Netradičné doplnky vo výžive exotického vtáctva - kŕmny hmyz

Aj keď kŕmny hmyz používa väčšina chovateľov exotických vtákov, či už vedome alebo nevedome vo vaječnom krmive, predstavujeme Vám tento doplnok ako netradičný a prinášame Vám niekoľko návodov ako ho skrmovať.

hmyz

Vysoký obsah proteínov, vlákniny, ale tiež vitamínov, minerálov či nenasýtených mastných kyselín, predurčujú hmyz ako dobrý doplnok krmiva exotického vtáctva.

Hmyz je významným zdrojom kvalitného proteínu, v sušine 40 - 75 %. Kvalita proteínu je daná predovšetkým obsahom jednotlivých aminokyselín. Hmyz obsahuje vysoké hladiny fenylalanínu a tyroxinu, niektoré druhy i lyzínu, tryptofánu a treonínu.

Hmyz je zdrojom makroprvkov Ca, P, Mg, Na, tak i mikroprvkov Zn, Cu, Mn, Fe a ďalších.  

Pri odchove mladých je nevyhnutné exotickým vtákom podávať zvýšené dávky proteínov. Vieme to zabezpečiť vaječnou zmesou, alebo sušeným hmyzom.

Niektorí výrobcovia vaječných zmesí ponúkajú vaječné zmesi obohatené o sušený hmyz, ale potreba prísunu proteínov sa v etapách hniezdenia a odchovu mladých líši. Osvedčilo sa nám v chove pridávať hmyz do vaječnej zmesi v množstve 4 % pri príprave na hniezdenie a v množstve 8 - 10 % / podľa druhu / pri odchove mláďat. Gammarus podávame menším vtáčikom ako sú napríklad zebričky, sušených múčnych červov zase menším papagájom a krevetky a sušené kukly priadky morušovej veľkým papagájom.

Pridávame ich do hotových vaječných zmesí i do podomácky robenej vaječnej zmesi. Primiešame ho v potrebnom množstve do zmesi.

V prípade potreby, alebo pri chove hmyzožravého vtáctva ho podávame volne v miske.