Netradičné doplnky vo výžive exotického vtáctva - proteínový šrot

Prinášame Vám ďalší netradičný doplnok vo výžive exotického vtáctva. Tým doplnkom je extrudovaný proteinový šrot z červov.

Na rozdiel od sušených červov má extrudovaný proteínový šrot z červov stráviteľnosť až 90 % a je veľmi dobre miešateľný z iným krmivom. Sušené červy majú stráviteľnosť cca 20 %.

Čo je to vlastne extrudácia. Princíp fungovania je jednoduchý: do zásobníka sa vloží materiál, ktorý chceme spracovať. Ten je pretláčaný za prítomnosti vysokej teploty a pod tlakom cez "sítko". Proces extrudácie začína zahrievaním zmiešaných materiálov na predbežnú úpravu pred zavedením do extrudéra. Extrudér je miesto, kde dochádza k primárnej varnej fáze suchého krmiva. Zmes sa varí pod vysokou teplotou pomocou pary a tlaku, a pohybuje sa smerom k otvorenému koncu vytláčacieho lisu. Na jeho konci je za prítomnosti atmosferického tlaku hotový produkt.

Extrudovaný proteinový šrot z červov má vyšší podiel živočíšnych bielkovín približne o 100% viac,ako múčne červy a nie je tak tukový, ako múčne červy. Na rozdiel od akýchkoľvek živých červov je vysoko stráviteľný a napomáha aj k lepšej stráviteľnosti rastlinnej zložky stravy. Tento doplnok je ideálny na prípravu papagájov a exotických vtákov na chovnú sezónu a odchov mláďat . Úlohou tohto doplnku je doplniť živočíšne bielkoviny, ktoré sú najprirodzenejšie pre ich organizmus .V tomto období pomáha uľahčiť prípravu na chovnú sezónu a odchov mláďat.

Ako ho používať?

Pridáva sa do vaječnej zmesi v pomere cca 2 % a po premiešaní je možné ihneď skrmovať. Máme veľmi dobré skúsenosti i z pridávaním šrotu do naklíčených semien.