Rozhodujete sa pre mačku?

Medzi domácimi zvieratami má stále významnejšie miesto mačka. Ak plánujete domáceho maznáčika a rozhodujeme sa medzi psom a mačkou, existujú najmenej dva dobré dôvody pre to, aby ste sa rozhodli pre mačku: nemusíte s ňou za akéhokoľvek počasia von z bytu, aby ste ju vyvenčili či poskytli dostatok pohybu a jej nároky na váš čas sú podstatne menšie oproti psovi. Pre tých, ktorí sa rozhodujú, či si majú zaobstarať mačku, a premýšľajú o tom, čo všetko toto spolužitie prináša, je vhodné zodpovedať si niekoľko otázok.

hz

 

  • Máte taký priestor, aby v ňom bolo miesto aj pre mačku?
  • Budete mať na starostlivosť o mačku čas?
  • Máte jasno, kto sa bude o mačku starať v čase vašej dlhšej neprítomnosti?
  • Ste ochotný vynakladať peniaze za kŕmenie, chovateľské pomôcky, veterinárne úkony?
  • Súhlasia s tým, že u vás bude žiť mačka, ostatní členovia domácnosti?
  • Nie ste na mačky alergickí?
  • Uvedomte si, že mačka môže niečo zničiť, znečistiť, poškriabať?
  • Uvedomte si, že mačka sa môže dožiť aj dlhšie ako 20 rokov, a že sa teda jedná o dlhodobý záväzok?

 

Pokiaľ na všetky otázky odpoviete kladne, ste ten správny človek pre mačku. 

Potom je nutné rozhodnúť sa akú. Existuje viac ako 40 plemien mačiek s množstvom farebných variant. Rôzne plemená sa líšia nielen vzhľadom, ale aj povahou. Záleží na vkuse i finančných možnostiach, pre ktorú sa rozhodnete.

 

Mačka je tvor od prírody veľmi čistotný, a ak má vytvorené vhodné podmienky, absolútne nie je v byte cítiť. Mačiatka získané od solídnych chovateľov sú čistote naučené a v novom prostredí rýchlo nájdu miesto určené na vylučovanie. Problém môže byť s dospelými zvieratami alebo s mláďatami pochádzajúcimi z nečistého a nevyhovujúceho prostredia, kde boli okolnosťami prinútené neudržovať svoju prirodzenú čistotnosť. 

Miesto k odpočinku a spanie si zvyčajne vyberú samy. Je známe, že psy neradi líhajú na negatívne geopatogénne zóny alebo ich kríženia, zatiaľ čo mačky tieto miesta priamo vyhľadávajú. Nie je to pravidlom, často si vyberú pes aj mačka pelech spoločný. Na miesto, ktoré mačka na spanie preferuje, a môže ich byť v byte viac, je vhodné umiestniť košíček alebo krabicu vystlanú mäkkou dekou alebo iným vhodným materiálom s ľahko vymeniteľným poťahom. Tiež je možné kúpiť už hotové mačacie pelechy z mäkkého materiálu, ktoré sa ľahko udržujú vypraním.  

Mačky sa rady pohybujú po byte vo všetkých priestoroch, kde sa bežne zdržiavate aj vy. Pretože sú veľmi zvedavé, pohybujú sa nielen po zemi, ale lezú a skáču po skriniach, nazerajú do zásuviek, krabíc, do chladničky. Zaujímajú sa o bytové kvetiny, šplhajú po záclonách.  Z toho dôvodu je potrebné sa pred príchodom mačky do bytu na zariadenie pozrieť "mačacími" očami a zabezpečiť, aby sa mačka nemohla poraniť a aby nemohla ničiť zariadenie bytu. Znamená to odstrániť vázy, sošky, dečky, preveriť, či doma pestované kvetiny nie sú pre mačku nebezpečné. Dospelá mačka zvyknutá v určitom prostredí sa dokáže veľmi elegantne vyhýbať predmetom prekážajúcim jej v ceste a väčšinou vázy alebo riad na stole nezhadzuje. Tiež s pribúdajúcou hmotnosťou prestáva šplhať po záclonách a závesoch.

Mačka nemusí mať v prostredí trvalo teplo. Potrebuje také miesto, kde sa môže zahriať a udržiavať si príjemnú teplotu. Sú to rôzne mačacie domčeky, striešky a kukane.

Hravosť mačiek je prirodzená. Zaujímajú se o všetko, čo sa pohybuje.. Niektoré hračky sú také zaujímavé, že pohľad na hrajúcu sa mačku je zaujímavejší ako program v televízii.

Mačky si potrebujú obrusovať a upravovať pazúriky. K tomu veľmi rady používajú čalúnené kreslá a gauče. Aby sme im zabránili v ničení nábytku, umožníme im škrabanie na vhodnom materiáli. Pre tento účel sú vyrábané rôzne rohože na zavesenie, na prekrytie rohov steny alebo stojany opradené drsným motúzom alebo kobercom. Na stojane bývajú umiestnené v rôznych výškach plochy na ležanie alebo striešky slúžiace ako úkryt pre mačky.