Orechy sú pre papagája jeho prirodzenou potravou, ktorú cielene vyhľadáva vo voľnej prírode a chovateľ mu túto zložku potravy musí poskytnúť aj v zajatí. Orechy sú totiž dôležitým zdrojom vitamínov, bielkovín a predovšetkým tukov. Navyše pre papagája predstavuje orech aj istú formu hračky. S výnimkou arašidov rastú všetky orechy na stromoch. Kvalita a dostupnosť čerstvých orechov sa líši podľa ročného obdobia. Všetky orechy sú bohaté na vitamíny skupiny B a vitamín E a tiež na minerálne látky, draslík, horčík, vápnik, fosfor a železo. Sú vynikajúcim zdrojom bielkovín. Väčšina orechov je bohatá na viacnásobne nenasýtené tuky ale neobsahujú cholesterol. Nenasýtené tuky dodávajú nevyhnutné mastné kyseliny. Najvyšší obsah týchto kyselín majú mandle, vlašské a lieskové orechy. Orechy zlepšujú látkovú výmenu.
Nie každý orech je pre papagája vhodný. Pražený arašid je pre papagája veľmi nevhodný aj v prípade, že je nelúpaný. Pražením sa totiž uvoľňujú látky, ktorý telu papagája neprospievajú. Búrske oriešky (skôr sa radia medzi strukoviny) sa pre papagája hodia iba surové a sušené. Pre človeka majú surové arašidy nie moc príjemnú chuť, ktorá pripomína lúčnu trávu.
Ktoré druhy teda ponúknuť papagájovi? / pozrite si našu ponuku orechov /
Píniové oriešky
Píniové orechy sú malé podlhovasté semená zo šišiek píniovej borovice rastúcej v oblasti Stredomoria. Semená sú až 2 cm dlhé v červenohnedej alebo šedivej šupke. Po olúpaní sú smotanovo biele.
Semená majú až 31% bielkovín, 47% tukov, sú sladké - až 12% sacharidov. Obsahujú vitamíny skupín B a zinok. Chuťovo sa podobajú mandliam, so slabou, príjemnou živicovou príchuťou, čerstvé sú mäkké.
Píniové oriešky sú papagájmi veľmi obľúbené, všetky stredne veľké a veľké druhy ich radi konzumujú.
Kešu orechy
Sú plodom tropického stromu pochádzajúceho zo severovýchodnej Brazílie s jasne oranžovými plodmi. Kešu oriešky obsahujú veľké množstvo vysokohodnotných živín a preto sú právom považované za energetickú „bombu“. V ich zložení dominujú kvalitné oleje, nenasýtené mastné kyseliny, zinok, železo, horčík, betakarotén, stopové prvky, vitamíny A, B1, D a E. Majú jedinečne sladkastú chuť a drobivú konzistenciu. Obsahujú 50% tukov a takmer 30% sacharidov (cukrov). Kešu orechy sa nikdy nepredávajú vylúpané, k získaniu orieška zo škrupiny je totiž nutné dlhodobé zahrievanie.
Kešu oriešky sú obľúbenou pochúťkou pre papagáje.
Palmové orechy
Sú cenným zdrojom palmového oleja, vitamínu A a minerálnych látok a sú vhodné pre všetky papagáje. Sú prirodzenou potravou afrických papagájov žako. Papagájom, ktorí na palmové orechy nie sú zvyknutí a nechcú ich, je dobré ich rozpoliť.
Makadamové orechy
Pestujú sa na veľkých plantážach v Austrálii (odkiaľ aj pochádzajú) a v Amerike v subtropických oblastiach. Plody sú olejnaté semená veľkosti čerešne, ukryté v tvrdej škrupinke. Makadamový orech je gaštanového typu a patrí medzi kôstkovice, preto oficiálne ani orechom nie je. Makadamové orechy obsahujú veľké množstvo selénu, zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny, bielkoviny, vlákninu, vitamín E, B a C, draslík, fosfor, vápnik, horčík, zinok a železo. Patria medzi najlahodnejšie ale aj medzi najdrahšie orechy. Makadamové orechy sú veľmi obľúbenou pochúťkou pre papagáje.
Vlašské orechy
Pre svoje zdravotné prínosy sú šampiónmi medzi orechmi. Disponujú totiž najvyšším podielom antioxidantov spomedzi ostatných druhov orechov. Vlašské orechy sú veľmi výživné, pretože obsahujú v priemere 70% tukov, obsahujúcich najmä veľmi zdravé nenasýtené mastné kyseliny, 18% proteínov (bielkovín) a približne 3% sacharidov (cukrov). Nachádza sa v nich železo, selén, zinok, draslík, vitamín E a skupina vitamínov radu B. Orechy svojím tvarom tak trochu pripomínajú mozog a mozgovej činnosti tiež prospievajú. Majú tiež protizápalové vlastnosti, priaznivo pôsobia na srdcovo-cievne choroby, regulujú krvný tlak, znižujú hladinu cholesterolu
Burské oriešky
Takmer polovicu objemu arašidov tvorí nenasýtený tuk. Štvrtinu potom tvoria sacharidy, ďalšiu štvrtinu bielkoviny. Pokiaľ ide o vitamíny, môžeme menovať významné vitamíny B1, B2, B3 a B5, teda látky potrebné pre správne fungovanie nervovej a obehovej sústavy. Arašidy obsahujú významné množstvo resveratrolu (ovplyvňuje metabolizmus lipidov a inhibuje zrážanie krvných doštičiek). Hrsť arašidov obsahuje okolo 70 mikrogramov tejto liečivej látky. Semená obsahujú vitamíny B, E, provitamín A, minerálne látky, kyselinu olejovú a linolovú. Orechy zlepšujú látkovú výmenu.
Lieskové orechy
Lieskový orech je plodom liesky obyčajnej. Tento ker dorastá zvyčajne do výšky 3-4 metrov a pestuje sa najmä v Európe, ďalej potom v priľahlých častiach Ázie a Severnej Afrike. Kvitne skoro - od februára do apríla.
Typické hnedé oriešky však dozrievajú až koncom leta. Vyrastajú samostatne alebo častejšie v skupinách až po 5 kusoch. Sú guľovité s malým hrotom na konci a kryje ich zvončekovitý zelený až hnedozelený obal tvorený zrastenými listenmi.
Oriešky obsahujú 36% tukov, 10-12% bielkovín, 7-8% sacharidov. Sú značne energeticky výdatné. Sú dobrým zdrojom fosforu a draslíka, tiež horčíka a vápnika, obsahujú železo, meď a ďalšie stopové prvky. Z orechov majú najviac vitamínu E, tiež obsahujú vitamíny B.
Cédrové orechy
Semená sú trojhranné a obsahujú komplex bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov A, B, E (komplex tokoferolov - alfa, beta, gama), D, F a stopových prvkov. Sú vynikajúci posilňujúci a profylaktický prostriedok zvyšujúci obranné funkcie organizmu. Má cenné výživné a chuťové vlastnosti.
Všetky druhy papagájov majú cédrové semená vo veľkej obľube a ochotne ich prijímajú.
Pekanové orechy
Severoamerický strom orechovec pekanový (Cary illinoinensis), ktorého koruny dosahujú až do výšky 25 - 40 metrov, plodí každoročne orechy ukryté v hladkej odolnej škrupine. Orech je oválny, 3 - 6 cm dlhý. Škrupina je pevná, cca 1 mm hrubá. Škrupina môže mať rôznu farbu - hnedú, okrovú alebo červenú. Pekan je považovaný za veľmi kvalitný orech. Obsahuje okolo 71% tukov a 10% bielkovín. Vysoký obsah zaberá provitamín A, ďalej obsahuje B vitamíny, vysoké množstvo draslíka a fosforu, tiež vápnik, železo a iné. V pekanových a lieskových orieškoch sú fytochemikálie, ktoré vyvolávajú proces známy ako apoptóza, pri ktorej sa škodlivé rakovinové bunky požierajú navzájom.
Pistácie
Pistácie pochádzajú z krajín malej a strednej Ázie, ale pestujú sa aj v Stredomorí. Sú to malé jadrá obalené tvrdou škrupinou, ktoré sú po dozretí zelené (čím zelenšie jadro, tým kvalitnejšie). Obsahujú asi 60% olejov, bielkoviny a sacharidy. Napriek nízkej kalorickej hodnote sú bohaté na minerály (meď, železo, zinok, selén)
Mandle
Mandle obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá je dôležitá pre dobré fungovanie tráviacej sústavy. Majú vysokú energetickú hodnotu. Mandle obsahujú veľa vitamínu B, hlavne B2 (riboflavín), vitamínu E (tokoferol) a kyseliny listovej. V mandliach je rovnako skryté 40-50% tuku, 15-30% bielkovín, 5-7% cukru, 5% minerálnych látok, 3% gumy, kdynogenní glykozidy amygladin a prunasin. Sú významným zdrojom minerálnych látok. Vo 100 g nájdeme 290 mg horčíka, 260 mg vápnika, 730 mg draslíka, 1 mg medi a 3 mg zinku. Škrupina mandle je veľmi tvrdá, preto ju odporúčame menším druhom papagájov naťuknúť, aby sa k samotnému jadru dostali.
Para orechy
Pochádzajú z tropických pásiem Južnej Ameriky. Pod pevnou škrupinou veľkou približne ako kokosový orech sa ukrýva niekoľko desiatok bielych, chutných jadier, obsahujúcich vysoký podiel tuku, selénu, bielkovín, cukrov, vitamínov (A, B a E) a minerálnych látok (fosfor, vápnik, železo, horčík, draslík). Pre vysoký obsah olejov (až 60%) je však ich skladovanie problematické (rýchlo žltnú).