíčka veľmi tenká a preto samica nie je schopná znášať. Takto dochádza ku zadržaniu vajíčok v tele samice, čo má často za následok jej uhynutie. Ako sme spomenuli, tak vápnik riadi aj prácu svalstva a preto pri jeho nedostatku nevie samica za pomoci svalov správne znášať a dochádza k rovnakému problému. Málokto si však uvedomuje aj fakt, že napríklad papagáj sa pri nedostatku vápnika mení aj povahovo. 

Koľko vápnika?

Jednotlivé druhy exotov potrebujú k spokojnému životu rozdielne dávky vápnika. Zaujímavosťou je , že austrálske korely a papagájce (andulky) potrebujú vápnika oveľa menej ako papagáje z iných kontinentov. Niekedy sa stretneme aj s "predávkovaním" vápnikom, čo má za následok aj nadmerné znášanie vajec v znáškovom období a dokonca aj mimo neho. V prípade, že sa dostavia znášky mimo hniezdenia, tak bude zrejme problém s prebytkom vápnika. Ak jeho prísun znížime, tak klesne aj jeho koncentrácia v krvi, čo bude jasným signálom pre reprodukčný systém, aby zastavil tvorbu vajec. Lori je rovnako rod austrálskych papagájov a jeho zástupcovia potrebujú dodatočný prísun vápnika iba v období znášky. S množstvom znesených vajec logicky stúpa aj spotreba vápnika. Nakoľko papagáje lori znášajú spravidla iba dve vajíčka, tak ich spotreba nie je tak vysoká ako napríklad v prípade žaka, alebo iných veľkých papagájov.

Ako vápnik podávame?

Veľmi mylný a rozšírený spôsob je podávanie vápnika do pitnej vody.  Vápnik zásadne podávame priamo do stravy. Maskujeme ho do hrozna, semien, obľúbenej pochúťky, či priamo do kŕmnej kaše (v prípade ručného odchovu), alebo do vlhkej vaječnej zmesy.

A samozrejme rovnako ako v prípade ľudí, tak aj v prípade exotického vtáctva platí, že pre správne vstrebávanie vápnika je potrebný vitamín D3. Preto je vhodné podávať vápnik priamo s týmto vitamínom, aby sme docielili aj jeho vstrebanie do organizmu. 

Vstrebávanie vápnika má aj svoje úskalia v podobe kyseliny šťavelovej, ktorá je obsiahnutá napríklad v špenáte. Práve táto kyselina totiž bráni v správnom metabolizme vápnika v tele tváka. Preto by sme mali kŕmenie špenátom kontrolovať a držať ho na zdravej miere. Podobne je to aj s potravou, ktorá je bohatá na tuky, teda hlavne slnečnicové semená a búrske oriešky. Nadmerné množstvo tukov má totiž rovnako za následok slabé vstrebávanie vápnika.

Každý papagáj by mal mať v klietke okrem sépiovej kosti napríklad aj drvené vaječné škrupiny, čo je zároveň hračka aj doplnok stravy. V dnešnej dobe zabudnite na staré omietky, ktoré sa zvykli používať v minulosti, pretože v tých „modernejších“ sú okrem iného aj rôzne prímesy, ktoré môžu byť pre exotické vtáctvo toxické.