Chcete si kúpiť morča?

Veľa rodičov iste premýšľa akého domáceho maznáčika kúpiť deťom. 

Dnes už máme veľký výber škrečkov, činčíl, zakrpatených zajačikov, ale morčatá pre svoju priateľskú povahu zostávajú veľmi obľúbené.

morčaq 


Než morča kúpime, musíme mu nájsť vhodné miesto s dostatkom svetla, bez prievanu a vlhka. Kúpime si plastovú alebo najlepšie sklenenú nádobu obdĺžnikového tvaru, aspoň od 40 cm dĺžky, ktorú môžeme vymyť horúcou vodou alebo dezinfekciou. Ako stelivo odporúčame hobliny, granule z hoblín, z kukurice, alebo podstielky asan. Miska na krmivo musí byť ťažká, inak ju morča prevrhne a na vodu napájačka. Ostatné vybavenie záleží na chovateľovi, rôzne kôry alebo tyčinky z ovocných stromov a plochý kameň na brúsenie pazúrikov. 

Pre začiatočníkov sú najvhodnejšie morčatá krátkosrsté, ktoré sú vyšľachtené v mnohých farbách a kresbách. 
 
Vhodné krmivo je teraz cenovo dostupné, priamo určené pre morčatá alebo krmivo pre činčily, kde sú prímesi sušeného ovocia. Dôležitý je dostatok kvalitného sena a vitamínu C.

Morčiatko aspoň raz za mesiac nastriekame proti parazitom (uši, roztoče). Najlepšie prostriedkom Bio kill a prečešeme. Skontrolujeme pazúriky, ktoré sa strihajú, a ak má morča prerastené zuby, ponúknite mu minerálny kameň.
Choroby u morčiat sa veľmi ťažko liečia, preto morčatá nechováme v blízkosti potkanov a myší, do krmiva primiešame granule proti kokcidióze určené pre králiky. Pri hnačkových problémoch zmeníme stravu, najlepšie na suchú.