Kúpanie morčiat

Morčatá pravidelne nekúpeme, ale raz za čas ich treba okúpať, pretože môžu páchnuť od neupratanej klietky, alebo výkalov od iného morčaťa.

Morča nesmieme kúpať v šampóne pre ľudí, pretože pri častom kúpaní to vysušuje jeho pokožku, ktorá ho potom svrbí a škrabaním si môže spôsobiť kožné problémy. Treba použiť špeciálny šampón pre hlodavce, ktorý nájdete v našej ponuke, alebo šampón pre šteniatka.

Postup pri kúpaní morčaťa:

  1. Morča pevne držíme, aby sa nehýbalo, nevyskočilo z umývadla a neublížilo si. Ak to zvládnete, chyťte ho len do jednej ruky, pretože druhou ho neskôr budete umývať.
  2. Napustite do umývadla (lavóra) asi 2 cm vody, aby sa Vám morča lepšie oplachovalo. Teplota vody by mala byť asi taká, ako teplota Vašich rúk.
  3. Opláchnite morča vo vode, ale dávajte pozor aby sa morčaťu pri kúpaní nenamočila hlavička. To znamená očká, ušká, ňufáčik a papuľka. Namočte ho preto iba po krk.
  4. Dajte si na ruku šampón, ktorý jemne morčaťu vmasírujte až na pokožku. Masírujte morčiatko šampónom asi minútu v kuse, potom morčiatko opláchnite vodou, v ktorej stojí.
  5. Potom podržte morča pod tečúcou vodou, ale znovu dávajte pozor na očká, ušká, ňufáčik a papuľku.
  6. Morča je okúpané. Ak máte dlhosrsté morča a jeho srsť ešte stále nie je podľa Vašich predstáv, zopakujte celý postup. Krátkosrstému morčiatku stačí jedno našampónovanie a umytie. 
  7. Vaše morča je okúpané. Teraz ho treba osušiť.
  8. Zoberte morčiatko do teplej (vykúrenej miestnosti) a položte ho na uterák, deku alebo osušku. Jemne ho uterákom osušte.
  9. Ak je morča suché môžeme ho dať do klietky. Ešte predtým ho učešte, aby sa mu nezachlpila srsť. Ak by mu uschla do chumáčov, bude ho rozčesávanie bolieť.
  10. Pred pustením morčaťa do klietky nezabudnite klietku vyčistiť a dať novú podstielku. Čisté morča do čistej klietky.