Príchod šteniatka do rodiny

Keď ste sa už rozhodli, že si zadovážite psíka a vybrali ste si, môžete si ísť pre šteniatko.

Väčšinou ako prvé vyberte pre psa meno (ak s menom psíka pracujete správne, dokážete malé zázraky). No na šteniatko sa treba poctivo pripraviť.

 hh

Čo bude šteniatko potrebovať?

Pred príchodom šteniatka do domácnosti si zadovážte potrebné veci, ktoré sme popísali v predchádzajúcom článku. Krmivo, misky na krmivo a vodu, pelech, obojok, vôdzku, hračky, maškrty, pomôcky na hygienu, prípravok proti parazitom, pomôcky na výcvik.

 

MIESTO - pelech, prepravka, klietka, búda, koterec.

Miesto by mal psík milovať, malo by to byť pozitívne miesto, útočisko, kde sa cíti bezpečne, rád naň chodí. Je to jedna z prvých vecí vo výchove, ktorej sa venujte.

Tu by sme odporučili prepravku, skladací domček alebo klietku, ktorá sa dá v prípade potreby zavrieť. Iba tak dokážete mať malé šteniatko pod kontrolou počas vašej neprítomnosti. Nestane sa, že by počas vašej neprítomnosti šteňa niečo zničilo a učilo sa robiť to, čo si neželáte.  Trestom ex post pes nerozumie, nedokáže si ich spojiť s činnosťou z minulosti. Netrestajte psa zbytočne, vašou úlohou je zabezpečiť, aby sa nič neželané nestalo, pokiaľ je šteňa bez kontroly.

Vyvarujte sa ľudských asociácií, že klietka je väzenie a psík je chudák. Pokiaľ naučíte psa klietku milovať, budete mať v rukách veľký tromf a môžete predísť nechcenému vybudovaniu rôznych typov neželaného správania. Pokiaľ psíka naučíme miesto milovať a cítiť sa na ňom dobre, nemáte problém kamkoľvek vycestovať a nechať psíka v cudzej hotelovej izbe alebo kdekoľvek inde.

Čo by ste mali urobiť pred príchodom šteniatka

Hlavne pripraviť priestor. To znamená, pozrieť sa na priestor šteňacími očami. Skúste si kľaknúť na štyri a prezrieť si váš interiér z reálnej výšky psa. Objavíte nový svet. Pochopíte, akým lákadlom sa môže stať záves či drevená noha od sedačky, čo sa skrýva pod posteľou.

Odstráňte všetko, čo by mohlo byť pre šteňa nebezpečné, a všetko, čo by ste nechceli, aby psík zničil. Vázy, kvetináče, stojany s papučami, koberčeky. Pozor na voľne položené káble a čistiace prostriedky!

Miesto pre psíka umiestnite tak, aby v ňom mal pokoj. Pes je tvor svorkový a bude sa rád zdržiavať vo vašej blízkosti.

Misky by mali mať tiež svoje miesto, misku s čerstvou vodou musí mať pes stále k dispozícii, misku na krmivo mu dávajte len počas kŕmenia.

Pripravte si podložky na cikanie, umývací set a dezinfekciu, aby ste mohli šteniatko učiť správnym hygienickým návykom. S malým šteniatkom treba chodiť von po každom zobudení, kŕmení, výraznej aktivite, v podstate každú chvíľu. Za cikanie vonku chválte- už keď si šteniatko ide čupnúť, po potrebe ho odmeńte. Ak sa stane, že nájdete doma mláčku, psa už netrestajte a určite mu nepchajte do mláčky nos. Miesto umyte a vydezinfikujte. Ak šteniatko pristihnete počas toho ako ciká, môžete ho vyhrešiť, ale aj seba, že ste tomu nedokázali predísť a rýchlo ho odneste von alebo na podložku. Podložka slúži ako barlička pri budovaní hygienických návykov, môže to byť miesto, kde má pes možnosť urobiť potrebu, pokiaľ to neodhadnete, alebo je dlhšie sám. Podložku postupne presúvajte ku vchodovým dverám, neskôr za ne, aby sa psík pýtal von.

Pravidlá

Dohodnite si v rodine rozdelenie starostlivosti o psíka a základné pravidlá, čo pes smie a čo nie. Do ktorých priestorov bytu smie chodiť, ktoré sú zakázané, či smie chodiť na sedačku, do postele, žobrať pri stole, či môže na vás skákať. Je dôležité, aby tieto pravidlá dodržiavali všetci členovia rodiny rovnako. Šteniatko nedokáže pochopiť, prečo ho jeden človek na sedačku volá a druhý ho trestá, keď tam chce ísť. Takéto nejednotné správanie členov rodiny má priamy dopad na psychický nekomfort psa.

Predbratie šteniatka od chovateľa

Ideálne je, ak si čas odchodu naplánujete počas spánku šteniatok.  Šteniatko položte do prepravky s podložkami (nemojkajte ho na kolenách). Rátajte s tým, že šteniatko môže kňučať a zavýjať. Takéto správanie ignorujte, nekontaktujte ho, po chvíli zaspí. Ak ho budete kontaktovať, pes sa hneď pri prvej skúsenosti naučí, že keď bude kňučať, získa vášu pozornosť.

Príchod domov

Do nového domova priveďte šteniatko vybehané a unavené. Až potom ho nechajte zoznámiť sa s novým prostredím - jeho domovom. Ukážte mu, kde je miska s vodou. Po chvíli si šteniatko bude chcieť oddýchnuť a vy mu viete ponúknuť jeho peleštek. V prípade, že si šteniatko samo vyberie miesto, kde chce oddychovať (a nám to miesto vyhovuje), môžete mu peleštek presťahovať tam. Majte pripravenú vhodnú hračku, ktorú šteniatku ihneď ponúknite namiesto predmetov, ktorých sa zmocní.

Šteniatko nie je hračka

Aj keď je šteňa rozkošné, od začiatku dodržiavajte jasné pravidlá. To, čo nechcete, aby robilo v dospelosti, nedovoľte mu od prvého dňa. Psík má žiť s vami a prispôsobovať sa vám.