Prechod z granúl na BARF

Ak ste sa rozhodli, že svojmu psovi doprajete prirodzenú surovú stravu, možno vás bude zaujímať, ako šetrne prejsť z granúl na BARF. 

Prinášame vám len stručný návod, ako na to, keď už máte jasno a chcete svojho psieho kamaráta začať kŕmiť podľa Barf. 

Každý pes je individualita

V prvom rade sa riaďte potrebami svojho psa. Ak mal vždy citlivé zažívanie a každá zmena granúl či diétna chyba v podobe kúsku mäsa "od stola" u neho vyvolávala hnačku, mali by ste postupovať veľmi opatrne. Je dosť pravdepodobné, že sa prechod nezaobíde bez hnačky alebo zvracania. V takom prípade ihneď prejdite na varenú stravu, ktorá je podobná diéte pri hnačke (chudé varené mäso s ryžou, neskôr môžete pridať i varenú mrkvu). Počas 2-3 dní by sa mal stav stabilizovať. Neskôr pridávajte aj ďalšie druhy mäsa a zeleniny, ktoré budete postupne čoraz menej variť, až budú nakoniec surové. Je samozrejmé, že ak hnačka nepoľavuje, alebo sa k nemu pridá aj zvracanie a únava, musíte vyhľadať veterinárneho lekára. 

Ako teda na to?

Existuje niekoľko možných spôsobov prechodu. Niekto prechádza "natvrdo" zo dňa na deň. Jeden deň dá ešte granule, druhý rovno surovú stravu. Iní chovatelia zaraďujú medzitým hladovku na vytrávenie. Ďalším možným spôsobom je mliečny deň, kedy v jednom prechodnom dni psovi podávame len mliečne výrobky (tvaroh, jogurt, vynechajte však veľmi tučné výrobky, aby pes nedostal hnačku) a ďalší deň už sa prejdite na BARF. Ďalšou možnosťou je prechádzať postupne a do granúl sa zamieša surové mäso a zelenina a postupne sa znižuje dávka granúl (podobne ako pri prechode z jednej značky granúl na inú). Ale vzhľadom k tomu, že granule a čerstvá strava sa trávi odlišným spôsobom, je táto možnosť väčšinou zdrojom tráviacich ťažkostí, takže sa veľmi neodporúča. 

Dôležité zásady

Dôležité je spočiatku (minimálne jeden týždeň) predkladať psovi len chudé mäso, ktoré môžete krátko povariť, vďaka čomu bude pre psa stráviteľnejšie a pravdepodobne aj senzoricky lákavejšie. Psy zvyknutí celý život len ​​na granule môžu byť zo surového mäsa totiž zmätení a odmietať ho. Na začiatku "barfovania" krájajte mäso na malé kúsky (alternatívou je aj mleté ​​mäso), postupne kúsky zväčšujte, aby ich pes musel hrýzť. 

Keď by ste túto fázu vypustili a rovno psovi podávali veľké kusy mäsa, pravdepodobne by ich do seba nasúkal bez rozhryzenia, čo pre trávenie nie je úplne optimálne. Vnútornosti do psieho jedálnička zaraďujte až počas tretieho týždňa, začnite žalúdkami a srdiečkami a neskôr pridajte ľadvinky a pečeň. S kosťami začínajte opatrne. V prvých štyroch týždňoch ich radšej vynechajte. Je nutné, aby si tráviace ústrojenstvo psa najprv zvyklo na nový druh potravy. Zvlášť u psov, ktorí boli dlhodobo kŕmení granulami, totiž postupne vymizol tzv. Ihlový reflex. Preto spočiatku dávajte psovi len surové mäkké kosti (kuracie krídla a skelety, najlepšie nasekané na menšie kusy ) Veľkosť kostí opäť postupne zväčšujte, aby ich pes musel hrýzť. 

Samostatnou kapitolou je zelenina. Spočiatku ju opäť krájajte na malé kúsky, prípadne ju môžete aj mixovať. Je vhodné ju krátko spariť, čím bude pre psa lepšie stráviteľná. Ideálne pre začiatok je strúhaná mrkva a petržlen, či ľadový a hlávkový šalát. 

Z obilovín podávajte najprv ryžu, proso, krúpy alebo sparené ovsené vločky či varené zemiaky. Cestoviny často spôsobujú hnačku, takže ich pridajte až počas tretieho týždňa "barfovania". Už od začiatku podávajte psovi aj doplnky stravy (morské riasy, kĺbovú výživu, pangamin, bylinky ktoré pomôžu k detoxikácii organizmu atď.).

 

Zdroj: BARF, Kŕmenie psa prirodzenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladateľstvo Plot, 2011