Netradičné doplnky vo výžive exotického vtáctva - drvené lastúry

Dnes Vám predstavujeme ďalší z netradičných doplnkov výživy exotického vtáctva. Tentokrát sú to drvené lastúry  - hrubé, ktoré sú určené skôr pre papagájov i andulky, ktoré si svojim zobáčikom s nimi poradia.

 

 

mušle

O potrebe prísunu vápnika v potrave pre exotické vtáctvo sa nemusíme ani baviť. Je to základ, bez ktorého sa papagáj ani iný exotický vtáčik nezaobíde a zároveň je nedostatok vápnika aj základným štartérom mnohých ochorení, ktoré sa navonok môžu tváriť úplne inak, ale majú svoj pôvod v nedostatku vápnika.

Uvedomte si, že bez vápnika je chov exotických vtákov v podmienkach zajatia nemožný a to samozrejme ani nehovorím o znáškovom období, ktoré je typické veľkou spotrebou vápnika. Nie zriedka sa stáva, že papagáj po znáške vajíčok uhynie.

Vápnik, je vo svojej podstate alkalický kov, ale v prírode sa vyskytuje iba vo forme zlúčenín a exotické vtáky ho rovnako tak potrebujú prijímať vo forme týchto zlúčenín. Je to základný stavebný kameň, bez ktorého sa papagáj nezaobíde.

Vápnik je základný stavebný kameň živého opereného tvora. V tele exotického vtáctva nájdeme vápnik v kostiach, zobáku, perí, mäkkých tkanivách, pazúroch a dá sa povedať, že doslova všade. A to vrátane znesených vajec, ktoré sú na obsah vápnika veľmi bohaté. Vápnik pôsobí aj na činnosť srdca a na správne svalové sťahy. Najpotrebnejší je v rannom štádiu vývoja, ale jeho potreba vekom nestráca na sile. Bez vápniku uloženého v žĺtku sa rodia mŕtve mláďatá, prípadne sú často doživotne poznačené.

Nedostatok vápnika vplýva predovšetkým na samice v období znášky, kedy je škrupina vajíčka veľmi tenká a preto samica nie je schopná znášať. Takto dochádza ku zadržaniu vajíčok v tele samice, čo má často za následok jej uhynutie. Vápnik riadi aj prácu svalstva a preto pri jeho nedostatku nevie samica za pomoci svalov správne znášať a dochádza k rovnakému problému. Málokto si však uvedomuje aj fakt, že napríklad papagáj sa pri nedostatku vápnika mení aj povahovo. Často až agresívne správanie problémových jedincov má v základe nedostatok vápnika. 

Jednotlivé druhy papagájov potrebujú k svojmu životu rozdielne dávky vápnika. Zaujímavosťou je , že austrálske korely a papagájce vlnkované (andulky) potrebujú vápnika oveľa menej ako papagáje z iných kontinentov. Niekedy sa stretneme aj s "predávkovaním" vápnikom, čo má za následok aj nadmerné znášanie vajec v znáškovom období a dokonca aj mimo neho. V prípade, že sa dostavia znášky mimo hniezdenia, tak bude zrejme problém s prebytkom vápnika. Ak jeho prísun znížime, tak klesne aj jeho koncentrácia v krvi, čo bude jasným signálom pre reprodukčný systém, aby zastavil tvorbu vajec. S množstvom znesených vajec logicky stúpa aj spotreba vápnika. 

Rovnako ako v prípade ľudí, tak aj v prípade papagájov platí, že pre správne vstrebávanie vápnika je potrebný vitamín D3. Preto je vhodné podávať vápnik priamo s týmto vitamínom, aby sme docielili aj jeho vstrebanie do organizmu. Vitamíny totiž sami o sebe nemajú žiadnu výživovú hodnotu, ale usmerňujú chod látok v tele. Ak je ich nedostatok, tak sa látky nedostanú na potrebné miesto a nastáva problém.

Vstrebávanie vápnika má aj svoje úskalia v podobe kyseliny šťaveľovej, ktorá je obsiahnutá napríklad v špenáte. Práve táto kyselina totiž bráni v správnom metabolizme vápnika v tele papagája. Preto by sme mali kŕmenie špenátom kontrolovať a držať ho na zdravej miere. Podobne je to aj s potravou, ktorá je bohatá na tuky, teda hlavne slnečnicové semená a búrske oriešky. Nadmerné množstvo tukov má totiž rovnako za následok slabé vstrebávanie vápnika.

Každý papagáj by mal mať v klietke okrem sépiovej kosti napríklad aj drvené lastúry, čo je zároveň hračka aj doplnok stravy. 

Morské lastúry sú teda dôležitým doplnkom dennej kŕmnej dávky pre potrebu minerálnych látok

Drvené lastúry zabezpečia dobrú funkciu svalu žalúdka a správnu rovnováhu vápnika a fosforu. 

V našej ponuke nájdete okrem drvených lastúr i najväčší výber minerálnych doplnkov pre exotických vtákov.